Kiralık Katil

Yılın son gecesinde çok orjinal bir rüya görmesem olmazdı zaten. Hani herkesler gibi sevgilimle el ele tutuşup gezdiğimi görsem, beyaz atlı prens olsam hadi onları geçtim en azından normal birşey görsem yine sorun çıkmayacak. Rüyalarım ya gerçekle ilişkilendirilmiş oluyor ya da çok aksiyonel bir biçimde yansıma yapıyor.

Continue reading

2009 Hedeflerim

Bu yılbaşına doğru geçtiğimiz yıllardan farklı olarak birkaç hedef koydum kendime. Gerçi şu ortamda hedeflere ne derece ulaşılabilir burası da tartışılır ama hedefsiz de birşey yapılmıyor. Geçen yıllarda hep geride bırakıyor olduğum yılların değerlendirmesini yapmışım. Arşivler bunu söylüyor. Bu yıl ise farklı olarak hedefler ve beklentilerden bahsedeyim kendi adıma. Continue reading

Gmail Mesajlarını Google Docs’a Aktarın

Kimi zaman gelen e-posta mesajlarını belge olarak saklamak ya da üzerinde birkaç değişiklik yaparak işlerimizde kullanmak lazım gelir. Bunu da bazen kopyala yapıştır yaparak bazen başka yöntemler kullanarak yaparız. Ancak artık hiç bir yöntem kullanmadan Gmail üzerine gelen e-postamızı yine Google alt yapısında bulunan çevrimiçi ofis uygulaması olan Google Docs’a aktarabiliyoruz. Hem de çok ufak bir ayar ile bu işlemi gerçekteştireceğiz.

Continue reading

Facebook’da Yalancı Gruplar

Facebook kullananların sayısı sanırım katlanarak artmaya devam ediyor. Tabi her büyüyen sistemin getirdiği sıkıntılar da oluyor. Facebook ile bu sıkıntılardan nasibini çok fazlasıyla alan bir sistem şu sıralar. Sahte kişiler, sahte üyelikler, sahte gruplar ve işe yaramayan tamamen çöplük görüntüsünü andıran binlerce grup. Bunların önüne geçilir mi geçilirse nasıl olur hiçbir fikrim yok yalnız bu sahtekarlıklara çok şahane bir şekilde kanıp büyümelerini sağlamıyor değiliz. Gözüme çarpan sahtekarlık unsurlarından bazılarını toparlamaya çalıştım.

Continue reading

Firefox Adres Çubuğundan Twitter’a İleti Gönderme

Birçok yazımda Twitter‘a olan talebin arttığını ve bu talebi karşılamak için de birçok yeni araç eklentinin kullanıcılara sunulduğundan bahsediyorum. Bu yazımda dün bulduğum bir Firefox eklentisini sizlerle paylaşacağım. Eklenti Firefox’un adres çubuğuna yazılan bir metni Twitter hesabımıza ileti olarak gönderiyor. Metin dışında bağlantıları da gönderiyor tabi.

Continue reading

Her Bezle Temizlik Yapılmaz

Onun verdiği hissiyat başkadır. Eski don veya atletlerin onu geçtim pazen, pamuklu bezlerin aldığı toz ile onun aldığı toz aynı değildir. Eski usul ardından bir daha bir daha geçmeyi gerektirirken lafını ettiğimiz şey bir kerede iz bırakmadan alıyor tozu. Onunla toz almak insanın ömrüne ömür katar. Usandırmaz, zevk verir. Temizlik bittiğinde ah keşke bitmeseydi ne kadar da eğlenceliydi dedirtir. Ya rengarenk oluşlarına ne demeli, insanın içini açıyor. Temizlik esnasında ise elinize yumuşacık bir dokunuş yapıyor. Temizlik onunla işkence yerine eğlenceye dönüşüyor. Onun bir adı da var; Vileda Microfiber temizlik bezi. Hem de tüm yüzeyler için 😀

Soğuk Bir Kış Manzarası

Kışın muazzam soğuklarında elektrikli battaniye kullanmayanlar bilirler ki gece yatağa girildiğinde yaklaşık 3 dakika kıpırdamadan yerimizi ısıtmaya çalışırız. Yavaştan ısınmaya başlar fakat ısınmayan yerlere ayağımız değdiğinde müthiş bir irkilme ile karşı karşıya geliriz. Sonra o alanları da ısıtmaya çalışırız usul usul. Nihayetinde uyku bastırır ve güzel rüyalar görmek üzere uykuya dalarız. Rüyada 150 kiloluk devasa bir ablanın kovalaması da olasıdır böyle soğuk gecelerde. Sabah kalkıldığında ise yataktan çıkmamak için var gücümüzle direniriz. Ama anneler hep galip gelir, yorgan üstümüzden alınıp soğukla biz yüz yüze kalırız.

Continue reading