Haftalık Haber Turu-14

Yeni haber turunu TEDAŞ denen gereksiz kuruluş bir hayli engellemey çalışsa da nihayet yazabildim. Sanırım dördüncü girişimde yazıyı tamamen bitirebildim. Elektriklerimiz istikrarsız bir biçimde geliyor gidiyor, gidiyor ve bir daha gelmiyor 😀 Hava sıcak olunca insanın cinnet geçiresi geliyor. Neyse şahsi ve bölgesel sorunlarla sizleri daha fazla sıkmadan hemen haber turmuza başlayalım. ilk haberimiz yenilenmekte olan Turkmag‘den gelsin. Uzun süredir takip edemediğim Turkmag sanırım bomba gibi geliyor 🙂

Continue reading

Google Notebook

Eskiden önemli notlarımızı aldığımız, unutulası ve kıymetli bilgileri itina ile kayda geçirdiğimiz ajanda veya defterlerimiz vardı. Teknolojinin ilerlemesi ile ajanda yerine bilgisayarlardaki alternatifler kullanılmaya başlandı. Özel programlar olmasa bile en azından ben Not Defteri ile bu işlevi yapıyordum. Masaüstümde “notlarım” adında bir dosya olur ve içeriğini kayda aldığım notlarım ile sürekli güncellerdim. Bir ufak bilgi, güzel bir söz, bir link veya siteye yazacaklarımı hatırlatacak ufak notlar olurdu içinde. Fakat bu şekilde ne notlarım istediğim düzende oldular, ne aradığımı bulabildim ve en önemlisi; ne de başka kişilerle bu notlarımı paylaşabildim. Di’li geçmiş zaman kullandım çünkü artık hepsini yapabileceğim bir icat kullanıyorum. Web 2.0 odaklı ve bol Ajax’lı hoş bir servis. Belki de Google’ın en az tanıtılan, öksüz çocuk mertebesinde bırakılan fakat bana göre en faydalı servislerinden birisi olan Google Notebook‘u kullanıyorum artık. Bu güzel servisin maharetlerini ise hep birlikte görelim.

Continue reading

Ampül Patladı mı?

Elektrikler gün içinde, en lazım olacağı vakitlerde, hergün aynı saatlerde rutin olarak gitmeye başladı. Alanya gibi turizm merkezinde bunun çok komik olduğunu sizler de taktir edersiniz. Giden elektrik saatlerce gelmiyor, gelince de birkaç yoklamanın ardından devam ediyor cereyana. Bu zaman zarfında zarar gören cihazlar ve benim gibi günlükçüler de var. Mesela bu yazının yerine çok güzel bir makale hazırlıyordum, son satırlarını yazarken giden hain elektrik damlayı taşıran son nokta oldu. Tamam barajlarda sular azalmış olabilir ona bir diyeceğimiz yok fakat neden önlemi alınmıyor. Artık elektriğin gideceği saatleri ezberledik ve “abi işini bitir beş dk. sonra elektrik gidecek” tarzı uyarmaları yapar olduk. Dün tam 13 önceki gün 17 defa elektrikler kesildi.

Continue reading

Temizlik Vakti Gelmiş

Son günlerde odamdaki canlıların bir bir diğer odalara göç etmesinden dolayı temizlik vaktinin gelmiş, hatta bir hayli geçmiş olduğunu anlıyorum. Karıncalar birer ikişer bavullarını toparlayıp mutfağa doğru gitmeye başlamışlar. Hamam böceklerine zaten diyecek tek kelime bulamıyorum, nankörce onlar da beni bırakıp diğer odalara gidiyorlar. Çiçekler de sararmaya yüz tutmuş, hepsi kendin geçmiş zavallıların. Bu göç ile birlikte ani bir irkiliş ve korku ile karar verdim; en kısa zamanda odamda temizlik yapacağım. Masanın altındaki gofret kağıtları, sehbanın üstündeki elma ve armut çöpleri herşeyi fazlası ile anlatıyor.

