Gmail hergün kendini yenileyen yenilerken kullanıcılarına da işlerini kolaylaştıracak birçok yeni seçenek sunuyor. Sık sık ortaya çıkan yeni özelliklerinin yanında içinde kullanıcılarına hizmet veren araçları da bünyesine katıyor. Birçok insanın Gmail’i tercih etme nedenlerinin en başında da sanırım bu geliyor. Dün birçok yerde kaleme alınan ve Gmail’in yan bölümünde Google dökümanları ve takviminin küçük bir aracı artık kullanıcılara hizmet veriyor.

Gmail hesabımızda bulunan Setting bölümü altında “Labs” sekmesinden araçlara ulaşabiliyorduk. Bu eklentileri de yine “Labs” sekmesi altından onaylayacağız. Eğer Türkçe sürümünü kullanıyorsanız bu bölüme erişemeyebilirsiniz.

Bu sayfada sonlara doğru baktığımızda Google Calendar Gadget ve Google Docs Gadget olmak üzere iki tane araç görüyoruz. Bunlardan hangisi ya da hangilerinin yan menüde sohbet aracının alt tarafına doğru yerleştirilmesini istiyorsak yanlarındaki seçenekleri “enable” olarak işaretleyip sayfanın en altında yer alan “save changes” butonuna basmak yeterli olacaktır.

Eklentilerin kullanımı ise hem kolay hem de çok hızlı bir şekilde kullanıcıyı yönlendiren cinsten. Google Calendar eklentisi ile başlayacak olursak liste halinde gün içindeki olaylar yer alıyor. Kullanıcı istediği taktirde hızlı bir şekilde araç üzerinden olay ekleyebiliyor.

Google Docs eklentisi de çok hoş. Son oluşturulan 5 dökümanı (tablo dosyaları ve sunumlar da dahil) liste biçiminde kullanıcıya gösteriyor. Araç üzerinde yer alan “New” linkine tıkladığımızda ise istediğimiz döküman formatını seçip hızlı bir şekilde Google Docs’un döküman oluşturma sayfasına yönlendiriyor. Ve son olarak bu araç üzerinden dökümanlar araında hızlı bir şekilde arama yaptırabiliyoruz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*