Bizler yani günlük camiası birbirimize hep saygı çerçevesinde muhabbette bulunmuşuzdur. Birbirimizin yazılarından alıntı yaparken link vermişizdir ya da bir şekilde alıntı yaptığımızı belirtmişizdir. Fakat bu dediğim “günlük” kriterine uyan siteler arasında uygulanmaktadır kendisini günlükten sayan çalıntı içerikli siteciklerde değil. Yakın zamanda eğer Google’ da mp3 arattıysanız ne demek istediğimi anlarsınız. istediğiniz parçayı yazdınız ve oldukça fazla sonuç çıktı karşınıza. Fakat girip baktığınızda karşınıza reklamlarla dolu bir site gelmekte. Fakat aradığınız şarkıya dair hiçbirşey bulunmaz. Bu tür siteler genelde reklam geliri için kurulmuştur. Tamam buraya kadar birşey demedik, yap reklamı al paranı. Ancak bunu damarımıza yapmadan gerçekleştirin. Yani bizlerin yani gerçek “günlüklerin” içeriklerini çalmadan, kopyala/yapıştır yapmadan…

Google’dan reklam gelirlerini yükseltmek için, reklam gelirlerini fazlalaştırmak için bizlerin günlüklerinden yukarıda yazdığım yöntemlerle oluşturduğunuz içerik “blog” ya da “günlük” olmuyor. Bu düpedüz hırsızlık, saygısızlık, insafsızlık oluyor. Çünkü ben kendimden biliyorum bir makaleyi hazırlarken saatlerce zamanımı harcayıp belli bir emek sarf ederek yayınlıyorum ki diğer arkadaşlarım da aynı şekilde yazıyorlar. Paylaşmak adına, Türk internetinin gelişmesi adına biz bunu yaparken içerik canileri ise haddini bilmeyerek 5 saniyelik bir kopyala yapıştır işlemi ile sizin onca emeğinizi hiçe sayıyor. Tamam buna da birşey demedik de bazen resimleri bile aynen alıp götürüyorlar. Bu da bizim aylık limitimizi dolduruyor.

Kendi emeğinizle yazdığınızda günlük kriterlerine uymuş oluyorsunuz. Hele bir de belli bir noktaya gelmişseniz bu çok haz veriyor insana. Hem bu şekilde bir çevreye sahip oluyorsunuz internette. Sıkı dostluklar ediniyorsunuz. Ancak diğer şekilde içiniz rahat olmaz. Arkanızdan yediğiniz onca küfür, okunmuş lanetler ve sitenizin kapanma tehlikesi… Bunların hepsi beyninizi kemirir. Hergün bir tane daha düşman kazanırsınız.

işin bir dini boyutuna bakalım isterseniz. Eğer çalıntı bir yazı üzerinden reklam geliri elde edilirse bu tamamen haram olur. Çünkü gerçek dünyada bir bilgisayarı çalıp götürmekle yazımızı çalmak arasında hiçbir fark yok. Hem bu yazıları yazanların haklarını almış oluyorsunuz yani öteki tarafı da var bu işin. Hmm ben yazılarımı çalanlara kesinlikle hakkımı helal etmiyorum.

Peki çalıntı derken anlatmak istediğim nedir? Efem, eğer yazdığım bir yazıyı kaynak göstermeden, kendi yazısı gibi, kendi çalışması gibi gösterilen yazılar ya da içerikler çalıntı oluyor. Bunu yapan kişi ya da kişiler de “hırsız” damgası yiyorlar.

Çalıntı durumundan çıkmak için ne yapmak gerekir? Fazla birşeye gerek yok. Sadece yazının en başında ya da en sonunda bir link vermeniz yeterli olacaktır. “Bu yazı h-yaman.com‘dan alınmıştır” gibi. Tabi bunu da abartmamak lazım. Eğer içeriğinizin tamamını başka sitelerden oluşturuyorsanız yine alıntı yerine çalıntı yapmış olursunuz. Çünkü size ait birşey yok. Bu konuda daha fazla bilgiyi “Kullanım Şartları” sayfasından alabilirsiniz.

Ben de diğer günlükçü arkadaşlarım gibi bundan sonra bu konuda daha sert bir yol izleyeceğim. Yiğit’in şu yazısındaki gibi Google’ın Spam Formundan şikayette bulunabilirim ki burası sahte içerik varolan bir servistir. Aynı şekilde bir hizmet de Yahoo‘da var. Reklam aldığı yerlere şikayet edebilirim. Ve bunun gibi birçok yol izleyerek kocaman interneti dar “edebiliriz” .Bizler, ilerleyen günlerde daha farklı yöntemlerle karşı koymaya çalışacağız ancak sizlerinde bu konuda desteği lazım. Eğer benim ya da benim gibi kendi yazıları ile günlük çerçevesinde kalmaya çalışan diğer günlükçü arkadaşlarımın yazılarını yukarıda bahsi geçtiği gibi görürseniz lütfen ama lütfen “iletişim” bölümünden bana veya diğer günlükçü arkadaşlarımın iletişimlerine mail atarak şikayette bulunun.
Bizim bu faaliyetimiz hem kendi çalışmalarımızı korumak hem de daha temiz bir internet kullanmak için yapılmaktadır. Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Bu kampanyayı destekleyen siteler/günlükler/forumlar vs. vs.

