Dün RSS adresime düşen ilginç bir servise değineceğiz bu yazımda. Servis istediğimiz bir internet sayfasının ekran görüntüsü alıyor. Buraya kadar nesi ilginç diye düşünebiliriz ki ben de öyle düşündüm zaten. Ama sonrasında o alınan görüntünün içinde linklerin çalıştığını, o görüntünün boyutunu istediğimiz gibi ayarlamayı, istediğimiz alanı kırpmayı, bunlar yetmezmiş gibi bir de embed kodu yardımıyla istediğimiz bir yere yerleştirmemizi sağladığını öğrenince “yok canım, yakında aya da çıkarız” dedirtmedi değil 🙂 Tanıtım yazısının en sonunda bir de sürprizim var ayrıca.

Kwout adındaki servise giriş yapıyoruz. Demo yazan kutucuğa görüntüsünü almak istediğimiz internet sayfasının adresini giriyor ve kwout butonuna basıyoruz. Karşımıza çıkan yeni sayfada internet hızımıza bağlı olarak görüntüsünü almak istediğimiz sayfa çağrılıyor. Site ekrana geldikten sonra görüntüsünü almak istediğimiz kısmı fareye basılı tutarak seçiyoruz. İstersek sağ üst köşedeki araçtan “size” parametresini değiştirip daha büyük bir görüntü alabiliriz. Seçme işleminin ardından sol üst köşede yer alan beyaz alandaki “cut out” butonuna basıyoruz.

Açılan sayfada sağ tarafta seçtiğimiz alanı görüyor olacağız. Linklerin üzerine geldiğimizde aktif olduğunu fark ediyoruz 🙂 Sol tarafta ise istediğimiz bir yere park etmek için embed kodumuz yer alıyor. Ayrıca bu görüntüyü e-posta yolu ile arkadaşlarımıza göndermek için “post” başlığı altından “Mail this to your friends” seçeneğini işaretleyip outlook yardımı ile bunu gerçekleştirebiliriz.

Size başlığı altından görüntünün büyüklüğünü ayarlayabiliyoruz. Fixed kısmında kendi vereceğimiz ölçülerde olacaktır görüntü. Decorate kısmında ise çerçeve (border), round (köşelerin oval olması), shadow (gölge efekti) seçeneklerinden istediklerimizi seçip istediklerimizi devre dışı bırakıyor, backgorund color kutucuğuna ise görüntümüzün arka plan rengini yazıyoruz.

Servisin API desteği mevcut ve Firefox için bir de eklentisi var. Servis değişik amaçlar için kullanılabilir. Mesela blogumuzun bir köşesine farklı bir sitenin bölümünü eklemek için…

Gelelim sürprize. Bundan sonra anlattıklarımı ufak bir video ile de sağlamasını yapabilirim. Nasıl yaptığımı bir başka makalede yazacağım elbette.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Daha çok temalardan söz edenlerin işine yarar gibime geliyor. Her yazısına resim ekleyenler için ideal olabilir.

Bu arada olayı videolu göstermen daha bi güzel olmuş sanki. (not:yazılarını okumayıp direkt video izleyenler de olabülür) 😀

Bir cevap yazın

*