Bilgisayarımızda bulunan donanımlar işletim sistemi ile driver diye geçen Türkçesi “sürücü” olan yazılımlar sayesinde uyumlu olarak çalışıyor. Gerek işletim sisteminin sağlığı açısından gerekse donanımı sorunsuz bir şekilde kullanmak için bu sürücülerin her zaman son sürümlerinin yüklü olması gerekiyor. Bunu tek tek kontrol edip yüklemek ise çok zahmetli bir iştir. Çünkü bilgisayarda onlarca donanım ve sürücüsü yer alıyor. Bütün hepsinin sitesine girip sürücüleri bulmak çok zaman alır.

Bunun yanında başlangıç seviyesindeki kullanıcılar ise bir anakartın modelini belirmekte ya da başka bir donanımın model numarasını bulmakta güçlük yaşayabilir. Biliyoruz ki bir donanımın doğru çalışması o donanıma ait yazılmış sürücü dosyasına bağlıdır. Başlangıç seviyesini bırakalım kendimiz bile birçok zaman model seçiminde yanılabiliyoruz.

İşte tüm bunları rafa kaldıracak bir program buldum. Radar Sync ismindeki program bilgisayarımızdaki sürücülerin listesini hazırlayıp bilgisayarımızdakinden daha güncel bir sürücü dosyasının olup olmadığını kontrol ediyor ve eğer var ise sürücüyü indiriyor. İndirme işleminden sonra görev çubuğunun sağındaki simgesinde indirilen sürücüyü kurmamız için bizi bir uyarı baloncuğu ile haberdar ediyor. Bize de o baloncuğa tıklayıp gerekli sürücüyü kurmak kalıyor.

Çok basit bir kurulumu ve kullanımı var. Bunu aşağıdaki video yardımı ile göstermeye çalıştım. Programı buradan indirebiliyoruz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

7 comments

hamdi bey kolay gelsin program çok işe yarayabilir fakat bu programı kurum çalıştırdıktan sonra scan tuşunu bastım mavi çubuk dolduktan sonra aşağıdaki uyarıyı berdi programı kasım ayında önermişsiniz acaba bu süre içinde bi değişikliklermi oldu bilemiyorum.

” Oops! our servers are busy. Please try your scan again in a few minutes… “

@amera, sürüm güncellemerinden oluşan değişiklikler söz konusu tabi ki. Henüz yenisini kurmuş değilim, kurduktan sonra güncel şeklini tekrar aktarırım.

çok güzel anlatmışsın abicim ama bide serial istemese
dimi yaaa

Bir cevap yazın

*