Kullanımı ve Kurulumu Kolay Resim Galerisi

Pekçoğumuzun blogunda, sitesinde ya da uğraştığı projelerde resim galerisine ihtiyacı olmuştur. WordPress kullanan bloglar bu ihtiyaçlarını eklentilerle bir şekilde çözmeyi başarmıştır. Ancak bunların yanında başaramayanlar da olmuştur mutlaka. Bunu blog değil de bir projede düşündüğümüz zaman biraz oyalayıcı bir etken olabiliyor. Sıfırdan yazmak eminim ki projenin gecikmesine neden olmaktadır. Bunun yanında hepimizin kendi resim galerisini yazacak kadar kodlama bilgisi de yok. Böyle durumlarda internet üzerinde yer alan hazır resim galerilerine yöneliyoruz. Kimisi veritabanı bağlantılı kimisi flash ile yapılmış ancak kullanımı ve güncellemesi zor. Bunların hepsini bulduysak bile mutlaka bir yerinden patlak veriyor. Ben de bir projede kullanmak üzere internetin ve webmaster forumlarının altını üstüne getirerek bulduğum, php ile yazılmış bir galeriyi sizinle paylaşmak istedim.

Continue reading

Ercan Irmak Yansımalar Pervane

Şu sıralar “ney” ile çok yakından ilgileniyorum. Youtube ve diğer paylaşım sitelerinde last.fm’de sürekli “ney” ile ilgili içeriklere bakıyorum. Bunları araştırırken de birçok sanatçının albüm çalışmalarında yer alan “ney” sesini veren iki isim çok sık karşıma çıktı. Birisi Eyüp Hamiş birisi de Ercan Irmak. İkisi de üst düzey insanlar bu konuda. Mercedes-BMW gibi yani bu piyasada.

Continue reading

Gmail İçin Google Calendar ve Docs Eklentileri

Gmail hergün kendini yenileyen yenilerken kullanıcılarına da işlerini kolaylaştıracak birçok yeni seçenek sunuyor. Sık sık ortaya çıkan yeni özelliklerinin yanında içinde kullanıcılarına hizmet veren araçları da bünyesine katıyor. Birçok insanın Gmail’i tercih etme nedenlerinin en başında da sanırım bu geliyor. Dün birçok yerde kaleme alınan ve Gmail’in yan bölümünde Google dökümanları ve takviminin küçük bir aracı artık kullanıcılara hizmet veriyor.

Continue reading

TRT FM

TRT Fm’in program sunucularına çok tavımdır. Genelde konuşma tarzı aynı olan insanlar bir araya getirilmiştir. Hep böyle sakin, dünya umurlarında olmayan, bir acelesi yokmuş saati bitecekmiş telaşı olmayan bir tarzda konuşurlar. Bu konuşmalar gündüzleri insanları rahatlatıyor gerçekten. Ben şahsen uyusam o kadar dinlenmiyorum 🙂 Ama gece yan etkisi var uyutabilecek türden. Dişican versiyonlarının sesi o kadar tizdir ki konuştuğu anda bahar gelmiş çiçekler açmış kelebekler uçmuş sayılır.

Continue reading

Mahalleden Sabah Manzaraları

Mahallemizin ilginçliğini daha önceleri birçok kez dile getirmiştim. Özellikle sabah saatlerinde izlenecek manzaralar yaşanmaktadır. Zaten bir kısmı kaldırımda yürürken uyanıyor, gözünü açtığında “oh be bugün buraya kadar uyudum bak” diyebiliyor. Tabi dışarıdan bunları izleyen bir göz için de güzel bir malzeme çıkıyor. Bazen o göz de aynısını yapabiliyor tabi. Özellikle pazartesi günleri bankaya kadar uyuyup orda uyanıyor 😀

Continue reading

Baş Ağrısı ve Sebeplerim

Bu baş ağrıları beni mahvetti. Başağrıma da birçok sebep var. Akşam akşam Fenebahçe yapabileceğinin en kötüsünü yaptı. Hayır zaten başta hata vardı. Aregones denen adamı sen tut İspanya’ya Euro 2008’i aldırttı diye takımın başına getir. İspanya’nın başında Aregones değil de ben olsaydım o takım o kupayı yine alırdı. Hatta teknik direktör olmadan da alırdı. Hepsi yıldız hepsi yetenekli oyuncular. Sen böyle bir adama emanet et geçen senenin güzel Şampiyonlar Ligi takımını sonra umut bağla, peh. Sonuç ortada, bir dakikada iki gol yiyen bir takım.

Continue reading

Fenomen Blogger Macerası

Gillete geçtiğimiz günlerde Fenomen Blogger isimli bir kampanya hazırlamıştı. Kampanya blog sahiplerine gönderilecek bir tıraş setinin sonuçlarını bloglarında yayınlama mantığı ile işleyecekti. Birçok blog sahibi bu kampanyaya inanmadılar. Ben de bunların başında olduğum için e-posta gönderdim ve olayın ciddiyetini anlayıp Gillete Fusion Power tıraş setimi bekledim. Nihayetinde bu hafta geldi. Ancak ben sakallarımı bir hafta kesmeyip gönderilen setin ne kadar etkili olduğunu ölçmek istedim 😀

Continue reading

Kurtlar Vadisi’nde Prison Break Özentisi

Dün akşam gördük ki Kurtlar Vadisi de artık özentiye başladı. Prison Break dizisini izleyenler bilir, birinci sezonda Schofield ve saz arkadaşları hücredeki tuvaleti söküp arkasındaki boşluktan kaçmayı başarmışlardı. Dün de aynısı Polat Alemdar tarafından denenmeye çalışıldı 🙂 Önce Prison Break’deki gibi klozetin nasıl söküleceği saptandı, ardından klozeti oradan sökecek araçlar bulundu, sonra da çıkarıldı. Fakat ben yine de Polat’ın yapı bilgisinin Schofield’dan 10 kat daha fazla olduğu düşüncesindeyim 😀

Continue reading

Bloglar Kitabı

26 Ağustos’da Bloglar Kitabı isminde bir projeye dair e-posta mesajı almıştım. Mesajda ” Türkiye’deki önemli blogları kitap serisi halinde yayınlamayı amaçlayan bloglar kitabı serisinde siz de yer alabilirsiniz.” şeklinde bir mesaj yer alıyor ve altında projeye katılmak daha doğrusu blogumu projeye dahil edebileceğim sayfanın bağlatısı vardı. Hali ile farklı bir açıklama olmayınca adrese girip blogumu ekledim.

Continue reading