Son günlerde tırmanışa yeniden geçen bir konuya değinmek istiyorum. Gerçi, daha önce bu konu ile ilgili birçoğumuz defalarca makale yayınladık veya okuduk. Ancak ben yine hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Hesabıma giriş yaptığımda listemdeki bazı arkadaşlarımın bana mesaj gönderdiğini fark ediyorum. Mesajlar o kadar masum ki bazen kendim bile inanıyorum. Evet, çok ciddiyim. Artık öyle boyutlara gelmiş ki işin içinde olan insanlar bile şaşıp kalabiliyor. Fakat mesajın devamında yönlendirildiğimiz yerden aynı “virüsü” biz de kapıyoruz. Virüs diyorum çünkü bu sanal bir hastalık.
Mesajlar genelde, engelleyenleri görebileceğimiz, kız adresleri bulabileceğimiz, eğlence yaşayabileceğimiz yalanı ile süslenmiş ve ardına bir linkin iliştirilmiş olduğu biçimde geliyor. Halbuki o bağlantının söylenen konu ile hiçbir ilgisi yok. Bu tamamen karşıda mesajı alan kişinin bağlantıya tıkladığında aynı tuzağa düşmesi için tasarlanmış, düzenbazlık.

Eğer şimdiye kadar bu tür olaylara karışmamışsak aynı şekilde, mesajı alınca pencereyi kapatmak en mantıklısı. Eğer böyle bir sorunumuz var ise arkadaşlarımız bizi bu konuda uyarıyorsa güzel bir antivirüs programı ile detaylı arama yaptırıp eğer bir yerlerde pislik varsa onu temizlemek olacaktır. Eğer bu yolla olmuyorsa, maalesef bu hesabı pasif yapıp yeni bir adres almak gerekiyor. Çünkü siteye giriş anında kara listeye alınabiliyoruz. Bu da ağzımızla kuş tutsak dahi durumdan kurtulamayacağımızı ifade ediyor.

Konu ile ilgili bir e-posta almıştım geçtiğimiz günlerde. Yeri gelmişken onu da yayınlayayım.

