Geride bıraktrığımız hafta başından beri Twitter ile bir hayli ilgileniyorum. Hem olayların anlık bloglanması hem, hem hatırlatıcı gibi kullanmam hem de bunlara ilave olarak not defteri tarzında onu görmem Twitter ile içli dışlı olmamı sağladı. Oldukça hoşuma giden servisi siteme monte etmek için birkaç gündür düşünüyordum. Nereye koyacağımı, nasıl yapacağımı biraz düşündükten sonra karar verdim ve alt kısımdaki sayfa navigasyonunun hemen altına yani yazıların hemen altına onu yerleştirdim.

Biliyorsunuz blogumda daha çok uzun yazılara yer veriyorum. Birkaç cümlelik yazılarla burayı doldurma düşüncesine sahip değilim. Twitter’ı seçmemde en önemli etken de bu oldu zaten. Alt kısımda “Mini Blog” olarak göreceğiniz bölümde Twitter’a girmiş olduğum postlar yer alıyor. Gün içinde hakkımda gelişmeleri buradan takip edebileceğinizi garanti ederim.

Biraz da entegrasyonun nasıl yapıldığına göz atalım. WordPress kullandığım için bu şeklini Twitter Tools adında bir eklenti yardımı ile yaptım. Zira bunun yanında aynı olayı Twitter’ın kendi araçları ile de yapabiliyoruz ancak sayfanıza monte etmek için kendi araçları biraz katı kalıyor. Tasarımında ve sayfaya koyulmasında pek bir esneklik sağlamıyor. Bu yüzden Twitter Tools eklentisini tercih ettim.

Eklenti’yi wp-content/plugins dizinine attıktan sonra WordPress yönetim panelinden aktif ediyoruz. Aktif olduktan sonra yine panelden Tercihler/Twitter Tools yolunu izleyerek ayarlarını yapabiliyoruz. Bu kısımda kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra Twitter girdilerinizi çekmeye başlıyor. Eklenti Witged uyumlu olduğu için kod girmeden “sidebar” dediğimiz yan kısma koyabiliyorsunuz. Ancak ben sayfamın altına düşündüğüm için sidebar için verilen şu kodu girdim

<?php aktt_sidebar_tweets(); ?>

Bu kodu girmemin sebebiyse; değişiklikleri paneldeki ayarlardan yapabiliyor olmamdan dolayı. Bir de siteme göre ayarlanması bu hali ile çok daha kolay oldu. Eklenti sayesinde blogumuz üzerinden Twitter’a yazı girebildiğimiz gibi, Twitter’a yeni bir yazı eklendiği zaman blogda sizin belirleyeceğiniz bir kategori altında yazı girişi yapıyor. Fakat zaten çok fazla yazı kalabalığı olmaması için Twitter’ı seçtiğimden ötürü ben bu seçeneği atlıyorum. Eklenti ile ilgili en önemli mevzu ise Twitter’a girdiğiniz yeni postları otomatik olarak göstermemesi. Maalesef bunun için yönetim panelindeki ayar sayfasından “Update Tweets” düğmesine basmak zorundayız. Eklentinin en önemli eksiği de bu zaten. Zira kullandığım flickr eklentisinde hesabıma eklediğim fotoğraflar anında sayfama da ekleniyor. Öyle olmasını beklerdim ama olmadı 🙂

Nihayetinde güzel olmadı da değil. Eş zamanlı güncelleme olayı üzerinde çalışıyorum. Eğer çözebilirsem yine buradan duyuracağım. Şimdilik bu şekilde devam edeceğim.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

12 comments

Hayırlı olsun. Daha önce bir kaç eklenti yüklerken altta görüyordum. Twitter a ekleyin gibi bişey ama ne olduğuna hiç bakmamıştım. Güzel olmuş

Çok yakışmış.. Abi bu tür şeylerle bizi özendiriyorsun ama 🙂

Ellerine sağlık

iyi günler efendim.Çok güzel bir blogunuz varmış.Bayıldım.Tasarımınız ise süper.

Benim blogumuda ziyaret edip yorum yazarsanız şeref duyarım

Bir düzeltme yapmak istiyorum. Eklenti anında almasa da belli bir süre sonra bilgiyi otomatik alıyor.

Bu twitter gerçekten hoşuma gitti.Özellikle dikkat ettiğimde cepten attığın mesajlar ücretlendirilirken gelen mesajlar ücretsizdi.Yanılmıyorsam bu işin cıvığını çıkartmaya çalışacağım ((:

haftasonu ben de böyle bir şey yapmayı planlıyorum. en azından blog kısacık yazılarla kirlenmemiş olur.

eklentiyi etkinleştirip tercihler kısmına geldiğimde üst köşede wordpress veritabanı hatası yazıyor..

çok teşekkürler. aklımdaydı, çok yardımcı oldu. hemen deniyorum.

saygılar,

Bir cevap yazın

*