Pardus adından ilk bahsettirdiği dönemlerde TUBITAK ve ordunun bu projeye destek vermeleri, başımın üstünde bir ampül yanmasına sebep olmuştu. Ampülde ileride acaba resmi kurumlarda, ordumuzun bilgisayarlarında ve diğer alanlarda Pardus mu kullanıcak sorusu beliriyordu? Zaman geçti, geldik Pardus 2007’ye. Şu günlerde gerek bilgisayar dergilerinde gerekse gazetelerin teknoloji köşelerinde 2007 yılı içinde ordunun Pardus’a geçeceğine değinilmiş. Yani tahminlerim boşa çıkmamış oldu. Açıkcası bu olaya çok sevindim ve şöyle getirilerinin ne olacağına göz attım.

Önce maddi açıdan ele almak gerekirse Windows kullanılırken mutlaka her makine başına olmasa da çoğunluğuna lisans ücreti ödenmekte. Bir de Office programı varsa bu masraf ikiye katlanıyor. Bunu ücretleri her bilgisayar başına verdiğimizi düşünürsek ülke genelinde müthiş bir para yapıyor. Rakamsal olarak olarak tahmin etmek zor ama gerçekten çok büyük paralar. Pardus’a geçildiği taktirde hem office hem de Windows lisans ücretinden kurtulmuş olunacak.

Windows sonuçta Amerika kökenli bir firma olan Microsoft’a ait ki güvenlik açısından da Pardus önemli bir yer tutacaktır. Her ne kadar güvenlik olarak dört dörtlük bir Windows kullansanız da Microsoft sizden istediği bilgileri istediği şekilde alabiliyor. Pardus ise hem kaynak kodları yeniden düzenlenebilir olduğu için hem de Türk ekip tarafından geliştirildiği için daha güvenli olabilir.

Okuduğum haberlerden anladığım kadarıyla Pardus’a sadece ordu değil diğer resmi kurumların da geçeceğine işaret ediliyor. Mesela Almanya hükümeti resmi kuruluşlardaki bilgisayarlarını Linux tabanına geçirdi. Sıra ile diğer ülkeler de yavaş yavaş bu sistemi kurmaktalar. Neden Türkiye’de de olmasın ki? Hem maddi yönden, hem güvenlik yönünden rahatlama yaşatacaktır.

Eğer bu tahminlerim ve okuduğum haberler doğru çıkarsa Pardus’un önemi artacak ve kimbilir belki ülkemizde daha az kişi Windows kullanacak.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

11 comments

Hamdi çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık. Umarım dediğin gibi diğer resmi kurumlar da pardusa geçer. Ben bi kaç hatadan başka birşey görmedim ki onlar da 1.1 sürümünde düzeltilmiş olur sanırım (umarım) 🙂

Pardus çok kısa zamanda tüm Türkiyede yaygınlaşacak.

Tabiiki insanların alışkanlıklarından vazgeçmesi zaman alıyor.

Buna özellikle bilgisayar satıcılarının önem vermesi gerekiyor.Ayrıca tanıtımınında yeterli düzeyde yapılması gerekiyorki insanların zihinlerine daha kolay yerleşsin.

Herkes tanıdığına önersin bunu

Yerli malı yurdun malı nede olsa

hamdi gerçekten de güzel bir yazı 🙂 umarım dediğin gibi olur ve geçerler pardus’a.. gerçekten de her sene m$’e ödediğimiz milyonlarca dolar var 🙁

Pardusa geçmekle doğru bir karar vermişim. Ancak bence pardus ve diğer linux programları için en önemli sorun uygulama dosyalarının kurulması çok zahmetli. Windowsda çift tıklamayla kuruyorsunuz ama pardusta root a gir bilmem ne yap, hala öğrenemedim. Kapsamlı bir pardus rehberi çıksada öğrensek.

Pardus’un kullanılması Türkiye’de bilişim ve bilgi teknolojileri için ufak ama önemli bir adım olur. Ancak bu Milli Eğitim düzeyinde desteklenirse daha başarılı olur kanımca… 🙂

semih kardeşim yapma lütfen pardus kurmak çok kolay ve çok kısa sürüyor. Biras ilgi ve okuma lütfen herşey açık .

Pardusu kurmak zor değil. Pardusun içine hariçten program kurmak zor. Yoksa Pisi paketinin içindeki dilediğin uygulamayı 2 tıkla kuruyorsun.

Hamdi can, konuyla ilgili kaynak var mı acaba ? Herhang ibir bağlantı vs… Eğer var ve paylaşabilirsen daha çok sevineceğim (kendim ve herkes adına) daha çok inanabilmek adına…

Yapıcizzz, Ediciiiz diyen politikacılarla yetişen nesile mensup bir birey olduğumdan, bu tarz halk yaraına olabilecek bilgi ve haberlere bir nebze temkinle yaklaşıyorum.

Not: Yuvaya dön artık özlettin kendini yahu. Akşam sohbetlerini 4 gözle bekliyorum 😉

Ben 1 aydır kullanıyorum kurulumu basit bizler windows tan başka işletim sistemi kullanmadığımız için biraz zor gibi gelmesi doğal ama bundan sonra PARDUS tan başka işletim sistemi kullanmayı düşünmüyorum sadece pencere ler ara yüzü kulanımı biraz daha kolay olsa iyi olur

Bir cevap yazın

*