Ya internet Olmasaydı

Bazen düşünüyorum da acaba internet olmasaydı nasıl bi hayatımız olurdu? Şimdi bulunduğumuz konumun neresinde olurduk? Birkaç haftadır düşündüğüm bu sorular akşam iki saate yakın internetsiz kalmam ile birlikte şekillenip yazı haline geldi. internet, biz fark etmesek de hayatımızın içine işlemiş olan bir kültür oldu. Anlık ileti programlamları, paylaşım siteleri, web 2.0, e-ticaret ve aklınıza gelebilecek dünya kadar olanak hayatımızın merkezine oturdu. Peki tarihde internet icad edilmeseydi şimdi hangi durumda olurduk acaba?

Continue reading

Dalgalı Kur Modeli Hayatım

“Benim Dünyam” içine birşeyler yazmayalı uzun zaman olmuş. Bu geçen zaman içerisinde dalgalı kur modeline dönen hayatım; son bir iki haftalık süreçte düzene girdi. Bunu yapmamı sağlayan ve adı kesinlikle bende saklı olan bir dişican bulunmakta. Söz dişicanlardan açılmışken; Alanya’daki turist bacılarımız yavaş yavaş yüzlerini göstermeye başladı. Her ne kadar ben yüzlerine bakmasam, bakamasam da sizler için bir güzel bilgi olabilir 😀 Son günlerde sınavlarımın kötü olmasından başka bir sıkıntım yok. Onları da finallerde cumburlop (hüpletme şeysi) yapabilirsem ne güzel olacak.

Continue reading

MSN Güvenliğine Dair Birkaç ipucu

Günümüzün iletişim araçlarından birisi de MSN oldu. Cep telefonu gibi artık o da her kesime hitap ediyor, kullanmayana halk arasında hor gözle bakılıyor, interneti olup da kullanmayanlara kötü gözle bakılıyor. Kız arkadaşı ile yazışmak isteyenlerin, başka şehirde akrabaları ile sesli ve görüntülü konuşma yapabilme arzusu içinde olanların ve nicelerinin isteklerine cevap veriyor Messenger. Hatta olayı abartıp ofiste yan masadaki arkadaşına seslenmek yerine messenger üzerinden titreşim gönderenler bile var. Hatta ve hatta dışarıdan bakıldığında deli gibi görünürcesine karşıdakinin yazdıklarına gülenlerimiz bile var. Ancak ner çokluk olda “tsunami” diye boşuna söylemeyen atalarımız bu konuda da haklı çıkıyor. Tabi ki messenger kapkaçcılarından bahsediyorum. Şifreniz çalınıyor, kontör isteniyor ve buna benzer birçok olay mevcut. Özellikle son birkaç haftadır yine doruklara çıktı bu olaylar ve birçok kişinin canı yandı. Peki çözümü nedir? Ne gibi önlemler alınabilir? Bu yazımda bazı püf noktalarına değineceğim.

Continue reading

Aşk Duvarkağıdı

Uzun zamandır grafik kategorisi altında duvarkağıdı yayınlamamıştım. Çünkü ortada duvarkağıdı yapacak bir durum yoktu 😀 Fakat son zamanlarda hayatımda yaşadığım dalgalı kur modeli bu sessizliği bozdu. Toplamda yaklaşık bir saatimi almış olup nihayetinde ortaya çok güzel bir resmin çıktığı çalışma oldu. Hmm bazen söylemek istediklerinizi kelimelere sığdıramazsınız ya da çekinirsiniz. işte böyle durumlarda resimler sahneye çıkar ve anlatılmak istenen herşeyi apaçık ortaya koyar. Benim de öyle oldu, anlatmak istediklerimi sözcüklere sığdırmak yerine pixellere sığdırdım 😀 Bu resim aslında ismi lazım olmayan fakat benim için çok önemli olan bir dişicana hibe edilmiştir. Fakat aynı duyguyu paylaşanlar için de ortak nokta sağladığı için umumun kullanması uygun görülmüş ve halka arz edilmiştir.

Continue reading

Mynet Hacklendi, Google Bize Logo Yaptı…

Gönül isterdi ki haftaya hep güzel haberler ile başlayalım, onlar üzerine tartışalım fakat olmuyor işte. Akşam saat 20:00 civarında Türkiye’nin en büyük portalı Mynet, bir Türk hacker grubu tarafından hacklendi. Siteye ulaşım sağlamak isteyen birçok ziyaretçi aynı mesajı gördüler ekranda “En büyük sistemlerin bile ufacık açıkları sonlarına bedel olur” . Siteye sadece index atılmamış diğer hack olaylarındaki gibi ne var ne yoksa silinmiş gibi görünüyordu. Çünkü sitenin hiçbir servisine ulaşım sağlanmıyordu. Bu olay Mynet‘in; Erhan’ın da dediği gibi milyon dolarları çöpe atmasına neden oldu. Site yaklaşık bir saat ulaşıma kapalı kaldı ve Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen sitelerinden biri olduğu düşünülürse çoğu kişinin güvenini yitirdiği apaçık ortada. Açığın XSS’den olabileceği söylentiler arasında. Mynet bu güveni tekrar sağlayacak açıkcası ben ve benim gibi düşünen arkadaşlar için merak konusu. Ayrıca bu saldırı Zone-h sitesinde yerini aldı. Acaba bu işin altında bir ihmalkarlık mı yoksa tecrübesizlik mi yatıyor bilinmez fakat bu olay ile Mynet çok kan kaybedecek gibi görünüyor. Kullanıcıların şahıslarına özel mail servisi de sunduğunu göz önüne alırsak toparlanması uzun sürecek gibi. Bir saatlik bir kapanma belki yıllara mal olacak.

