Sitenizin Renk Şemasını Çıkartın

Tasarımcılar için ya da profesyonel tasarımcı olmasa bile kendi çapında tasarım işleriyle uğraşanlar için bir web sitesinin görünümü, renk uyumu; en az yerleşimi ve programlaması kadar önemli bir etkendir. Bir de bunun yanına Web 2.0 tarzında tasarımlar çıkınca  renk şemaları ya da renk paletleri dediğimiz araçların popülerliği üst düzeylere çıktı. Değişik renk paletleri sunan birçok site mevcut internette.

Continue reading

Cligs:Link Kısaltma ve İstatistik Servisi

Birçok link kısaltma servisini biliyoruz. Tinyurl bunlardan sanırım en yaygın olarak kullanılanıdır. Ancak birçok servis link kısaltma işlevinin haricinde linklere ait istatistik tutmuyor. Kaç defa tıklandı, ne zaman tıklandı vs. gibi bilgileri bize sunamıyor. Cligs hem linkleri kısaltıyor hem de daha sonra linkleri takip edip istatistiklerini çıkarmamıza yardımcı oluyor.

Continue reading

Google Spreadsheets Yenilikleri

Geçtiğimiz günlerde fonksiyon tamamlama özelliğini kullanıcılarla buluşturan Google Docs servisi Spreadsheets artık kullanıcının ilgili Google Gadget yani araçlarını da eklemesine izin veriyor. Her geçen gün kendini yenileyen servisin bu yeni özelliği sayesinde interaktif zamanlama göstergelerinden haritalara, finans grafiklerine kadar birçok aracı ekleyerek hesap tablolarımızı biraz daha geliştirebiliyoruz.

Continue reading

Dosya Paylaşım Siteleri

Eskiden kocaman disketlerde bilgilerimizi taşırdık. O vakitler ben kısa pantolon giyiyordum. Daha Bülent Ersoy kişican idi 🙂 Tamam tamam şaka tabi ki. Bir dönemin popüler bilgi taşıma aracı disketler daha sonra yerini CD denen toparlak, parlak cisimlere bıraktı. USB 2.0’ın çıkmasıyla o da yerini flash disk ve USB ile çalışan dosya depolama aygıtlarına bıraktı. Sonra internetin geçirdiği evrimden etkilendik ve “dosya paylaşımı” mantalitesi gelişerek bunun üzerine birçok servis kuruldu. Şimdilerde ise birçok dosyamızı bu siteler sayesinde dünyanın diğer ucundaki arkadaşımız ile paylaşabiliyoruz. Bu yazımda bu sitelerden bazılarına göz atacağız.

Continue reading

Haftalık Haber Turu-34

Hafta boyunca birçok blogda, forumda yazıldı çizildi TTnetMuzik. Telekom ADSL müşterilerine yasal yoldan müzik indirme imkanı sundu. Standart üyeler hiçbir ücret ödemeden aylık sınırlı sayıda müzik indirirken 2 YTL ek ücret ödeyen üyelere ise 500 civarında müzik indirme şansını veriyor. Telekom’un şu ana kadar yaptığı en hayırlı iş olarak tarihe geçti 🙂

Continue reading

Çevrimiçi Takvim Oluşturma Servisleri

Yılın son yazısı ile yeniden birlikteyiz. Bu yazımda bilgisayarın ve internetin bu kadar gelişmiş olmasına rağmen yeri hiç sarsılmadan duran ve yılbaşında eşantiyon olarak dağıtılan takvimlere değineceğim. Yılın son günü olması nedeniyle sanırım çok isabetli olacaktır. Hepimizin masasını, duvarını, okul klasörünün arkasını veya cüzdanını süsleyen birçok takvime sahip olmuşuzdur mutlaka. Kimisine göre güzel bir reklam aracıdır takvimler. Güzel bir resim ve firmaların logosu mevcuttur. Kimileri ise hiçbir reklam amacı gütmeden en güzel köşeleri kaplarlar. Zamanı iyi değerlendirmek adına en önemli yardımcılarımızdır. Öğrenciler sınav günlerini yuvarlak içine alırken büyükler de kırmızı ya da değişik bir renkle belirtilmiş tatil günlerine bakarlar 😀 Bu yazımda çevrimiçi takvim yapmamıza imkan sağlayan birkaç siteye hep birlikte göz atacağız.

Continue reading

Haftalık Haber Turu-31

Facebook’un açılması ile birlikte gözlerden bir hayli düşen Yonja’nın %50’lik kısmı Türkiye’nin önde gelen internet şirketlerinden Mynet tarafından satın alındı. Bu alımdan sonra birçok yerde Yonja’nın eski popüleritesini yakalayıp yakalayamayacağı tartışılıyor. Kişisel fikrim ise şu saatten sonra Yonja’nın eski durumunu yakalaması için Google ya da Microsoft gibi büyük bir firma tarafından satın alınması lazım. Yoksa Mynet’in %50’lik kısmını almasıyla çok da bir ilerleme yaşanmayacaktır.

Continue reading

Zoho Show 2.0

Hergün karşımıza yeni servisler çıkarken eski servisler de hem kaliteyi arttırmak hem rekabet ortamını çetin şartlarda gerçekleştirmek için kendilerini her geçen gün yeniliyor, sistemlerine yeni özellikler dahil ediyorlar. Eğer örnek vermek gerekirse son iki haftadır Gmail güncellemelerinden ve özelliklerinden bir hayli bahsediyorum burada. Şimdi yine bir değişim ile karşı karşıyayız. Şimdi de Zoho bir yenilikle kullanıcılarına sürpriz yapıyor.

Continue reading

Facebook Analizi

Bir milyonun üzerinde Türk kullanıcı ve dünya çapından milyonlarca kayıtlı kullanıcı derken müthiş bir rekora doğru hızlı adımlarla ilerledi Facebook. Üç gün içinde 500.000’in üzerinde üye aldı ve git gide yayıldı. O sırada Microsoft’un bir kısmını satın alması ile bu popülerlik daha da tavan yaparak internet ile ilgilenen ya da ilgilenmeyen birçok insanın kulağına ismini kazıdı. Peki son günlerde Facebook ne alemde? Nereye doğru gidiyor?

Continue reading