Dmry, Yakuter, Tataryiğit, Ayyas, GfxDizayn, Yaramaz.biz, Sokak Sanatı, Skykhan, Wolkanca, FairBlue
Görebildiklerim bunlar ancak çıktıkça ya da bana haber verildikçe eklemeler yapılacaktır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

18 comments

Ben biliyorum geceleri bir vakte kadar müzik dinleyip makale yazdığını :D. Onçün haklısın, çalmadan site kurmak lazım.

insalığın varoluşundan bu yana olan bir sorunun günümüz uyarlamasından başka bir şey değil.
Hırsız ve hırsızlık insalık varolduğu sürece olacaktır.Yinede elinizden geleni yapın. Kolay para kazanma,kolay bilgi edinme,
hayatı kolay yaşamak hep birilerine ilginç gelmiştir.
Şöyle bir etrafımıza baktığımızda aslında öyle çok bı tip insan varki !!!!!!!!! ( Bir bak bakalım )

Sanal dünyada bunun yapılması daha kolay.

Size kolay gelsin

( Yapılacak bir şey varsa buraya not düşsen yeter )

Gerçekten haklısın gerçekten de yazması lazım yazmayınca bizi *nayi yerine koyuyorlar.

Ayrıca benim de bir yazım var. 🙂 işte linki:

Bu konuyu destekleyip de, aksini yapan, internette bir şekilde hırsızlık yapanlara da yuuuuuuuuuhhhhhhhhhh! diyorum. Allah belanızı versin.

yok abi cim millet dediğine uymuyor. bizimle dalga geçercesine, buna katılmışlar ama hemen hemen bir çoğu faal olarak warez işlerinde, ne kalsın bizim yazılar.

Maalesef öyle. Dün bir site ile karşılaştım içinde kendi yazılarım da var diğer blogcu arkadaşlarında. Kendi yazımın birisine yorum yazdım. YAnlış hatırlamıyorsam şu şlekilde olmuştu “bu yazı çalıntıdır lütfen siliniz”. Adamın cevabına bakar mısın “alatta kaynak belirttim onun için çalıntı olduğunu sanmıyorum” güler misin ağlar mısın ? 🙁

Yarın kalkıp bir tema hazırlasak, bir script yazsak, onu da kötüye kullanacaklar. Bir css temasını joomlaya ve ya wordpresse çevirmek için, altında orijinal lisansını koyman gerekiyor. Onlar siler ama. Sen de yaptığın zahmetinle kalırsın. Bu millet çalmaya alışmış. Hırsızlığa alışmış. Kapkaça alışmış. Hırsızlara “yardım” etmeye alışmış. Hırsızları “desteklemeye” alışmış. Günde insatnbulda (emniyetin raporudur) 21 bin kişi sadece hırsızlık için evden dışarı çıkıyormuş. Neden blogların yazısını çalmasınlar. Neden blogcu kendide bir hırsız olmasın. Bir hırsız blogcu olamaz diye bir kanun yok. Gelsin bakalım google spam raporu önerisinde bulunan arkadaş söylesin. HAdi bakalım buyur, blogcu kendi hırsız napcaz şimdi? Benim dediğime geldiniz mi? Google maillere bakmaz bile. O parasının pelşinde ve yine baş sırada pislikler yer alıyor. Google a sığınmaya devam edin anacım!

Maalesef Google dediğin gibi. Hiçbirşey yapmıyor. Zaten ben sadece Google’a da güvenmiyorum. Çünkü sen miydin diyen bilmiyorum adresi şikayet etmişti bir kişi ve googl sıralamasında şikayet edilen kendi sitesinden daha ön sıralarda çıkıyormuş. Ben şu anda beklemedeyim, daha doğrusu birşeyler araştırıyorum yapabilir miyiz diye. Ancak hiçbir gelişme yok. Ben bir ara tema yapmaya karar vermiştim ancak Skykhan’ın temasının kullanımına bakınca gerçekten vazgeçtim.

Evet hamdi haklsın. Söyliyecek laf bulamıyorum. Allah herkese doğru yolu göstersin(allaha inanıyorlarsa eğer o insanlar)

işin birde o boyutu var. O kısmını düşünürsek yani öteki tarafı düşünürsek kesinlikle hakkımı helal etmeyeceğim. Çünkü benim üzerimden para kazanıyorlar.

Bir cevap yazın

*