Continue reading

Pars Kiraz Operasyonu

Pazar günü yapılabilecek en iyi şey nedir deseler sanırım cevap verenlerin büyük çoğunluğu sinemaya gitmek cevabını verecektir. Evet biz de Eren ile seriyi bozmayıp yine sinemanın yolunu tuttuk pazar pazar. Bu sefer gideceğimiz film belliydi “Pars”. Her ne kadar Alanya’daki gösterimde olan sinema salonumuz bizim evin oturma odasından farksız olsa da filmin güzelliği bu açığı kapattı 😀 Filmin konusu şöyledir(alıntı):

“istanbul`un en tanınmış Narkotik Başkomiseri Ertuğrul bey, büyük bir operasyonu yürütürken ilginç bir yeraltı bağlantısı ile karşılaşır. Ancak bu sırrı çözemeden, ailesinin gözü önünde eşiyle birlikte öldürülür. intikamını almak ise, tam 15 yıl sonra PARS lakaplı oğlu Attilla`yakalacaktır.

Atilla, gerçekleştirdiği operasyonlardan birinde, arkası da sağlam olan bir mayfa babasına çatar. Birtakım politik oyunlarla pasif göreve atanan PARS için bu daha başlangıçtır. Diğer yanda kardeşini de uyuşturuya kurban veren Pars için, intikamdan başka bir çözüm yoktur.

Bu intikam yolunda Narkotik Teşkilatının da desteğini arkasına alan Pars, Hollanda, Yunanistan, Monako, istanbul dörtgeninde intikamını almak için tüm azmiyle savaşacaktır. En büyük desteği de yardımcısı Asena sağlayacaktır.”

Continue reading

Lüks Yaşam mı?

Her sabah internette gazete başlıklarına şöyle bir göz atarım. ilgimi çeken bazı haberleri bir kenara ayırırım. Az önce Hürriyet’in sayfasında bir haber gördüm ki öyle böyle değil. Adana’da yaşayan bir genç 850 YTL için arkadaşı ile birlikte anneannesini 8 yerinden bıçaklayarak öldürmüş. Daha sonra ifadesinde de “anneannem beni çok severdi ve hiç boş çevirmezdi. Daha önce altınlarını çalıp sattığımı öğrenince hiç para vermedi. Ben de marka giymek zorundaydım ve paraya ihtiyacım vardı” demiş. Hmm “marka giymem lazım” işte tüm mesele bu! Marka giymeyince ne oluyor? Bir tarafımız mı eksiliyor? Herkes marka mı giyiyor?

Continue reading

Haber Turu

Haber gündemi yine bir hayli yoğun. ilk olarak yayın danışmanlığımı da yapan Cem’in günlüğü Ayyas Blog‘un temasını değiştirme haberi ile başlayabiliriz. N.Design Studio’nun yeni çıkarttığı oynar menülü temayı düzenledi Cem. Oldukça da hoş bir manzara çıktı ortaya, pek beğendim. Ancak temayı yazan vatandaşın artistlik yapmasından ötürü tema internet explorer 6’da kötü bir görüntü veriyordu. Onu da dün akşam saatlerinden itibaren çözmenin sevincini yaşıyor. Yeni bir tema bulana, hazırlanana kadar Cem bu temayı kullanacak. Ne diyelim hayırlı olsun 🙂

Continue reading

Sahte Banka Mesajlarına Dikkat

Sabah kalktınız, kahvaltınızı yaptınız ve güne rahat bir şekilde başladınız. Sonra bilgisayarın başına geçtiniz ve e-postalarınızı kontrol ediyorsunuz. O sırada gelen mesajlar arasından bir tanesi yüzünüze bakıyor ve gönderen kısmında bir banka ismi yazıyor. Merakla girip bakıyorsunuz. Mesaj “şifrenizi güncellemek için şu sayfaya gidin” gibi bir ibare içeriyor. Eğer mesaj içindekileri uygularsanız rahat başladığınız günü biraz sıkıntılı bitirebilirsiniz. Çünkü bankalar hiçbir zaman şifre güncelleyin diye mesaj atmıyor kullanıcılara. Peki bu mesajları kimler ve neden atıyorlar? Bu tür durumlarda ne yapılmalı? Böyle bir duruma maruz kaldınız ve yönergeleri uyguladınız. Bu aşamada neler yapabilirsiniz? işte tüm bunları dilimin döndüğünce sizlere aktarmaya çalışacağım. Hem de canlı belgelerle.

Continue reading

TV Kanallarında Taklite Son Sürat Devam

Bundan birkaç hafta önce NTV’de yayınlanacak olan “Türk Mucitler” isimli mucidane programdan bahsetmiştim. Program başladı ve nihayetinde oldukça da ilgi gördü. Her yayınlanacağı zamanı Kurtlar Vadisi gibi takip eder oldum. NTV’yi de kendi içimde binlerce kez tebrik ettim böyle güzel bir programı düşünüp hayata geçirdikleri için. Yine tebrik etmekteyim çünkü taklitleri çıkıyor yakında piyasaya.

Continue reading