İktisaçılar Terimlerle Konuşur

Şu ekonomi kanallarına çıkan kıla benzeyen iktisatçıların veya uzmanların teknik terimle konuşması beni her zaman endişe içerisine sokmuştur.  Bilmiyoruz ya sallayıp duruyorlar gibi geliyor bana. Mesela “rasyo” deyip durur bu keratalar. Sanki bunun yerine oran dese vücudundan organları çıkar. Vatandaşın anlayacağı dilden konuş, gel kalbimize gir. Bir de bu kanalları sabahtan akşama kadar izlemek zorunda kalıyorsanız benim gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya gelmeniz an meselesidir. Neyse ki bir iki haftadır ne dediklerini anlıyorum da sorun yok SPK.

Behlül Kaçar

Ailecek izlemediğimiz daha doğrusu annemlerin izleyip benim gündüzleri tekrarlarına göz attığım Aşkı Memnu nihayet bitti. Finalin hazırlıkları geniş çaptaydı. Birkaç hafta öncesinden Facebook’daki cenaze grubuna katıldım, etkinliklerimde şu anda bir cenaze görünüyor. O da birşey mi deyip akşam mağazamızın ön vitrinindeki televiyonlarda dünya kupası maçı yerine Aşkı Memnu finalini yayınladık. Kameradan gördüm birkaç bıyıklı, yaşını başını almış amca finalin ateşli sahnelerine bakıyorlardı.

İşin güzel yanı dizinin tadında bırakılmasıydı. Yaprak Dökümü, Kurtlar Vadisi, Kavak Yelleri gibi döndüre döndüre uzatmadılar. Helal olsun adamlara ki eserin orjinaline bir miktar bağlı kaldılar.

Final fena değildi. Bizzat kanlı canlı izledim ancak Bihtercim kendini daha ateşli öldürebilirdi. Biraz sönük kaldı. Kına gecesi “nası birşeydir hacı” dedirten türdendi. Maskeler iyiydi hoştu da ayin gibiydi. Şimdi hapı yuttuğumuz nokta kına gecelerinde yeni trendin bu olmasıdır.

Dizinin bilançosu ile şu şekilde ortaya çıkıyor; iki boynuz, iki ölü, bir çarpılmış bayan bir de ayyaşlığa ilk adımı atıp bir günde sakalı gür bir şekilde çıkan Behlül. Şahsen ilacı filan varsa sakalımda dökülme meydana gelen yerlere sürmek isterim.

O değil de behlulkacar.com, net boşta. Meraklıları alıp değişik faaliyetlerde bulunabilir. Benim aklımdan geçmedi değil ama almaya üşendim.

Darısı uzayıp giden Yaprak Dökümü, Kurtlar Vadisi, Kavak Yelleri ve bu mertebe yaşlarda olan tüm dizilerimizin başına deyip kaçıyorum. Böyle yazı yazmayı da özlemişim.

Ergenekon Bülteni

Bir Ergenekon muahabbetidir aldı başını gidiyor ülkede. Dün ana haber bülteni adı altında yapılan tüm programlar Ergenekon Bülteni kapsamında geçti. Zaten normalde de bir haber yapılmıyor ki. Yazın başından beri üç konu ile haber bültenleri yapıldı. AKP’nin kapatılması davası, Ergenokan soruşturması ve kene ısırıkları… Hakkını vermek lazım araya birkaç tane de kaza görüntüsü eklendi.

Continue reading

Prison Break ve Diziler

insanın kendi bilgisayarında film ya da dizi izlemesi kadar güzel birşey yoktur sanırım. Tam heyecanın ortasındayken, kalemi koparırcasına tutarken, kalbimiz kompresör gibi çalışırken tutup araya bilmem neyin sunduğu dizi/film reklamlardan sonra devam edecek gibi bir mecburiyete maruz kalmıyorum. Heyecanı bölmek istediğim yerde kendim bölüyor, kendi filmimi kendim sunuyorum.

