22 Temmuz’da yani bu haftasonu Pazar günü hepimizin bildiği gibi tarihi bir seçim bizleri bekliyor. Seçimin sebebi olduğu kadar şu sıralarda da kimin iktidara geleceği dedikodu konularından. Yapılan anketler ve diğer gelişmeler gösteriyor ki mevcut iktidar yine başa gelecek. Hatta gücüne güç katarak. Diğer partiler ise boynu bükük gidecekler. Fakat her seçim gösterdi ki anketler aslında gerçeği yansıtmıyor. Anketler ile gerçek seçim sonuçları arasında dağlar kadar fark oluyor. Evet bir oyum var ve aklımdan ülke için faydalı olacağını düşündüğüm kişiye “bismillah” çekip evet mührünü basıp ilk oyumu kullanacağım. Ancak…

Ancak seçim öncesinde takip ettiğim medya, internet ve diğer kaynaklardan edindiğim bilgilerden yine Türkiye’yi bir adım ileri götürecek kişiler yok. Neden mi? Kimisi şöyle olursa siyaseti bırakırım deyip baskı yapıyor ve önceden yaptığı gibi yine ABD’nin kuklası olmaya devam edecek gibi görünüyor. Hatta ABD’den izinsiz tuvalete bile gitmeyecek, o derece. Diğer bir parti de kalkmış mevcut iktidarı eleştirerek siyaset yaptığını sanıyor. Neden kendi yapacaklarını anlatarak değil de başkasının oğlunun malını, yaptıklarını eleştirerek siyaset yapmaya çalışıyorsun. Onun için ilgili kişi de Türkiye’yi bana göre bir adım dahi ileri götürmez. Bir diğerinde de iktidar oldukları vakit mafyavari insanlar çoğalıyor ve tedirginlik yaşanıyor. Ve Cem Uzan… O da kendi emelleri için aday olmuş gibi görünüyor. Yani diyeceğim artık eskisi gibi değil siyaset. Nerde Ecevit, Demirel, Çiller ya da Özal nerede şimdiki genel başkanlar… Oy vereceğimiz parti kötünün iyisi olarak kategorize edilebilir.

Başa gelmesini istediğim kişilerden beklentim de en başta terör problemini kaldıramasalar bile azaltmalarıdır. ABD’den emir almadan icraatlar yapabilmeli. Türkiye’nin zengin kaynaklarını iyi araştırıp ekonomiyi sıcak para ile düzeltmeye çalışmak yerine üretim yaparak düzelmesidir. Ayrıca bilişim sektöründe de önemli adımlar atılmalı. Eğitime, özellikle doğudaki insanların eğitimine önem verilmeli ki terör biraz daha kontrol altına alınmalı.

Başa kim gelirse gelsin tek ama tek beklentim ülke için hizmette bulunması. Umarım herşey Türkiye için güzel olur.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

16 comments

eğer oy veribilcek olsaydım bende senin gibi kötünün iyisine oy verecektim bir dahaki seçimlerde inş 🙂

Şu anda iktidar olabilecek partiler arasında ülkemiz için bu işi yapan kimseyi görmüyorum. Azınlık partilerinden birinin iktidara gelmesini o kadar çok istiyorum ki. Şu an meclise baktığımızda neredeyse tüm milletvekilleri ticaretin içinde ve milletvekili olmalarını kendi çıkarları için kullanıyorlar.

Hamdi eline sağlık bu önemli konuya çok güzel değinmişsin dediğin gibi al sana oyum helal sen bu işi yaparsın denilecek parti bence de yok. Ama daha önceki liderlerin çoğu da yaptığı iyiliklerin yanında (ki bu bi değil normal olan bu ama artık bize vay bu adamlar iyiymi dedirtiyor halbuki bu onların vatani borcu) unutulmayacak hatalar da yapıyorlar. Ama bu hükumetin ülkeyi soktuğu duruma herhalde düşmanımız sokamazdı. Gerçekten başarılı bir organizasyonla bi yandan ülkeyi bu hale sokup bi yandan da halkı uyutmayı başardılar. Keşke böyle hükumet düşmanımızın başına geçse de biraz rahat etsek. Bana iktidar koalisyonla olacak gibi geliyor ama umarım amplusüz bir koalisyon olur 😀

mende bidaaki seçimde oy verecem..
ama bence sonuçlar anketler gibi olacak 🙁
ve arkasından bi seçim daa gelecek..
tabi gelecek dediim 5 yıl sonra değil yakın tarihte…
zorla veya değil ama bi seçim daha gelcek gibime gelio…

