Bilgisayardaki Sürücüleri Zahmetsizce Güncelleyin

Bilgisayarımızda bulunan donanımlar işletim sistemi ile driver diye geçen Türkçesi “sürücü” olan yazılımlar sayesinde uyumlu olarak çalışıyor. Gerek işletim sisteminin sağlığı açısından gerekse donanımı sorunsuz bir şekilde kullanmak için bu sürücülerin her zaman son sürümlerinin yüklü olması gerekiyor. Bunu tek tek kontrol edip yüklemek ise çok zahmetli bir iştir. Çünkü bilgisayarda onlarca donanım ve sürücüsü yer alıyor. Bütün hepsinin sitesine girip sürücüleri bulmak çok zaman alır.

Continue reading

Otel ve Seminer Macerası

Pazar gününden bu yana yazamıyorum çünkü işimle ilgili bir seminerden dolayı şehir dışındaydım. Aslında il sınırları içinde hatta il merkezinde ancak seminer dedin mi akan sular duruyor. Giderken kendimi bile zor toparlayabildiğim için herhangibir not bırakamadım buralara. Hani en azından gittiğim otelde yazarım diye düşündüm. Maalesef o da olmadı.

Continue reading

Gmail Görünümünü Değiştirin

Dün itibariyle internette birçok sitede Gmail‘in tema özelliğinin aktif olduğunu okuduk, duyduk. Tabi baktığımız zaman birçoğumuzun hesabında tema kiti aktif olmadı. Twitter’de bir arkadaşın dediği gibi Gmail’in yeni özelliklerinin kullanıcılarda aktif olma sıralamasının hangi mantıkta yapıldığını bilmiyoruz. Birimizde aktif iken diğerimizde olmayabiliyor. Az önce baktığımda ise aktif olduğunu görüp incelemeye aldım.

Continue reading

Kuruluşlar için Twitter Kullanımı

Twitter anlık bloglamadan daha öteye gitti artık. Bir kişiden haber almak isteyenler, onun yaptığı olayları bilmek isteyenler, paylaştıklarını görmek isteyenler takip listesine dahil ediyorlar. Nasıl ki RSS yardımı ile sitelerde yapılan yeniliklerden haberimiz oluyorsa Twitter‘da da kişilerden haberimiz oluyor. Fakat işin ilginç yanı biraz detaylı düşününce Twitter‘ın çok da kişisel olmadığı, firmalar veya kuruluşların da Twitter‘ı kullanabileceğini düşünmemek mümkün değil.

Continue reading

Paylaşımlarınızı Periyodik Olarak Twitter’a Ekleyin

Bir Twitter servisinin incelemesinde daha birlikteyiz. Blogumuzdan, diğer kullandığımız servislerden (Flickr, Del.icio.us vb.) yaptığımız güncellemelerimizi Twitter’dan bizi takip edenlerin görmesini elbette isteriz. Ben kendimden kıyas biçecek olursam Google Reader hesabımda bazen çok güzel içerikler paylaşıyorum. Bu paylaşımlar Facebook profilimde görünüyor, Twitter’a ise elimle bağlantıları tek tek elle ekliyorum. Bu benim için zahmetli oluyor. Gördüm ki bu işi bir servis bizim adımıza yapıyor.

Continue reading

İnternet Sayfalarının İçerik Öğeleri ile Birlikte Ekran Görüntüsünü Alıp Kullanma

Dün RSS adresime düşen ilginç bir servise değineceğiz bu yazımda. Servis istediğimiz bir internet sayfasının ekran görüntüsü alıyor. Buraya kadar nesi ilginç diye düşünebiliriz ki ben de öyle düşündüm zaten. Ama sonrasında o alınan görüntünün içinde linklerin çalıştığını, o görüntünün boyutunu istediğimiz gibi ayarlamayı, istediğimiz alanı kırpmayı, bunlar yetmezmiş gibi bir de embed kodu yardımıyla istediğimiz bir yere yerleştirmemizi sağladığını öğrenince “yok canım, yakında aya da çıkarız” dedirtmedi değil 🙂 Tanıtım yazısının en sonunda bir de sürprizim var ayrıca.

Continue reading

Pazar Gününe Dair

Pazar günlerini son iki senedir çok severim. Önceden pazar gelince yapacak birşey olmayıp hep bilgisayarın başında sanallaşıp uzak diyarları giderdi kafam. Eğer bilgisayar başında olmazsam da muhtemelen aile tarafından seçilen bir alışveriş merkezinde saatler öldürüp kendimi tırlamardım. Diğer insanlar tatilde dinlenirken ben aslında yorulmak için elimden geleni arkama koymamış oluyordum.

Continue reading

Twitter Hesabımızın Görünümünü Özelleştirme

Anlık bloglama servisi Twitter her yönü ile kullanıcısına esneklik sunabiliyor. Bunlardan en önemlisi de tasarım. Twitter, tasarımı kullanıcının kendi seçeceği renk ve arkaplan desenine göre ayarlamasına olanak sağlıyor. Bu da hem kullanıcının kendisini farklı biçimlerde ifade etmesini hem de bloglarımız gibi tasarımının farklı olmasını sağlıyor. Bu yazımızda Twitter hesabımızın tasarımını nasıl değiştiriceğimize göz atacağız.

Continue reading

HD Yayın Hakkında Notlarım

Plazma ve LCD televizyonların ülkemizde yaygınlaşmaya başlaması ile birlite HD Ready ya da Full HD terimlerini sıkça duyar olduk. Full HD bir televizyonda 1920×1080 pixel oranında görüntü desteklenirken HD Ready televizyonda 1366×768 pixel bir görüntü destekleniyor. Yani biraz daha elle tutulur bir örnek verecek olursam 106 ekran bir LCD televizyon Full HD olduğu zaman 1920 sütun 1080 de satır ile bölünecek ve parçalar çok küçük olacaktır ki 1366 sütun, 768 de satırdan daha küçük karelerde görüntü oluşturacağı için görüntü netliği ve kalitesi de o oranda olacaktır. Full HD ile HD Ready arasındaki teknik fark budur. Fiyat olarak da en fazla 200 YTL fark ediyor.

Continue reading