Continue reading

Kurtlar Vadisi Terör Yeniden Ekranlarda

Hatırlarsanız geçtiğimiz sezon Kurtlar Vadisi, Terör serisi ile izleyicilerinin karşısına geçecekti. ilk bölümü ile terörün ne boyutta olduğunu izleyicilere kısmen de olsa aktardığı ve bazı çevreleri rahatsız ettiği için RTÜK tarafından durdurulmuştu. Böylece Kurtlar Vadisi Terör ilk bölümün ardından yasaklandığı için ikinci bölümü görememiştik. Hatta bloglarımızda ve diğer sitelerde tepkimizi dile getirmiştik fakat hepsi nafile… Kurtlar Vadisi Pusu serisiyle yayına devam etti. Ve şimdi, Kurtlar Vadisi Terör yeniden ekrana gelecek.

Continue reading

Böyle Reklam mı Olur Kardeşim?

Bizim ajanslar da acaip reklam yapmaya çok meraklılar. Dün Türkcell’in indirim ile ilgili reklamını gördüm Kurtlar Vadisi arasında. Bizim uyuzmatik kişican Mexico’ya gider ve pasaport işlemleri sırasında aranan bir kişi oldupu ortaya çıkar. Daha sonra askerler gelip tutuklarlar. Daha doğrusu ilk önce “son bir isteğin var mı” diye sorarlar. Uyuzmatik de “annemle görüşecem” der. Annesi ile konuşur ve kendisini yakaladıklarını, bırakmadıklarını söyler. Annesi komutan ile görüşmek üzere telefona ister, bayağı uzun bir zaman diliminde konuşur, herkesin uykusu gelip uyur. Sonra uyuzmatik kaçar ve kurtulur. “Iyk” yani, nereden nereye bağlamış reklamı. Hadi tamam komik gelebilir ama çok acaip olmuş yahu. Onu bizim Türk polisine yapsana sıkıysa. He zaten olay neden Mexico’da geçiyor ben onu anlayabilmiş değilim. Gerçekten enteresan, hem de çok enteresan.

Continue reading

Türkiye icadını Arıyor (Türk Mucit)

NTV, CNN veya CNBC-e tarzı kanalları çok seviyorum. Sebebi de diğer kanallarımız gibi reyting peşinde olmaktan, ön sıralarda olmak uğruna yapılan rezilliklerden arındırılmış yayın anlayışına sahip olmalarından kaynaklanıyor. Saydığım kanallar gün içindeki saatlerde genelde haber yayını yapıyorlar ve tabiki akşamları birbirinden güzel belgesel, açık oturum, öğretici, geliştirici, eğlenceli programlar yayınlıyorlar. Normalde pek televizyon izlemem. Kurtlar Vadisi ve Yaprak Dökümü dizilerinden başka takip ettiğim dizi yoktur. Buna bağlı olarak televizyon hastalığım da yoktur. Fakat zaman bulabildikçe NTV’ye, bakıyorum. NTV ‘ye karşı nedense uzun zamandır sempatim var. Bu sanırım yabancı lig maçlarını ilk defa yayınlayan kanallardan birisi olmasından geliyor :D. Fakat NTV yine adına yakışır bir program ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Sabah kuşağı ve diğer abidik kuşak programlarında gelin-kaynana, popstar, oryantal gibi anlamsız yarışma programlarından sonra nihayet mantıklı, işe yarayacak bir yarışma programı düzenleniyor.

Continue reading

Kurtlar Vadisi Terör’e Darbe

Kurtlar Vadisi ilk bölümleri ile Türkiye’de dönen mafya olaylarına çok güzel bir şekilde ışık tutmuştu. Sıra şimdi de teröre gelmişti. Geçen hafta yüzlerce tartışmanın, baskının altında Kurtlar Vadisi Terör’ün ilk bölümü yayınlanmıştı. ilk bölümünden anlaşılıyordu dizinin birçok şeye ayna tutacağı fakat ilk bölüm maalesef ilk ve son bölümü oldu KV-Terör’ün. Diğer programlarda pek yaptırımını göremediğimiz Rtük olaya el atmış. Neymiş çocuklarda şiddete çağrışım yapıyormuşmuş da, bilmem kaç bin kişi kapanması yönünde Rtük’e ulaşmışmış da, falan filab bir sürü zavazingo uydurmuşlar. Madem Rtük televizyonu denetleyen bir makam ise ve çocukları koruyacaksa önce çocuk programlarından başlasın işe. Sonra da diğer yayınlara. Ona bakılırsa “Binbir Gece” isimli dizi daha ilk bölümlerinde daha fazla etkiliyordu çocukları.

Continue reading