bid bloglara gerekli önem verilirse .. siyasilere buradan sesleniyorum…

SiZE RIBSOT ANKETININ SONUÇLARI

AKP 300-310 MiLLETVEKiLi
CHP 160-170 MiLLETVEKiLi
MHP 40-45 MiLLETVEKiLi
BAGIM. 20-25 MiLLETVEKiLi

5 -5 YANILMA PAYI

TURKiYENiN YARARI VE iSTiKRARI iÇiN BiR 5 YIL DAHA AKP EN MANTIKLISI

@Eren Bostan, bence yakın tarihte seçim olmaz çünkü askeriye buna izin vermez. Neden mi? Eğer bir seçim daha olursa ülke çıkmaza girecektir. Bunun için meclis kararı alsa bile askeriye noktayı koyacaktır. Yani normal tarihine kadar seçim yolu görünmüyor.
@ribtsod, yukarıda açıkca söylemek istemedim ancak AKP hükümetinin şimdiye kadar yaptıklarını gördük. Sadece AB’yi önemli kıldılar. Mesela seçim vaatlerinde aslında problem olmayan problem “Türban” problemini çözeceğiz demişlerdi. Fakat baktığımda ben hiçbir somut adımın atılmadığını görüyorum. Eğer beş senede vaatlerini yapamıyorlarsa 10 senede zaten yapamazlar. Evet Tayyip Erdoğan iyi bir lider olabilir, ver coşkuyu siyaseti de yapabilir hatta elindeki gücün farkında olup bunu kullanabilir fakat şu bir gerçek; sokakdaki vatandaşın cebinde parası var mı? iş dış ülkeden borç alıp sıcak parayı bankalara yüklemekle ve enflasyon oranının sabit olması ile olmuyor. Biraz da vatandaşın cebine para sokmalı. Bu açıklamam demek değildir ki CHP, DP, MHP ya da diğer partiler iyi… Ben sadece eksikleri dile getirmek istedim. Dediğim gibi kim olursa olsun hayırlısı olsun.

Vatanımız milletimiz dilimiz dinimiz için hayırlı olsun da kim gelirse gelsin be ya…

Siyasi liderler hakkındaki görüşler yerinde gibi, katılmamak elde değil.
Bundan ötürü bağımsız adaylar ön plana çıkmaya başlıyor.
Tabi, belirli bir partiyi temsil etmeye devam edenler değil de,
daha da gerçekçi olanlar seçilsin. Yani ben de, hayırlısı diyerek
bitirmek istiyorum, sizden kıskandım, evet 🙂

yaw bence akp yine iktidara gelirse çıkmaz olayı olacak..
CHP li falan değilim ama abi hayali bi istikrarvar tayyepinn zekasından gelenbişiy…
niye istikrar için akp bence bi arınsın akp den şu hükümet diyecem öyle bir kadrolaşma olmuş ki……
2 seçimde bu akp adamları devletin yerlerinden çıkmaz en basit örneği rütük başkanı Kanl7den seçildi….
Ben akp iktidarı kadar utanmadan kayırma ve kadrolaşma yapan görmedim…
Annemde sandığını kurmaya gitti.. 2148 nolu sandık mış bekleriz efem bekleriz oyunuzu kullanınki ` ın 0 türkiyenin çoğunluğu görünmesin….

hepinize hak veriyorum fakat bu hükümetin yaptıklarını şimdiye kadarki hükümetler yapamazmıydı okadar zormuydu yoksa akıllarına mı gelmedi ekonomi ile ilgili olduğum için söleyebilirimki son beş yıldaki değerleri hangi hükümet yaptı hiç inceleme fırsatınız oldumu lütfen birileri bişeleri sölediği için birilerine inanmayın araştırmak lazım bakıp rakamlara öle konuşalım tamam sıkıntılı günler geçiriyoruz ama hangi zirvenin yolu güllük gülistanlık 😉

Hepinizin yorumları çok güzel ve çok mantıklı özellikle hamdi abimin yorumu, ama suna değinmek isterim AB’ye bağımlılık AKP döneminde gelmedi 45 hatta daha fazla süredir var olan bişe unutmayalım dsp döneminde ecevit AB kapısından çıkmıyordu. tansu çiller döneminde AB istedi die gümrük birliği antlaşması imzalandı ve dahası eskiden olan olaylar bugun AB’ye yalakası durumuna düşürdü bizi tayyip erdoğan babasının karnında AB’nin ayakçısı olarak doğmadı. Oda bunun farkında bence Ama Bir süre AYIYA DAYI diyecez bugun hamdi abimde başa gelse oda dyecek çünkü mecburuz !!!

al burdan yak hade bakalım 🙂
gördüğüm iki kişiden birinin akp li olması
tayyepin zekasını
türk milletinin cahilliğini gösteriyor.. 🙂
cahil bırakanlar utansın..

ZuHaHa 🙂 cahil dedi sen şimdi bize vatan haini de dersin devlet bahceli gibi akp ye oy verdik ya 🙂

yaw polemik yapıyorsunuz bunnara gerenk yok..
beni bilen bilir ne faişstim ne chp li bağımsızım bağımsız :))

aslında hamdi abi yukardaki cahil olayını editlesek olur hani 301 var bu ülkede 😉

Bir cevap yazın

*