Hergün yeni bir düşünce geliştirilmekte, yeni hizmetler biz kullanıcılara sunulmakta. Bunlardan kimileri ilgi çekici, kimileri kullanışlı, kimileri de bu yazımdaki gibi hem eğlence dolu hem de birazcık düşündürücü tarzda. Bunlardan ilki çok sık soru soran, hiç araştırma gereği duymadan kolayı seçen ve bazı durumlarda karşısındakini sıkan dişi-kişican grupları için yapılmış. Servisin amacı insanları Google’a yönlendirmek. Hani ansiklopedilerde bir konuya baktığınızda orada bir ibare yer alır “bknz. ….” şeklindedir. Bu servis de aynı şekilde soru soranlara cevap vermek istemeyen insanları hedef alıyor. Birisi size soru sordu ve çok meşgulsünüz ya da sorulardan bunaldınız, hiç dert etmenize gerek yok. Hemen “bknz:Google” linkini verebilirsiniz. Siteye girdiğiniz zaman sizi şöyle bir yazı karşılıyor:

        “Google, faydalı bir dosttur!

Tüm düşünebilen, mantıklı insanlar birilerine soru sormadan önce Google’a danışmak gerektiğini bilirler. Ve… Biz sizin onlardan biri olduğunuzu biliyoruz. Ama, eğer bu siteyi size biri önerdiyse muhtemelen sizin sorularınızdan feci halde sıkıldı ve bundan şüphe etmeye başladı.

Sorularınızla insanları lüzumsuz yere meşgul etmek yerine, cevabınızı önce Google’da arayınız! ;)”

Böylece soru sorulan kişiler artık cevaplarını daha kısa tutabilecekler. Benim MSN listemdeki çoğu kişi isminin yanına bu adresi yazmış bile 😀 Ben ise daha kimseye vermedim bu adresi, ismimimn yanına da yazmadım :=)

Lütfen Osurmayın

Bir diğer sitemiz de son günlerde iyice gündeme yerleşen küresel ısınma olayını konu alan hoş bir ortam. Küresel ısınma olayını fazla abartanlarla alay edercesine “LütfenOsurmayın” diyor site. Sitede herşey düşünülmüş aynı diğer kampanya sitelerindeki gibi. Destek olun bölümü, amaçları ve tabi ki unutulmayan ziyaretçi köşesi. Ziyaretçiler kendi yorumlarını da yapabiliyorlar. Sanırım ben de güzel bişi yazmıştım :D. Benim sitede en çok hoşuma giden bölüm ise; aşağıdaki banner.

Lütfen Osurmayın

Gördüğünüz gibi internet oldukça güzel eylemlere, zevkli sitelere ev sahipliği yapıyor.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

7 comments

Size yeni bir tartışma konusu ;

Franfurtta oynanacak Turkiye-Norveç 2008 Avrupa şampiyonası eleme maçında Trübünlerdeki Atatürk posterine Norveç teknik direktörünün tepkisini nasıl karşılıyorusunuz.

Bence o posterin orada işi yok. Ne anlama geldiğini anlamadım.

Hamdi abi güzel yazmışsın fakat; bknz:google’dan anladığım kadarıyla sen bizim sorularımızdan sıkılmışsın 🙂 Açıkça söylesen de olurdu 😉 🙂

Sevgili @RitmEmre, sizin sorularınız bir şey değil henüz. Şu sınavlar bir geçsin görücek o… Soru silsilesi, soru çığ’ı, soru bombardımanı vs… gibi terimleri kazandırtıcam ben ona Türk Uydurma Terimler Sözlüğüne 😀 😛

Gerekli bişey. Öncelikle Google’a bi sorun bilemedi mi? o zaman etrafa danışın. Google sorulara en hızlı cevap verendir. Muhakkak ki o herşeyi bilendir.
:o)

evet bazen sorular sorular sorular insan daralıyor en azından ben daraldığımı hissediyorum boş ve gereksiz konuşmak yerine insanlara google.com u keşfetmelerini öneriyorum sonuç onlarda mutlu oluyor bende.iyiki varsın google

Bir cevap yazın

*