Gönül isterdi ki haftaya hep güzel haberler ile başlayalım, onlar üzerine tartışalım fakat olmuyor işte. Akşam saat 20:00 civarında Türkiye’nin en büyük portalı Mynet, bir Türk hacker grubu tarafından hacklendi. Siteye ulaşım sağlamak isteyen birçok ziyaretçi aynı mesajı gördüler ekranda “En büyük sistemlerin bile ufacık açıkları sonlarına bedel olur” . Siteye sadece index atılmamış diğer hack olaylarındaki gibi ne var ne yoksa silinmiş gibi görünüyordu. Çünkü sitenin hiçbir servisine ulaşım sağlanmıyordu. Bu olay Mynet‘in; Erhan’ın da dediği gibi milyon dolarları çöpe atmasına neden oldu. Site yaklaşık bir saat ulaşıma kapalı kaldı ve Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen sitelerinden biri olduğu düşünülürse çoğu kişinin güvenini yitirdiği apaçık ortada. Açığın XSS’den olabileceği söylentiler arasında. Mynet bu güveni tekrar sağlayacak açıkcası ben ve benim gibi düşünen arkadaşlar için merak konusu. Ayrıca bu saldırı Zone-h sitesinde yerini aldı. Acaba bu işin altında bir ihmalkarlık mı yoksa tecrübesizlik mi yatıyor bilinmez fakat bu olay ile Mynet çok kan kaybedecek gibi görünüyor. Kullanıcıların şahıslarına özel mail servisi de sunduğunu göz önüne alırsak toparlanması uzun sürecek gibi. Bir saatlik bir kapanma belki yıllara mal olacak.

Daha önce Google‘ın ülkemize ait özel günlerde bize özgü logolar yapmasını sağlamak için bir kampanya başlamıştı. Kampanya büyüdü büyüdü ve kocaman oldu. Ve tabi ki Google bize logo yaptı. Bugün 23 Nisan ve Google aşağıdaki logoyu bugün anasayfasında yayınladı. Kendimizi tebrik ediyoruz 😀

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

7 comments

Başardık Google’a logo yaptırdık 😀 Mynet’e de geçmişler olsun.

Mynet’in fazla zarara uğrayacağını sanmıyorum sadece prestijini kaybetti.Manevi açıdan çöktü çalışanları düşünemiyorum:D Google’a gelince 18 mart çanakkale zaferi logosu benim için önemli olan:)

ilginç olarak herkez hacklendi dediği sırada mynete girdiğimde sapasağlam açılıyordu acaba opendns kullandığımdan beni yurdışından geliyorum falan sanıp başka biryerden mi yayın yapıyor.. ama geçmiş olsun yinede..

Sonunda başardık inanmadım ilk gördüğümde farklı çok mutlu oldum helal olsun. Emeği geçen herkeze teşekkür etmek lasım

Evet sonunda başardık. Google bize logo yaptı. Diğer günlerimizde de bizi hatırlaması ve yeni logolarımızı yayınlaması dileğiyle.

evet herkezin mynet hacklendi dediği anda ben girebiliyordum ve mail de dahil olmak üzere bütün servisler kesintisiz çalışıyordu bence hacklenen mynet değil ttnet idi 😀

evet google layı iyi oldu…
mynet olayı da en az bir okadar iyi 😉
Türkiyede veri güvenliğinin ne durumda olduğunu herkes görebiliyor belkide 😀

Bir cevap yazın

*