Bundan birkaç hafta önce NTV’de yayınlanacak olan “Türk Mucitler” isimli mucidane programdan bahsetmiştim. Program başladı ve nihayetinde oldukça da ilgi gördü. Her yayınlanacağı zamanı Kurtlar Vadisi gibi takip eder oldum. NTV’yi de kendi içimde binlerce kez tebrik ettim böyle güzel bir programı düşünüp hayata geçirdikleri için. Yine tebrik etmekteyim çünkü taklitleri çıkıyor yakında piyasaya.

Kanal D ekranlarında yayınlanacak olan programın adı da NTV’dekiyle benzerlik göstermekte “Abbas Güçlü ile Bizim Mucitler”. Hmm burada şu soru aklıma geliyor “Acaba bizim televizyon kanallarımız birbirini taklit etmekten ne zaman kurtulacak”? Çünkü Kanal D daha düne kadar reyting uğruna diğer kanllardan türemiş “star” yarışmalarını yayınlıyordu ve durum yine aynı. Reyting uğruna yine taklitten kaçınılmamış. Madem böyle bir düşünceniz vardı da neden daha önce devreye girmediniz? Bunu sadece Kanal D de yapmayacaktır. Halkın ilgisi arttığı anda sırası ile ATV, Star ve diğerleri de bu tür programlara geçiş yapacaktır. Bir zaman STV’de yayınlanan “Sır Kapısı” programının diğer tv kanallarında patlama yaptığı gibi. Dansöz programları, şarkıcı yarışmalarının olduğu gibi…

Hala uyutulmaya devam ediyoruz işte bütün mesela bundan ibaret. Orjinal fikirler çıkınca hemen taklit ediliyor ülkemizde. Bu durum sanal aleme de taşmış durumda. Misal Youtube. Bilmiyorum ama bu taklitcilik devam ettiği sürece ne televizyon kanalları bir noktaya gelir ne de bizlere verebilecek birşeyleri olur. Sadece eskilerin deyimi ile “Şeytan Kutusu” ya da “kara kutu” olarak yeni nesil tarafından da benimsenir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

ya bizim genimizde var bu…….

meşhur bi söz var;
Özenti gençlik…

Yaratıcı insanımız çok az 🙁 bunu üzülerek söylüyorum acaba o kanallarda kaç tane düşünebilen insan çalışıyor
(üst makanlarında tabikide)

boş boş tv seyrediyoruz.Bize ne verilmek isteniyor veya bu tv programlarıneyi amaçlıyor hiç düşünmeden seyrediyoruz.

Bir cevap yazın

*