Continue reading

Haftalık Haber Turu-13

Bu haftaki haber turumuzu teknik nedenlerden dolayı bir gün erteleyerek yazıyorum, öncelikle bunun için özür dilerim. Efem çektiğim fotoğrafları internette yayınlamak, paylaşmak ve WordPress ile entegre edip sitemin galeri bölümünde de ifşa edebilmek adına Flikcr servisini kullanmaya karar verdim. Fakat resimleri kategorize edebilmek için kullanılan setlerden sadece üç tanesini oluşturabiliyorsunuz “bedava hesap” ile. Bu yüzden 25 $ verip daha fazla imtiyazdan faydalanmak istedim. Birkaç gün içinde geçip galerimi Flikcr ile güçlendireceğim. Tavsiye edilir.

Continue reading

Taze Mim-Geçmişe Yolculuk

Uzun süredir mimlerin sesi soluğu kesilmiş, kimse kimseyi mıhlamıyordu. Ta ki, geçtiğimiz hafta sonuna kadar. Sırrı kardeşimiz yeni bir mim dalgasını başlatmış ve bu mim kendisinden Erhan’a, Erhan‘dan Hakan‘a ve son olarak da bana doğru dalga dalga geldi. Yeni mimin konusu diğerlerine göre daha eğlenceli aslında. Mimi yemiş olan vatandaş bloguna mimi konu alan bir yazı ile ufaklık olduğu vakitlerde çekilmiş bir adet mayolu resmini koyuyor 😀 Mayo işin şakası tabi ki, önemli olan ufakken çekilmiş herhangibir veya benimki gibi iki fotoğraf. Ben pası Hakan‘dan aldım. Kendisi doktorculuk oynadığım bir resim istemiş fakat ben oyunlarda bile doktor olamadım ki. Ben doktor olunca oyun genelde kanlı bitiyordu 😀 Neyse uzatmayalım fotoğraflara alalım sizleri.

Continue reading

Seçim 2007

22 Temmuz’da yani bu haftasonu Pazar günü hepimizin bildiği gibi tarihi bir seçim bizleri bekliyor. Seçimin sebebi olduğu kadar şu sıralarda da kimin iktidara geleceği dedikodu konularından. Yapılan anketler ve diğer gelişmeler gösteriyor ki mevcut iktidar yine başa gelecek. Hatta gücüne güç katarak. Diğer partiler ise boynu bükük gidecekler. Fakat her seçim gösterdi ki anketler aslında gerçeği yansıtmıyor. Anketler ile gerçek seçim sonuçları arasında dağlar kadar fark oluyor. Evet bir oyum var ve aklımdan ülke için faydalı olacağını düşündüğüm kişiye “bismillah” çekip evet mührünü basıp ilk oyumu kullanacağım. Ancak…

Continue reading

Tatilin içinden

Dün öğle saatilerinden itibaren kendime yoğun tempodan zaman ayırıp tatil için izin verdim. Şimdi ise ağaçlar, çiçekler, sinekler ve bilumum börtü böceklerin piyasaya aktığı, temiz havanın fazlası ile olduğu ferah bir ortamda tatil keyfimi sürdürüyorum. Bilgisayardan bir nebze uzak, kafamı dinleyeceğim ve dünden bu yana dinlemeye başladığım hoş bir atraksiyon oldu benim için. En basit örneği sabah kalktığımda belimin ve başka münasip yerlerimin kırılmış gibi olmaması, ağrımamasıdır. Ayrıca akşam çok soğuk olup üşümekteyiz.

Continue reading

Yeni Üst Resim ve Janjanlı Hayat

Eski, uçuşan kuşlarla dolu, kış modundaki animasyon odaklı üst banner yerini ilk açışta görmüş olmanızı temenni ettiğim yazlık resme bıraktı. Yazlık resimde içimden gelenleri aktarmak istedim aslında çok fazla düşünmedim. Sadece esinlenmek adına birkaç resme gözattım. Neticesinde de üst taraftaki şu resim ortaya çıktı ve hoş da oldu. Yapımında Photoshop (fotoşopar) kullanıldı. Azıcık yaz sıcağı ve sevgi ile harmanlandı 😀 Gelelim janjanı bol hayatımdaki yeniliklere.

Continue reading