Yeniden Buradayım

Bir müddet aradan sonra tekrar merhaba. Bloga bile uğrayamadığım bu zaman zarfında bir üst sınıfa geçebilmek için finalleri verdim. Tek ders olsa da stresi çok oldu tabi. Onun hazırlığı bir yana iş yerindeki yoğunluktan dolayı da internet ile sosyal ağlar hariç irtibatımı kesmek zorunda kaldım. Sınavın arkasına da yine işlerin yoğunluğu baş gösterdi. Her ne kadar akşamları vaktim olsa da dinlenmeye de ihtiyacım olduğu için interneti maalesef ikinci plana almam gerekti. Bu dönemde hem internette hem de kişisel hayatımda gelişmeler oldu.

Kişisel gelişmelerden ilki geçtiğimiz gün yani 7 Haziran günü  yeni yaşıma girmem oldu. Sevgili Bilal Çınarlı’ nın doğum günü de aynı tarihe denk geldi. Hayatımdaki bir diğer yenilik motorumu satıp yenisini almam oldu. Yeni motorumla ilgili ufak tefek bir şeyler karalayacağım birkaç gün içerisinde.

İnternet hayatındaki gelişmeyse malum son Google servislerine erişim yasağıydı. Yine bir talihsizlikten dolayı birçok Google servisinden faydalanamıyoruz şu anda. Bloglarımın istatisiğini birçok internet insanı gibi ben de Google Analytics üzerinden takip ediyordum. Ancak şu anda takip edemiyorum. Analytics kodlarını ise kaldırmış değilim. Çünkü bu saçmalığın kısa sürede çözüme kavuşacağını hissediyorum. Ayrıca Google’ın verdiği değer de Analytics verileri ile doğru orantılı. Bu yüzden kodları kaldırmadım. Ek bir istatistik servisi de kullanmıyorum. Eğer biraz uzun sürecek olursa elbette değerlendirip farklı yöntemler düşüneceğim.

Hakan Demiray‘ı da geçmeyelim. Kendisi 6 ay önce bizlere vatani görev için veda etmişti ve geçen hafta geri döndü. Yeniden güzel yazılarıyla bizlere yol gösterecek kendisi. Fazla detaya inmeyeyim ama çok güzel projeler peşinde şu sıralar. Ayrıca Erhan da temasını yeniledi. Yeni temasının altında tasarım olarak yatan isim Cenk Akyıldız, kodlamada ise Erhan’ın kendisi oldu.

Beyazblog‘u da çok uzun zamandır rölantiye almış o şekilde devam etmesine neden olmuştum. Şimdi yeni tasarımını çizdim ve kodlamaya da en kısa zamanda alacağım. Ardından biraz daha değişmiş içerik ve tamamen değişmiş yeni yüzü ile size sunacağım.

Dünya Kupası’na iki gün kala TRT’nin maçları HD yayında vereceğini de hatırlatayım. Frekans bilgilerini de aşağıda görebileceğiniz TRT HD’nin görüntü kalitesi diğer HD kanallara göre çok iyi. Eğer Kanal D ve Star TV’nin HD kanalları ile mukayese edecek olursak çok ciddi bir kalite üstünlüğünden bahsedebiliriz.

12.688 MHz
Polarizasyon: Dikey (V) ,
S/R:5000
FEC : 3/4
Sistem:DVB-S2
Modülasyon:8PSK
Pilot:on
Yazımı burada sonlandırarak güzel makaleler ile geri döndüğümü de müjdelemek isterim.

Güneşliğe Düşen Cisimleri Almada Etkin Yollar

Evden aşağı düşen düşerken işyerlerinin güneşliğinde mahsur kalan cisimlere dairdir bu yazdıklarım. Ayrıca çok sık bu olayın gerçekleşmesinden dolayı bir de isyandır. Şöyle ki; şu ana kadar birkaç çif erkek çorabı, havlu, yolluk, çok sayıda kap kacak ve birinci dereceden temizlik malzemeleri ve dün son olarak da ampül. Ampül deyip geçmeyin o kadar metrajdan düşüp kırılmaması bir mucizedir. Bu tür maddeleri güneşlikten almak için şimdiye kadar birçok düzeneği denemiş biri olarak kendimi konuda uzman saymaktayım. Birkaç tavsiyem de var.

