Bundan yaklaşık on gün önce kopya Windows yüklü bilgisayarların 21 Şubat’dan sonra; bilgisayarın açılış ve kapanışında bir uyarı ekranı ekranı geleceğini duymuştuk. Buna habere bilgsayar açıldığı zaman lisans uyarısında buunan bir ekran gelecek ve bilgisayarı açabilmek için “şimdi çözümle” butonuna basacaktık. Bu olay belli bir süre devam ettikten sonra o ekran da çıkmayacak ve bilgisayarı lisans almadan açamaz hale gelecektik. Evet bu durum son 5 gündür Windows güncellemesi yapan, kopya Windows XP sürümü kullanan tüm bilgisayarlarda aktif şekilde çalışmaya başladı. Yani dananın kuyruğu koptu. Ya lisans alacaksınız ya da başka bir işletim sistemi kullanacaksınız. Aslında bu durumu aşmak zor değil; internette çou forumda çözümü var bile… Fakat lisanssız program kullanırken yakalandığımız zaman 120.000 YTL (4 yıl hapis) cezasını göz önüne getirirsek durumun pek de iç açıcı olmadığını göreceğiz. Bu yazımda değişik kesimlerin bu durumda nasıl bir yol izleyebileceğini kısa kısa not ettim. Hep birlikte bakalım.

Standart Ev Kullanıcıları

Efem eğer sadece internete girip tavla oynuyorsanız, MSN üzerinden dişican ve kişicanlarla konuşuyorsanız, oyun gibi bir derdiniz yoksa; Windows’dan ayrılmanızın vakti gelmiş demektir. Lisans ücreti ödemektense başka bedava bir işletim sistemi kullanabilirsiniz. Bu konudaki yegane önerim de Pardus olacaktır. Pardus hem kullanım kolaylığı hem de sadeliği ile yüksek oranda Windows’u aratmayacaktır.

Üst Düzey Ev Kullanıcıları

Eğer evdeki bilgisayarda özel programlar kullanıyorsanız, mesela Photoshop gibi Linux ortamında çalışmayan bir yazılım kullanıyorsanız galiba lisans ücreti ödemeniz gerekiyor. Ya da oyun çılgınıysanız maalesef yine orjinal Windows edinmeniz gerekiyor. Çünkü oyunların çoğunluğu sadece Windows’a göre uyarlanmıştır 🙁

Standart işyeri Kullanıcıları

Eğer bilgisayarı iş yerinde kullanıyorsanız daha da dikkatli olmanız gerekiyor bu konuda. Çünkü herhangibir kaçak Windows tespitinde hem yiyeceğiniz ceza hem kötü olacaktır hem de kariyeriniz bir derece sarsılacaktır. Onun için; eğer iş yerinde sadece online bankacılık işlemlerini yapıyorsanız, Word, Excel gibi ofis programlarını kullanıyorsanız, özel bir ticari program kullanmıyorsanız yine herhangibir Linux sürümü ile tanışarak lisans ücretinden sıyrılabilirsiniz. Yine Pardus ilk tercihimiz olabilir.

Üst Düzey işyeri Kullanıcıları

Eğer iş yerindeki bilgisayarınızda yukarıda saydıklarımın dışında, işyerine ait özel bir ticari program kullanılıyorsa yine lisans almanız gerekiyor. Çünkü ticari program yazan firmalar genelde Microsoft ile paslaşıyor ve Windows ortamına göre hazırlanıyor 😉 Fakat Office serisine lisans ödemeyip açık kaynak kodlu, Windows ortamında çalışabilen, bedava ofis paketi olan “Open Office” yükleyerek Office işlemlerini yapabilirsiniz.

h-yaman yorumu 

Kendinizi riske atmaktansa ya orjinal Windows ve Office kullanın derim. Eğer yukarıdaki standart kullanıcılardan biriyseniz de hiç kasılmanıza, gerilmenize gerek yok. internetten indireceğiniz Pardus’u ücretsiz şekilde kullanmaya başlayarak rahat edebilirsiniz. Şöyle düşündüğümüz zaman Windows içinde gelen programlardan daha fazla seçenek zaten Pardus’da (ya da herhangibir Linux sürümünde) mevcut. Mesela Windows’a Office sonradan entegre edilirken, Pardus’da Open Office kurulu şekilde geliyor. Bu ve daha niceleri mevcut. 120.000 YTL ceza olarak sağlam bir ücret. Bir daire parası, lüks bir araba fiyatı, belki de geleceğinizin parası… 4 yıl hapis de sadece bir çile olur. Bunlara kariyeriniz de eklenince lisans ücreti alıp kullanmak ya da bedava programlar kullanmak daha mantıklı geliyor. Tavsiyem bir an önce sıkıntısız bir program kullanın, kullandırın.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

9 comments

Evet bu yüzden ceza alanı göremedik ama 🙂

Bu arada VHBi

Bolu değil o Bor’un pazarı

Bor’da Niğdeye bağlı bir ilçemiz.

O yüzden derler geçti Borun pazarı sür eşeği Niğdeye 🙂

Evet bence de standart ev kullanıcıları için “Pardus” ageçme vaktimiz gelmiştir. Ya da istedikleri bir Linux a . Mesela benim gibi Ubuntu’ya. Bugün internet explorer 6’yı bile yükledim süper oldu. hatta “wine” kurdum windows altında çalışan programları da çalıştırabiliyorum onunla kısmen. 🙂

Windows’ta bu uyarıyı aldıktan sonra zaten artık deşifre olmuş olmuyomuyuz.. O saatten sonra Linux veya benzeri bir yazılıma geçmek çözümmü?

Hayır, yani deşifrelikten ziyade sizi lisans almaya zorlayacak. Fakat dediğim gibi başka bir yazılıma geçerseniz size bir yaptırım uygulama hakkı yok.

peki bu windowsu essah(gerçek) yapma programları hakkında ne düşünüyorsunuz…:)

@ilkbahar; evet öyle programları görüyoruz forumlarda. Çözülebiliyor bu tür programlarla ancak ne olursa olsun madem kullanıyoruz hakkını ödeyerek kullanmak lazım.

Bir cevap yazın

*