Plazma ve LCD televizyonların ülkemizde yaygınlaşmaya başlaması ile birlite HD Ready ya da Full HD terimlerini sıkça duyar olduk. Full HD bir televizyonda 1920×1080 pixel oranında görüntü desteklenirken HD Ready televizyonda 1366×768 pixel bir görüntü destekleniyor. Yani biraz daha elle tutulur bir örnek verecek olursam 106 ekran bir LCD televizyon Full HD olduğu zaman 1920 sütun 1080 de satır ile bölünecek ve parçalar çok küçük olacaktır ki 1366 sütun, 768 de satırdan daha küçük karelerde görüntü oluşturacağı için görüntü netliği ve kalitesi de o oranda olacaktır. Full HD ile HD Ready arasındaki teknik fark budur. Fiyat olarak da en fazla 200 YTL fark ediyor.

Şu anda mevcut televizyon yayınları (Show TV, Kanal D vs.) HD yayında olmadığı için LCD alıp evde uydu sistemi ile izlediğimiz zaman görüntüler basık yani halkımızın tabiriyle insanlar şişman, netlik az, görüntü kalitesi düşük bir şekilde izlemek zorunda kalıyoruz. Tekrar söylüyorum bunun sebebi de izlediğimiz yayının HD olmamasıdır. Elektronik mağazalarda genelde HD yayın yapıldığı için çok net ve güzel görünürken eve götürüp izlemeye başladığımız zaman can sıkıcı bir manzara ile karşılaşmak olasıdır.

HD yayının alınması da aslında çok basit değildir. HD yayının alınabilmesi için en başta HD görüntüsünü destekleyen bir televizyon, televizyona gelecek görüntüyü çözen HD destekli bir uydu ya da DVD cihazı ve gelen yayının da HD formatında olması gerekiyor. Ülkemizde HD yayın şu anda  Lig TV, D-Smart Spor, Discovery HD, Kanal D HD tarafından sunuluyor. Bu sayı kısıtlı ancak yaygınlaştıkça sayı da o oranda artacaktır.

Bir uydu sistemine sahipsek ve son zamanlarda kanal araması yaptırdıysak Kanal D HD’yi listemizde görürüz hatta açığımız zaman sesini de duyarız. Ancak görüntüyü görmemiz mümkün değildir. Çünkü HD yayını normal uydu alıcıları çözmezler. Bu yayını çözen uydu cihazına sahip olursak ancak izleyebiliriz. Böyle bir cihazın şu andaki en düşük fiyatı 500 YTL civarında ki bu da yüksek bir rakamdır. Eğer D-Smart HD alırsak bunun da aylık Digiturk gibi aidatı var. Yani işin özeti ülkemizde yayın kuruluşlarından HD yayın almak biraz masraflı.

HD yayını almanın tek yolu elbette uydu cihazı değildir. Bir DVD oynatıcı ile de HD görüntü alabiliriz HD destekli televizyonumuzdan. Ancak bunda da dikkat etmek gerekir. Bu tür DVD oynatıcı özelliklerinde HDMI diye bir terim söz konusudur. HDMI, HD demek değildir. HDMI, nasıl ki scart ya da video bağlantıları ile cihazlarımızı bağlarız aynı şekilde HD uyumlu cihazları da HDMI portu ile bağlayacağız. Yani HDMI bir bağlantı türüdür. Her HDMI yazan DVD oynatıcı HD destekli değildir. Eğer HD destekli bir DVD oynatıcı almamız gerekirse yanında “1080p” teriminin olmasına dikkat etmeliyiz.

DVD oynatıya sahip olsak da iş bitmiyor. Bir de HD-DVD filmine ya da formatı böyle olan bir DVD’ye sahip olmamız gerekir. Ülkemizde şu sıralar çok yaygın değil bu tür DVDler. Alternatif olarak internetten indirilen görüntüler ile bu ihtiyacımızı giderebiliriz. İnternetten indirdiğimiz video formatlarına da dikkat etmemiz gerekir. Piyasada çok gelişmiş özelliklere sahip HD DVD oynatıcıların haricindeki oynatıcılar .mov, .avi, .vmw gibi video formatlarını okumazlar. Ancak işin kötü yanı internette paylaşılan HD görüntülerin çoğunluğu da bu formatta. Bu sorunu da bilgisayarda çözeceğiz yine.

VSO X to DVD converter adındaki program bu soruna ilaç gibi geliyor. Her türlü video formatını DVD formatına dönüştürerek DVD oynatıcımızda indirdiğimiz HD görüntüleri izleyebilmemizi sağlıyor. Yalnız programın bir eksi yönü ücretli olması (: İndirdiğimiz videoları eğer MPEG ya da DVD oynatıcımızın desteklediği formatlardan birine dönüştürme yaparsak kesinlikle görüntü açısından kalite kaybı oluyor. Onun için en kestirme çözüm bahsettiğim bu program. Ayrıca program dönüştürme işlemini bitirdikten sonra DVD yazıcı aracılığı ile görüntüyü DVD’ye yazabiliyor.

İndirdiğimiz görüntüler de haliyle çok çeşitli. Eğer Full HD bir televizyonumuz var ve görüntü kalitesini en yüksek seviyede tutmak istiyorsak 1920×1080’lik görüntüleri tercih etmek gerekir. Eğer HD Ready ise 1366×768 ve daha altı tercih edilebilir. Ayrıca görüntü iyiliği açısından DVD oynatıcı ile televizyon arasındaki bağlantı kesinlikle HDMI kablo ile yapılmalıdır. Eğer aynı görüntüyü birden fazla televizyonda yayınlama ihtiyacı duyarsak da HDMI splitter ile bu konuyu da çözüme ulaştırabiliriz.

Son söz; HD görüntü ile normal görüntü arasında dağlar kadar fark var. HD görüntüde ekrandaki en ufak ayrıntıyı bile görebiliyor, parazitleri ise görmüyoruz. Kesinlikle ekrandaki görüntü sanki yanı başınızdaymış gibi bir hissiyat veriyor.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

Normal kanallar ne zaman hd yayına geçer o zaman full hd özelliği olan plazma alırım. (: Bu süre 3-5-7 yıl sürer gibime geliyor.

çok teşekkürler, çok faydalı oldu…3
4 kanal için HD uydu almak geresiz..

Bir cevap yazın

*