Genelde yeni bir servis çıkınca hemen denemek için üye olan ve edindiğim gözlemleri burada sizlerle paylaşan ben kendime bir kaç gün en fenasından kızmaktayım. Sebebiyse Twitter‘a birkaç gün önce üye olup onunla sadece birkaç gündür flört ediyor olmamdan kaynaklanıyor. Halbuki o kadar zamandır pek çok şeyi kaçırmışım. Fakat zararın neresinden dönsek kardır deyip anında bloglama işlemine başladım. Kullandığım zaman zarfında edindiğim tecrübeye dayanarak kendime göre Twitter‘ı kullanmak için 10 tane nedenimi sizlerle paylaşacağım.

  1. Yaşanan bir şey yaşanılıp, saldım çayıra mevlam kayıra felsefesi ile akışına bırakılmıyor. Anında Twitter‘a girerek ölümsüzleştirebiliyorum. Bunu burada yaptığımı düşünsenize. Sanırım gün içerisinde 20 tane yazı girerdim 🙂 Üstelik kısa kısa olduğundan sinir bozucu olurlardı.
  2. Cep telefonu, MSN, Gtalk gibi oyuncaklardan da kullanılabiliyor. Mesela nargile keyfi yaparken yaşadıklarımızı SMS yolu ile anında Twitter hesabıma iliştiriverdim. SMS de ücretsiz olsa pek güzel olacak ama…
  3. Mübarek icat sadece “mini blogging” değil ki, o aslında bir ajanda. Nasıl mı? Gtalk üzerinden hatırlatmalar giriyorsunuz ve vaktinde telefonunuza geliveriyor. Neyse uzatmayalım şurada yazıyor detayları.
  4. Her sosyal ağ gibi bu yavrunun da arkadaş listesi mevcut. Oraya istediğiniz kişileri ekliyorsunuz.
  5. Listenize eklediğiniz arkadaşlarınızdan Twitter hesabını güncelleyen olunca eğer SMS servisine kayıtlıysanız cep telefonunuza SMS olarak düşüyor. Pek de güzel oluyor.
  6. Tuvalet, dağ, banyo, ahır, iş, trafik ya da kısaca aklınıza gelebilecek yerden bloglama keyfi 🙂
  7. Onu aslında önümüzde ufak notlar almak için kullandığımız ajandamız ya da not defterimiz gibi kullanıyoruz.
  8. Bloguma “benim dünyam” kategorisinde ekleyeceğim yazılar için eminim ki çok güzel bir hatırlatıcı olacaktır.
  9. Tasarımını kendi zevkimize göre değiştirebilme imkanı her daim bulunmakta (Bknz Setting/Design-Arkaplan resmine kadar anacım).
  10. Facebook gibi sosyal bir mekanda Twitter hesabımın son başlığını görüntüleyebiliyorum. Yani paylaşım da söz konusu. Yakın bir zamanda blogumun yani buranın anasayfasının alt kısımlarında bir tadilat yaparak “mini günlük” diye bir çerçevede Twitter hesabımdan gün içindeki durumumu takip edebileceksiniz 🙂

Yoksa sizin halâ bir Twitter hesabınız yok mu? Çok yazık çok!
Twitter adresim Işınlan

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

16 comments

Gerçekten güzel bir servis (: bloga kısa ama benden olan şeyleri yazmak yerine twitter kullanıyorum ben 🙂 ayrıca sövüp rahatlamak isteyince de çok işe yarıyor D:

@grkn, Gürkanlar küfür edip ağızcıklarını pis etmesinler diye Facebook’da grup açıcam “Twitter’da küfüre hayır” şeklinde 😀

Abi oraya yazacağınıza açın not defterine yazın ne uğraşıyorsunuz 😀

@Sırrı, ii hadi istanbul’dan notlara bakacak oldum internet kafeden. Nasıl olacak o? Bunda öyle de bir imkanın var.

Iyi bir servise benziyor ama bağlantı, sms vb. ücretler şu an için ciddi bir problem. Beleş olsa fena mı olur.

merhabalar h-yaman size bir sorum olacak sitenizde twitter’ın olduğu bölüm var o nasıl oluyor acaba bizim gibi amatör olan kişilerin yapabileceği bir şeymi kafayı yemek üzereyim bloguma twitter ekleyemiyorum.

@Burak, Şurada buna değinmiştim. Çok basit birkaç entegrasyonla olabilecek birşey. Siz inceleyin eğer yapamazsanız takıldığınız noktada yardımcı olalım.

H-yaman “No tweets available at the moment.” adında bir uyarı çıkıyor bunun nedeni ne olabilir. sizin mini blog yazınıza göre yaptım ama bu uyarı çıkıp duruyor ayarlarında neleri değiştirmem gerekiyor acaba

@Burak, peki eklentiyi aktifleştirdikten sonra twitter kullanıcı adınızın ve diğer ayarlarını yaptınız mı?

evet bütün ayarları tam nerede hata yapmış olabilirim? hatta ayarlarını biraz kurcaladım kendi sitem üstünden bile ne yaptığımı yazabiliyorum ama sitemde sidebarda göremiyorum?

o kodu yazmamıştım çünkü bileşenlerle yapılabiliyor zannediyordum teşekkürler en azından gösterebiliyorum artık biraz üstünde oynarsam güzel olacak. üşenmeden bana cevap verdiğiniz için teşekkürler acemi bir blogcu olarak daha çok şey öğrenmem gerek kusura bakmayın.kendinize iyi bakın.iyi çalışmalar 🙂

Bir cevap yazın

*