Hepimiz günde birçok siteyi takip ediyor birçok yere yorum bırakıyor, internette birçok faaliyette bulunuyoruz. Ama mutlaka hergün hiç değişmeyen, banko sayılan internet faaliyetlerimiz vardır. Bu yazımda değişmeyen, hergün mutlaka bulunduğum internet faaliyetlerini ele aldım.

Sabahları pazar dışında erken kalkarım. İnternette ilk girdiğim yer tabi ki blogum. Blog, yerinde mi, yerinde yeller mi esiyor, birisi uçurmuş mu, sağı solu sağlam mı sorularına cevap verecek şekilde bakıyorum önce. Bİr problem yoksa yönetim paneline girip yorum onaylama işlemini gerçekleştiriyor, arkasından da cevaplandırıyorum. Sonrasında spam yorumları temizliyorum. Son olarak da aklımda bir yazı varsa onu yazıyorum daha sonra da yayınlıyorum.

Hemen ardından doğal olarak e-posta adreslerimi kontrol ediyorum. İki ayrı e-posta adresi kullanıyorum. Bir tanesi blogun iletişim formunun da posta kutusu diğeri yine adresimin uzantısında bir e-posta. E-postalardan ilk olarak önemli gördüklerimi işaretliyorum, iletişim formundan gelen soruları yanıtlıyorum. GÜn için işaretlediğim postaları ayrı ayrı okuyorum zaman buldukça.

Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra Facebook’a giriyorum. Bir gün önce yaptığım yorumlara eklediğim içeriklere bakıyorum. Sonrasında gelen güncellemere… Yaklaşık 10 dk burada bir tur attıktan sonra çıkıyorum.

Nihayet eğlenceli ve en çok sevdiğim aşamaya geldik. İlk olarak MSN hesabımı açıyorum anlık ileti için. Genelde benim girdiğim saatlerde herkes uyuduğu için çevrimiçi kişi sayısı 15’i geçmiyor 😀 Bir tarafta MSN açıkken Firefox üzerinde bir sekmede Twitter başka bir sekmede de Google Reader’ı açıyorum. Arka fonda Last.fm’de gıy gıy çalıyor zaten 🙂 Twitter’dan aklıma geldikçe ileti yazarken Google Reader’da da düşen içeriklere göz atıyorum. Yorumlar yapıyorum, hoşuma gidenleri paylaşıyorum.

Son olarak ekşi sözlük’e bakıyorum ve ardından Milliyet’e girip günlük haberleri okuyorum. Bu işlem mutlaka hergün gerçekleşiyor, hiç şaşmaz 🙂 Tüm bunları yapmam da eğer bloga yazı girmezsem bir saat civarında bir süreyi kapsıyor. Yok, eğer bloga yazı girersem yazdığım yazıya göre iki üç saatimi alıyor. Bu yüzden yazacağım yazıları genelde akşamdan hazırlıyorum ya da birkaç gün öncesinden.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Büyük oranda benzer bir düzende kullanıyorum ben de interneti. Fark olarak milliyet yerine guncel.net, Blog yerine TurkForum.net ‘i kullanıyorum. Kaldı ki blogumda sabah açıp baktığımda onaylayacak bir yorum görememem moral bozucu olabiliyor. 🙂

İlk önce maillerime bakıyor hemen her sayfayı ayrı bir sekmede açıp tek tek okuyor inceliyorum. Blogcu yönetimden yorumlarımı onaylıyor cevaplar yazıyorum. Yakın zamanda ilgilenmeye başladığım bir forum var oradaki benden sonra yazılan mesajlara, yeni konu başlıklarına bakıyor ilgilendiklerim varsa inceliyorum. Son olarak da en zevkli kısma geliyor READER’in içinde kayboluyorum. Bu sıra hiç değişmiyor :))

Hamdi , günlük yaptığı olağan şeyleri sıralamış iyide etmiş. (: Şimdi yazıyı her okuyan yaptıklarını sıralarsa , hamdi nin bloguna ayırdığı zamana ilaveten 10 dakika daha eklenecektir. O yüzden ben kısa kesiyorum ve bitiriyorum. 🙂

valla ben çalışıyorum benimde fırsatım olsa neler yapacam neler fırsat bulamıyorum

Bir cevap yazın

*