Google Bize Logo Yapsana

Google özel günlerde anasayfasındaki logosunu değiştirip onun yerine; güne özgü, anlamlı ve pek şirin logolar yerleştirdiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Mesela yılbaşı, AIDS günü, dünya kupası bunlara verebileceğimiz en basit örnekler. Fakat bizlerin yani Türkiye’nin özel günlerini ya da benzer durumlarını işaret eden hiçbir logoya rastlamadık şimdiye kadar. Halbuki Google’ı en iyi şekilde kullanan ülkelerden biriyiz ve Google’ın bu durumu göz ardı etmesi enteresan. işte bu enteresan durumu düşünen arkadaşlarımız yeni bir kampanyanın başlamasına açtıkları blog ile öncülük etmişler. Amaç Google’a sesimizi duyurmak. Google Bize Logo Yapsana diyebilmek!!!

Continue reading

Ülkem insanına Evlere Şenlik Siteler

Hergün yeni bir düşünce geliştirilmekte, yeni hizmetler biz kullanıcılara sunulmakta. Bunlardan kimileri ilgi çekici, kimileri kullanışlı, kimileri de bu yazımdaki gibi hem eğlence dolu hem de birazcık düşündürücü tarzda. Bunlardan ilki çok sık soru soran, hiç araştırma gereği duymadan kolayı seçen ve bazı durumlarda karşısındakini sıkan dişi-kişican grupları için yapılmış. Servisin amacı insanları Google’a yönlendirmek. Hani ansiklopedilerde bir konuya baktığınızda orada bir ibare yer alır “bknz. ….” şeklindedir. Bu servis de aynı şekilde soru soranlara cevap vermek istemeyen insanları hedef alıyor. Birisi size soru sordu ve çok meşgulsünüz ya da sorulardan bunaldınız, hiç dert etmenize gerek yok. Hemen “bknz:Google” linkini verebilirsiniz. Siteye girdiğiniz zaman sizi şöyle bir yazı karşılıyor:

Continue reading

RSS Nedir? (2)

Ben daha önce RSS’nin ne olduğunu şurada detayı ile yazmıştım. Şimdi uzun uzun anlatmayacağım ve işin özüne ineceğim. Bu başlıkla tekrar yazmamın nedeni bloglar arasında başlayan yeni mime benzeyen ama tam mim olmayan bir olay :D. Selim Yörük sitesinde “RSS nedir, öğreniyoruz paslaşması” yazısı ile günlükçülerin sitelerinde RSS’nin ne olduğunu açıklamak, RSS’yi yaygın olarak kullanmak adına güzel bir faaliyet içerisine girmiş, kendi girmekle kalmayıp bizi de bu dögünün içine atmış. Yazının sonunda benim pas atacağım birkaç RSS adresi olacak ;). Ha bu arada pası ben de Ayyas‘dan aldım.
Continue reading

Yeni Nesil Terbiyesizlik, Saygısızlık, Hırsızlık

Bizler yani günlük camiası birbirimize hep saygı çerçevesinde muhabbette bulunmuşuzdur. Birbirimizin yazılarından alıntı yaparken link vermişizdir ya da bir şekilde alıntı yaptığımızı belirtmişizdir. Fakat bu dediğim “günlük” kriterine uyan siteler arasında uygulanmaktadır kendisini günlükten sayan çalıntı içerikli siteciklerde değil. Yakın zamanda eğer Google’ da mp3 arattıysanız ne demek istediğimi anlarsınız. istediğiniz parçayı yazdınız ve oldukça fazla sonuç çıktı karşınıza. Fakat girip baktığınızda karşınıza reklamlarla dolu bir site gelmekte. Fakat aradığınız şarkıya dair hiçbirşey bulunmaz. Bu tür siteler genelde reklam geliri için kurulmuştur. Tamam buraya kadar birşey demedik, yap reklamı al paranı. Ancak bunu damarımıza yapmadan gerçekleştirin. Yani bizlerin yani gerçek “günlüklerin” içeriklerini çalmadan, kopyala/yapıştır yapmadan…

Continue reading

“Türkiye’nin Geleceği için 1,5 Milyon E-Kart”

Yılbaşında sevdiklerinize, yakın çevrenizdekilere e-kart göndermeyecek misiniz? Peki gönderecekseniz aynı zamanda hem e-kart göndermek hem de bir çocuğun bir günlük masrafını karşılamak istemez misiniz? Tamam tamam aklınız karıştı biliyorum. Şu günlerde gerek televizyonlarda gerekse internette duyduğumuz Türk Eğitim Vakfı‘nın düzenlediği “Türkiye’nin geleceği için 1,5 milyon e-kart” kampanyasından bahsediyorum. TEV okullarındaki çocuklar tarafından hazırlanmış olan resimlerden oluşan ve yeni yıl için güzel dileklerin yazılı olduğu e-kartlardan birisini arkadaşınıza, eşinize, dostunuza ya da her kime gönderirseniz bir çocuğun bir günlük masrafının Garanti Bankası tarafından karşılanmasını sağlıyorsunuz. Üstelik sizden hiçbir ücret telep edilmiyor. Ben dün akşam oldukça kabarık bir listeye gönderdim. Şimdi sıra sizde.

Continue reading

Huzurlarınızda Pardus 2007

Uzun süredir beklediğimiz Pardus 2007 dün öğle saatlerinde yayınlandı. Hemen belirtmek istiyorum Alanya’da ikamet eden ve kotalı ADSL kullanan, Pardus 2007’yi denemek isteyen ancak bunu kota sıkıntısından dolayı erteleyen arkadaşlar Yiğit veya bana ulaştıkları takdirde getireceğiniz boş cdlere Pardus 2007’yi ücretsiz olarak çekeceğiz. iletişim bölümünden bizimle irtibat kurabilirsiniz (Lütfen MSN adresi istemeyiniz). Pardus 2007 kurulum olarak gerçekten oldukça basit ve hızlı. Windows’dan daha kolay bir kurulumu var. Açılma hızı oldukça yüksek. Donanımları tanıma konusunda yine başarılı.

Continue reading