Continue reading

Bahanelerim

İki gündür yazı yazmamam için elzem sebeplerim vardı. İlki üzerimdeki anlayamadığım tembellikti. İlginçtir ki ne zaman bilgisayarıma format atsam üstüme bir ağırlık çöker, bir tembellik gelir. Şu sıralar da bu işlemi sıkça yaptığımdan ötürü anlatamayacağım kadar bir tembellik var üzerimde. İkincisi de hava muhalefeti. Cumartesi akşam mesela internet gidip gidip geldi. Vodafone 3G’yi taktım bu sefer elektrik gitti. Netbook’u açtım onun da şarjı bitti 🙂 Yani tam bir komplo içindeydim o akşam.

Continue reading

Aslında Buralardayım

Yazı yazamıyorum ama neredeyse büyük vaktim internet ile geçiyor. Sabahın ilk saatlerinde kafamın içinde tilkiler olmadığı için derslere bakıyorum ki sınıfta kalmayayım, milletin diline düşmeyeyim diye. Aslında iyi de oldu. İlk defa bir sınavın çalışmalarına bu kadar erken ve ciddi başladım tek başıma. Oldukça iyi yerdeyim konularda ve iyi olacak sınavlar.

Continue reading

Kendimden Haberler

Ne zaman cihazın başına oturup bloguma birşeyler yazmaya başlasam babam arkadan ses edip iş veriyor. Kendisine nasıl denk getirdiğini sorsam mı diye düşünüyorum.  Neyse ki şimdi kendisinin yakınlarımda olmadığı bir anı bulup kendimden bir haber vereyim, hayatta olduğumu bildireyim dedim. Gerçi zaten Friend Feed‘de gün içinde kendimden ara ara haberdar ediyorum.

Continue reading

Çılgın Tedaş

Az önce Tedaş’a fatura yatırmaya gittim. Sırada bekleyenler, esneyenler, uyuyup horlayanların akustiğinin yanında çalışanların da klimasız bir ortamda çalışmanın verdiği olumsuzlukla olan manzarayı bir kenara bıraktım. Nedeni ise sıra numarasının yazılı olduğu fişti. Fişte tarih 22/01/2020 ve saat 22:30 olarak görünüyor sıra numaram 281 olmasına rağmen önümde bekleyen 284 kişinin olduğu yazılıydı. Hep söylemişimdir bu Tedaş çok çılgın kurum diye (: Fotoğrafını yazının devamında görebilirsiniz fişin.

Continue reading

Farkına Vardıklarım

Dün balkonda çay içeriken fark ettim mahallemiz sanki Türkiye’nin dört bir yanına elektrik dağıtımı yapıyorcasına direkler ve tellerle dolu. Tüm mahalle ve sokaklarda tellerin yer altına alınıp bizim mahellemizin es geçilmesini tüm uzuvlarımla kınadım. Asıl fark ettiğim ise bu direklerin herbirinin dibi mesken olarak kullanılıyor. Marketçi fazla gelen eşyalarını direğin dibine koymuş. Arka sokakta gördüm teyzeler çamaşır sermek için kullanıyorlar. Aslında bunlar çok fonksiyonlu olup metal ve beton türleri mevcut.

Continue reading

Sözde Diyet

Kimi görsem rejimdeyim diyor. Bu vatandaşları nerede görsem birşeyler yiyor ve içiyorlar. Hele ki dişican grubu tam evlere şenlik. Rejim menüsüne birebir uyup evlerde yapılan günlerde tabakta ufak kırıntı bile bırakmıyorlar. Sonra da aslında ben şişman değilim de kemiğim kalın da sinek üstüme işedide vs. gibi acayip bahaneler buluyorlar. Durmadan yiyerek monitörüm gibi “wide” bir görünüme sahip oluyorlar. Yiyorsun madem inkar etme. O kocaman vücut herhalde kemikten değildir.

Continue reading

Hayattan Karelerim

Ablamı da internette sosyal bir kişilik yapma çabaları ile devam eden hayatımın bu bölümünde oldukça yorgun olduğum gözleniyor. Uzun çok uzun zamandır bu kategoride kendime ait, günlük yaşantıdan yazmamanın verdiği gaz ile şöyle kendimden milleti bir haberdar edeyim dedim. Aslında buraya günlük yaşantıdan yazmamamın tek sebebi Friend Feed ve Twitter denen icatlardır. Kendileri benim buraya yazacağım şeyleri gün içinde oralara karalamamı sağlıyorlar. Neyse hayatım bunlardan ibaret değil.

Continue reading