Facebook kullananların sayısı sanırım katlanarak artmaya devam ediyor. Tabi her büyüyen sistemin getirdiği sıkıntılar da oluyor. Facebook ile bu sıkıntılardan nasibini çok fazlasıyla alan bir sistem şu sıralar. Sahte kişiler, sahte üyelikler, sahte gruplar ve işe yaramayan tamamen çöplük görüntüsünü andıran binlerce grup. Bunların önüne geçilir mi geçilirse nasıl olur hiçbir fikrim yok yalnız bu sahtekarlıklara çok şahane bir şekilde kanıp büyümelerini sağlamıyor değiliz. Gözüme çarpan sahtekarlık unsurlarından bazılarını toparlamaya çalıştım.

Tayyip Erdoğan’a Gıcık bilmem kaç milyon insan bulabilirim, terör örgütünün sonunu getirmek için burdayım diyenler tarzında onlarca gruba denk geldim şu güne kadar. Hiçbirine de katılmadım katılmam da. Çünkü ben bu gruba üye olunca terör bitecek mi? Tayyip Erdoğan istifa edecek de haberimiz mi yok? Yani oldukça saçma  düşünceler bunlar. Mecliste PKK istemiyoruz diye bir grup var mesela. Buraya üye olunca bu hayal gerçekleşiyor da biz mi çok safız ki bunu idrak edemiyoruz.

Rekor kırmayı hedefleyen gruplar var bir de. Bu gruplara katılınca Guinness rekorlarına altın harflerle yazacaklar o gruplara üye olan kullanıcıların isimlerini. Tabi ki yalan. Yok böyle birşey. Mesela bir grup buldum, adı çok saçma ve imla kurallarını yeniden yazmışcasına. “tüm galatasaraylılar ve ua lar + fb den nefret edenler rekor 30000”. Grubu kuran arkadaş hedefi koymuş bile. Ama daha en başından hüsran olmuş ki sadece 13 tane kullanıcısı var. Daha bu örneklerin devamı var ama onun için bir kaç tane sunucu ve yazar kiralamam lazım. Sayısı oldukça fazla bu grupların.

Bu günlerde pek bir yaygınlaşan “Sizi Arkadaş Listesinden Silenler, profilinize bakanlar, adınızı aratanlar” tarzı gruplar var. Bunlar sahtekarlıktan öteye gitmeyen insanları kandırmaya yönelik gruplar. Mesela bu tarzdaki bir grubu ele alıyorum arkadaşlar. Grubun açıklamasında süslü püslü pek şekilli bir yazı yer alıyor:

“## BU HİZMET ÜCRETSİZDİR ######

GRUBA ÜYE OLDUKTAN SONRA

-SİZİ ARKADAŞ LİSTESİNDEN SİLENLERİ,
-PROFİLİNİZİ MERAK EDİP RESMİNİZE TIKLAYANLARI,
-ARAMA KUTUSUNA ADINIZI YAZIP ARAYANLARI,
GÖREBİLİRSİNİZ.

SİSTEMİN UYGULAMAYA GEÇMESİ İÇİN ARKADAŞ LİSTENİZDEKİ TÜM ARKADAŞLARI BU GRUBA DAVET ETMENİZ GEREKLİDİR. TÜM ARKADAŞLARINIZA DAVET MESAJI GÖNDERDİKTEN SONRA

-PROFİLİNİZİN SOL SÜTUNUNDAN,
-VEYA ALT KISIMDAKİ FACEBOOOK UYGULAMALAR SATIRINDAN

#BİLGİLER ? # ADLI YENİ OLUŞACAK BUTONU TIKLAYARAK İSTEDİĞİNİZ BİLGİLERE ULAŞABİLİRSİNİZ.

(Uygulama şu an çalışır durumdadır. Kullanamayan arkadaşlar lütfen tüm arkadaşlarına davetiye gönderip-göndermediklerine emin olsunlar. Arkadaş listenizden bir kişi bile eksik davet etseniz uygulama çalışmayacaktır. Çünki bu uygulama sizin arkadaş listenizdeki hareketleri size bildirecektir.)”

