Resim ve video paylaşım sitesi Flickr‘ın internette aslında bir çok geliştirilmiş aracı bulunuyor. Slayt gösterileri, değişik efektler veren ve Flickr tabanını kullanan servisler bunlar. ilgimi çeken iki servisi bu yazımda aktarmak istiyorum.

Picsviewr ile başlayalım. Servis bize herhangibir Flickr hesabı ile değişik görüntüler oluşturmamızı sağlıyor. Kullanımı ise oldukça basit. Picsviewr sayfasına girdiğimizde sarı alanlı bir form görüyoruz. Burada http://www.flickr.com/photos/”username” şeklinde bir bağlantı var. “Username” yerine kendimizin ya da başka birinin  Flickr kullanıcı adını giriyoruz. Örneğin http://www.flickr.com/photos/h-yaman. Daha sonra da “go” butonuna tıklayarak istediğimiz görüntüleme modelini seçiyoruz.

Bu kısım Template Switcher adını alıyor. 1 ile numaralandırılmış kısımdan görüntü kalitesini ayarlıyoruz. Ben işlemin hızlı olması için Medium’u seçtim. Çünkü resimler Flickr‘dan çekilecek ve ne kadar kalitesi artarsa bu işlem o kadar uzun sürecek. 2 numaralı bölümden ise istediğimiz görüntüleme şeklini seçiyoruz. Ben Polaroid Gallery’i seçtim ve aktif olması için “Pick me” bağlantısını izledim.

Artık slayt gösterisi başlıyor ve resimler bir bir açılıyor. isterseniz açılan sayfanın üst kısmından “set” kısmından istediğimiz set’i görüntüleyebiliyoruz.

Yine aynı konuyu hedef alan bir diğer servis de FotoViewr. Kıyaslama ile başlayacak olursak FotoViewr daha özenerek hazırlanmış olacak ki hem efektleri hem de paylaşılabilen link sayesinde görüntüyü kullanıcının kendi çevresi ile paylaşmasına olanak sağlıyor. FotoViewr‘i kullanmak için bağlantıyı takip edip “Get Started Now” butonuna basmak yeterli.

Birinci adımda (step1) oluşturacağımız görüntü biçimini seçiyoruz. Seçme işlemi ise herhangibirinin üzerine tıklayıp “continue” butonuna basarak gerçekleşiyor. ikinci adımda ise yine  Flickr kullanıcı adını girdiğimiz form karşımıza geliyor. Bu kısmı da tamamladıktan sonra üçüncü adımdan hangi set’i efektlendirmek istiyorsak onu seçiyoruz. istersek etiketlendirmeye göre de bu işlemi yapabiliyoruz. “Create Gallery” butonuna basarak işlemi bitirmiş oluyoruz. Burada yaptığım işlemin sonucunu da şuradan görebilirsiniz.

FotoViewr ayrıca bu gösterinin Facebook’da yer almasını sağlayan bir araca da sahip. Şu adreste yer alan Add Aplication butonuna basarak Facebook profilimizde gösterebiliriz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*