Kimi zaman gelen e-posta mesajlarını belge olarak saklamak ya da üzerinde birkaç değişiklik yaparak işlerimizde kullanmak lazım gelir. Bunu da bazen kopyala yapıştır yaparak bazen başka yöntemler kullanarak yaparız. Ancak artık hiç bir yöntem kullanmadan Gmail üzerine gelen e-postamızı yine Google alt yapısında bulunan çevrimiçi ofis uygulaması olan Google Docs’a aktarabiliyoruz. Hem de çok ufak bir ayar ile bu işlemi gerçekteştireceğiz.

Gmail’in “setting” yani ayarlar bölümü altında “Labs” sekmesini son zamanlarda çok sık kullanmaya başladık. Bu kısımda işe yarar eklentileri aktif yaparak Gmail’i bir merkez haline dönüştürüyoruz aslında. Gücüne güç katıp yeni özellikleri ile çok daha faydalı bir hale getiriyoruz. Postaları Google Docs’a aktarmak için de labs’daki eklentilerin birinden faydalanacağız.

Labs sekmesinde Create a Document” adındaki eklentiyi bulup yanındaki “enable” seçeneğini işaretleyip sayfanın en altındaki “save changes” butonuna basıyoruz. Gmail sayfası kendiliğinden yenileniyor bu esnada. Bu işlemin ardından açtığımız e-postaların gösterildiği sayfanın hemen sağ tarafında “create a document” bağlantısını görüyor olacağız. Bu bağlantı mesajı Google Docs’a aktarmamızı sağlayacak. Konu ile ilgili ufak bir de video hazırladım ki daha anlaşılır olsun.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*