Bu hafta güvenlik konusunda gündem bir hayli dolu gibi. Rusya’daki hesaplardan para aktarılması, yeni virüs tehditleri, artan spam mailler ve diğer birçok neden bu gündemin oluşmasına etken. ilk olarak FBI internet bankacılığından faydalananları uyardı. Daha önce benim de vurguladığım gibi güvenli bir bilgisayardan işlem yapılması, şifrenin hiçkimse ile paylaşılmaması, işlem sonrası belgenizin alınması, antivirüs programı kullanmanın gerekli olduğu vurgulanıyor. Şu sıralar hackercanlar banka hesaplarına dadanmış durumdalar. ilgililere duyrulur 🙂

Bir diğer güvenlik haberimiz de spam maillerin gün geçtikçe fazlalaşması ve çoğu e-posta servisinin spam filtresinde yetersiz kaldığı yönünde. Eğer siz de birçok spam mail silmek zorunda kalıyorsanız, Gmail kullanın. Gmail mükemmel bir spam filtresine sahip olma özelliğini taşıyor.

Eburhan olarak tanıdığımız, Ajax-tr de dahil olmak üzere birçok projede ve Türkçe program çevirisinde imzasını gördüğümüz Erhan Burhan (zengin kafiye) geçtiğimiz günlerde kendi blogunu adaşı Erhan Yakut’un zorlaması ile yayına geçirmiş. Kendisine aramıza hoşgeldin diyor, yayın hayatında başarılar diliyorum. Şuradan ışınlanabilirsiniz.

Türk Blog Yazarları‘nın artık kendi sosyal ağları var. Sitenin kendi açıklamasına göre:

Türk Blog Yazarları nedir?
Türk Blog Yazarları blog yazan, üreten, düşünen, tartışan ve paylaşan insanlar için yaratılmış, Ning sistemi üzerine kurulu bir sosyal ağdır.

Siteye şuradan ışınlanabilir, üye olabilir (free canım free yani beleş), diğer üyeler ile kaynaşabilirsiniz. Ben de oradayım zaten, kambersiz düğün olmuyor :D.

Yeni bir Türkçe-ingilizce, ingilizce-Türkçe sözlük çıkmış. Hem de online. Adrese şuradan ışınlanabilirsiniz.

Microsoft’un ortak çalışmalar yaptığı güçlü antivirüs yazılım firması Kaspersky’ın CEO’su Natalia Kaspersky, Service Pack2 (SP2) kurulu Windows XP’lerin, Windows Vista’dan daha güvenli olduğunu söylemiş :D. Bu açıklama “dakka bir gol 1” mantığını çağrıştırıyor. Haberin detayları şurada mevcut.

Cem blogların Google’daki sıralaması ile ilgili çok güzel bir yazı yazmış. Yazıyı yazdığı ve bilgimize sunduğu için kendisine şukranlarımızı sunarız :D. Şuradan ışınlanabilirsiniz.

Gün geçtikçe enteresan programlar çıkıyor. Aslında sıradan programlar fakat enteresan isimleri olduğu için bir hayli ilgi görüyor. Cevşen Güvenlik sistemi adında bir firewall (güvenlik) programı çıkmış. Detayları Hoplayan Manda şurada güzelce ele almış.

Son olarak aklıma bir soru geldi “yeni bir mim kapıda mı?” 😀

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

yeni açılan blog güzel olmuş özellikle temasını beğendim fazla yazı yok ama yeni açılmış yine de yararlı yazılar koymuş başarılar kendisine.

Sayın kişican. Blog sitemi tanıttığın teşekkür ederim 🙂

@Deniz
Temayı beğendiğine sevindim 🙂

Hamdi (free canım free) dediğin yerden öncekindeki link kırık 🙂 onun dışında yazı güzel olmuş eline sağlık 😉

Bir cevap yazın

*