Yok biz zaten bu grubun ücretli olmasını bekliyorduk 😀 Arkadaşlar dünyadaki herkesi bu gruba davet etseniz, vahiy gelmişcesine çağırsanır, tüm arkadaşlarınızla birlikte gruba dahil olsanız bile böyle bir buton hiçbir zaman oluşmayacaktır. Özellikle son paragraf sahtekarlıkta ne kadar ileri gidilebileceğinin göstergesidir. Neymiş de tüm arkadaşlar davet edilmezse çalışmayacakmış. Tamamen yalan ve düzenbazlıktır. Grubun yalan dolan olduğu kurucularından bellidir. Kurucularının ikisi de dişican olmakla beraber %99 ihtimal sahte kullanıcılardır. Ofis olarak verilen adres ise muteşem; www.facebook.com 😀 Çok üzülerek söylüyorum ki bu grubun 287.000’e yakın üyesi var 🙁

Bunun yanında bu gruba üye ol ayda şu kadar para kazan grupları da adi bir yalandan öteye gitmeyen oluşumlardır. Şimdilik bu tür grupların bir eylemi yok ama eminim ki ilerleyen zamanlarda grup üyelerine ait bilgiler bir yerde toparlanıp (e-posta adresi gibi bilgiler) spam gönderilecektir. Ya da doğrudan Facebook içinden spam mesajlar atılacaktır.

Facebook’un zirvesindeki insanlar ise diğer grupların önüne geçemeseler bile son iki türdeki gruplar için ülkemizde ve tabi diğer ülkelerde yöneticiler belirleyip bunları bir düzene koyması gerekiyor. Diğer ülkelerde de mutlaka bunlara benzer gruplar, uygulamalar yer alır hatta belki daha alengirli olanları da yer alıyor olabilir. Onun için bu işte sorumluluk biraz da Facebook yönetimine düşüyor. Tabi yasal bir zorunluluğu yok bu konuda ama kullanıcılarının zarar görmemesi için bunu yapmalıdır diye düşünüyorum.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

10 comments

Kaliteli uygulamalar zaman geçtikçe amacından sapmış internette boşa yer kaplayan, çöp olma yolunda ilerlemekte..!

Aslında biraz kullanım şartlarını okumaya alışsak Türk insaları olarak göreceğiz ki; arkadaşlık mevzusunu kabul ettikten sonra böyle bişeyi denetlemek mümkün değil!

Çok istiyorum bu tarz grupları bir yazı altında toplamayı ve şikayet için yol göstermeyi..

Teşekkürler.

Bu grupların genel özelliklerinden biri de Türkçe kullanamamadır. ((:

Tüm arkadaşlarıma bu konuda hakkında özel mesaj atmıştım.Bu gruplara her katılan arkadaşım gözümden bir parça düşüyor.

recep ivedik, salih abiye der ya “facebookda amele kaynıyo”.

aynen öyle milletin işi gücü yok böyle garip gruplarda ve saçmasapan etkinlikde zaman öldürüyorlar. avantajı var sitenin ama dezavantajı daha fazla bence.

Bazı sitelerin sırf bu yüzden Türkçe olmasını istemiyorum!
Facebook.. neydi , bizim sayemizde ne hale geldi.

Şu facebook daki gruplar sahiden boş ya. Günde kaç tane davet geliyor.. İnsanlar işini gücünü bırakıp o grup senin bu grup senin üye oluyor , onunlada yetinmeyip bizide içine almaya çalışıyor. (:

Bende bu konuyla ilgili bir yazı yazacaktım.1-2 haftadır çok yaygınlaştı bu gruplar ben ilk rastgeldiğimde tıkladım gruba katıldım “napıyorsun sercan ?” gibisinden içimden geçirdim ve leave group deyip çıktım 🙂 fakat bu grup çağrıları devam ediyor önüne nasıl geçilecek ? Bir fikrim yok…

Bunlara karşı çıkmak için ben de söyle bir grup açtım;
http://www.facebook.com/group.php?gid=39852002043
Desteklerinizi bekliyorum. Bu saçmasapan gruplara üye olunmaya devam edildiği sürece yenileri de çıkacak. Gördüğünüz yerde hemen sayfanın en altına inip şikayet et linkini tıklayın. Gerekçe olarak spam’ı gösterebilirsiniz.

Bir cevap yazın

*