Haftalık Haber Turu-17

Bu hafta internet gündemine oturan konu hiç şüphesiz WordPress’in erişim yasağına çarptırılmış olmasıydı. Kapandığı gün bilgimiz olmadığı için yazmamıştık ama dün birkaç yerden edindiğimiz bilgiye göre Adnan Oktar yani Adnan Hoca diye adlandırılan vatandaşın cemaatine ait blog ve bununla ilgili diğer bloglardan ötürü kapatıldığı sanılıyor. Yalnız her ne olursa olsun WordPress‘in tamamına engelleme getirilmesi yine de çok saçma. Bir çok günlük sahibi şu anda günlüğüne ulaşamıyor bile. Bunun faturasını Adnan Hoca mı öder yoksa cezayı getirenler mi? Bilir kişi diye yutturulan bilmez kişilerin bir an önce değişmesi lazım. Değilse yakında Google, Yahoo ve diğer birçok siteye bile erişemeyeceğiz Allah muhafaza.

Continue reading

Kopya Windows Kullanıcıları için Çözümler

Bundan yaklaşık on gün önce kopya Windows yüklü bilgisayarların 21 Şubat’dan sonra; bilgisayarın açılış ve kapanışında bir uyarı ekranı ekranı geleceğini duymuştuk. Buna habere bilgsayar açıldığı zaman lisans uyarısında buunan bir ekran gelecek ve bilgisayarı açabilmek için “şimdi çözümle” butonuna basacaktık. Bu olay belli bir süre devam ettikten sonra o ekran da çıkmayacak ve bilgisayarı lisans almadan açamaz hale gelecektik. Evet bu durum son 5 gündür Windows güncellemesi yapan, kopya Windows XP sürümü kullanan tüm bilgisayarlarda aktif şekilde çalışmaya başladı. Yani dananın kuyruğu koptu. Ya lisans alacaksınız ya da başka bir işletim sistemi kullanacaksınız. Aslında bu durumu aşmak zor değil; internette çou forumda çözümü var bile… Fakat lisanssız program kullanırken yakalandığımız zaman 120.000 YTL (4 yıl hapis) cezasını göz önüne getirirsek durumun pek de iç açıcı olmadığını göreceğiz. Bu yazımda değişik kesimlerin bu durumda nasıl bir yol izleyebileceğini kısa kısa not ettim. Hep birlikte bakalım.

Continue reading

Türkiye’de Pardus’un Geleceği

Pardus adından ilk bahsettirdiği dönemlerde TUBITAK ve ordunun bu projeye destek vermeleri, başımın üstünde bir ampül yanmasına sebep olmuştu. Ampülde ileride acaba resmi kurumlarda, ordumuzun bilgisayarlarında ve diğer alanlarda Pardus mu kullanıcak sorusu beliriyordu? Zaman geçti, geldik Pardus 2007’ye. Şu günlerde gerek bilgisayar dergilerinde gerekse gazetelerin teknoloji köşelerinde 2007 yılı içinde ordunun Pardus’a geçeceğine değinilmiş. Yani tahminlerim boşa çıkmamış oldu. Açıkcası bu olaya çok sevindim ve şöyle getirilerinin ne olacağına göz attım.

Continue reading

Huzurlarınızda Pardus 2007

Uzun süredir beklediğimiz Pardus 2007 dün öğle saatlerinde yayınlandı. Hemen belirtmek istiyorum Alanya’da ikamet eden ve kotalı ADSL kullanan, Pardus 2007’yi denemek isteyen ancak bunu kota sıkıntısından dolayı erteleyen arkadaşlar Yiğit veya bana ulaştıkları takdirde getireceğiniz boş cdlere Pardus 2007’yi ücretsiz olarak çekeceğiz. iletişim bölümünden bizimle irtibat kurabilirsiniz (Lütfen MSN adresi istemeyiniz). Pardus 2007 kurulum olarak gerçekten oldukça basit ve hızlı. Windows’dan daha kolay bir kurulumu var. Açılma hızı oldukça yüksek. Donanımları tanıma konusunda yine başarılı.

Continue reading

Yazılım Dünyasında Son Gelişmeler

Geçenlerde son betasını yayınlayan Türk işletim sistemimiz Pardus 2007 artık hazır. Yayınlanmak için geri sayıma geçen işletim sistemimiz 18 Aralık Pazartesi günü saat 11:00’da yayınlanıyor. Birçok Türk linux kullanıcısı benim gibi sabırsızlıkla bu tarihi bekliyorduk. Ayrıca Pardus’u destekleyen sitelerin ve blogların da bir listesini şurada yayınlamışlar.”Özgürlük için” diyorsanız pazartesi gününü heyecanla bekliyorsunuz.

Continue reading