 1. Bir yere üye olduğunuz, bilmem kaç tane e-posta gönderdiğiniz için fidan falan dikilmez!
 2. Bir yerlerde oy kullandığınız için türkiye’de bir kanun teklifi yasalaşmaz!
 3. Bir e-postayı 10-50 kişiye gönderirseniz dileğiniz yerine gelmez! dileğinizin olması için çalışmanız gerekir (bazen bu kadar postayla tam tersi olur; o kadar adam size beddua eder ki, ‘bu işlerim niye sarpa sardı yahu’ diye düşünür durursunuz).
 4. Bir e-postayı gönderdiğiniz kişi sayısına göre microsoft veya aol gibi firmalar size para yardımı falan yapmaz! nefes aldığınız için size para ödeyen oldu mu şimdiye kadar eee
 5. Microsoft servetini falan dağıtmıyor arkadaşlar! manyak mı bunlar
 6. Lc waikiki satılmadı!
 7. Domino’s pizza domuz yağı/eti kullanmıyor! ayrıca meyveli yoğurtlarda da domuz yağı iğrenç olur!
 8. Gerçekte yardım bekleyen yanmış bir çocuk yok. varsa da aynı çocuk geçen sene zaten bir kez yanmıştı!
 9. Hastanede kan bekleyen öyle bir vatandaşımız yok! varsa bile kan e-posta ile istenemeyecek kadar acildir.
 10. Coca cola’yı tersten okuyup ‘la kabe’ görebiliyorsanız, barkodlardan yemek tarifi de okuyabilirsiniz.
 11. Doları katlayınca pentagonun yanmış resmi oluyormuş. az daha katlayınca ikiz kulelerin yanmış şekli çıkıyormuş. dolar, pentagon ve ikiz kulelerin inşasından çok daha önce şu andaki halini almış ama, ne gam, değil mi ) bir şeyi yeterince sündürürsen her şeye benzer zaten!
 12. ‘Bu e-postayı sana yollayana da yolla. dostluğumuz pekişsin!’ diyenlere sesleniyorum. aynı e-postayı göndermeyin. başka şey yollayın kardeşim!
 13. Nike logosunda aslında allah yazısı gizliymiş. biz baktık. göremedik
 14. Türk polisi e-posta trafiğini takip etmiyor! ortada yeterince ‘trafik’ var zaten!
 15. Sinemada koltuğumuzun altına aids virüsü taşıyan iğne yerleştiren psikopatlar varmış ya; işte onlar yok aslında.. öcü o öcüüü…
 16. Biri sizi kafaya takmışsa ondan bir zarar görme riskiniz görece yüksektir. fakat fazladan telaşa gerek yok; size birinin zarar verebilmesi için msn kullanmak gerekli değildir
 17. Msn paralı olmuyor. logo mogo maviyken yeşile veya mora dönmüyor. bir yere tıklamanız da gerekmiyor!
 18. Erkek milletini yeren, kız milletini öven mailler erkeklerin icadıdır. maksat kızların msn adreslerini topalamaktır arkadaşlar!
 19. israilli bilim adamlarının sivri sinek dna’sıyla oynayıp süper kan emici, on kat daha dayanıklı hale getirdiği ve komşu ülkelerin türkiye de dahil dna haritasını çıkartmakta kullanacağı casus sivrisinek olayı… tabi mesajın sonlarındaki damarlamızdaki asil kanı kirletmeye yönelik böyle bi girişimi kemalist gençliğin asla kabul etmeyeceği vurgusu, karşılıklı akıl sağlığı dilekleriyle vedalaşmamıza yol açmıştır.
 20. 1987′den beri dolaşan e-posta diye bir şey yoktur. zira o yıllarda e-posta yoktu!
 21. Klavyemizdeki ‘w, h, k, ğ’ tuşları paralı olmayacak. yormayın kendinizi!
 22. Petrol rezervlerimizin üzerine amerika civa döküp kuyuları kapatmış. arkadaşlar, bu mesajı hababam göndereceğinize bi kova kapıp civaları boşaltın madem! malum, cıva sıvı bir madendir. tamam ağır, ama sıvı!
 23. Rus hackerler türk hackerlara savaş falan açmadı. açsa da ucu bize dokunmaz! siz hacker mısınız
 24. Sizi kimse telefonunuzu kontrol etmek için arayıp sizin kimlik bilgilerinize erişmek için kullanamaz. faturasını falan da sizin hesabınıza böyle bir yöntemle geçiremez! yapana da helal-i hoş olsun derim, ne diycem!
 25. Mars’ta uzaylı falan yok, taş onlar taş! kalanı da fotoşop…
 26. Ona buna yönlendirdiğiniz mesajları takip edebilecek bir teknoloji yok; buna gerek de yok!
 27. Gıda maddelerinin içindeki e kodlu katkıların hepsi avrupa birliği standartlarına uygun doğal katkı maddeleri; siyanür falan yok yani… mesajda ‘en tehlikeli e’ denen e330 ise bizzat limon tuzu (sitrik asit) be arkadaşımmm! en fazla ekşidir yani!!!
 28. Herhangi bir mesajı tıklayarak iletmek (forward etmek) eylem koymak değildir; size yanlış öğretmişler. arada başka şeyler de okumak, araştırmak lazım. bi de o koltuğun üzerindeki şeyinizi arada bir oradan kaldırmak…
 29. Kentucky fried’ın tavukları normal tavuktur; hatta buradakiler bizzat banvit’dir. o gönderdiğiniz resimler ise sadece yolunmuş tavuklardır! boşuna korkmayın…
 30. Sevgiyi göstermek için mailden başka yollar da vardır; en azından kıçınızı kaldırıp bi ziyaret, olmadı telefon edebilirsiniz.
 31. Kimse kimseye 10.000 tane beleş tekerlekli sandalye vermemiştir; verse bile emaille dağıtılmasına hacet yoktur.
 32. Falanca ankette istanbul’u en baba şehir, atatürk’ü en büyük lider olarak tıklama yarışına girmek, sizi ve bizi ancak komik yapar; biz hariç herkes buna güler zira.
 33. Bilmem ne tantanalarından, yogi özdeyişlerinden hikmet forward edeceğine, atandan dedenden nasihat almaya bak; onlarda neler var!
 34. Powerpoint programı, düz yazıyla da gayet güzel yazabileceğiniz lüzumsuz bilgileri bıktırıcı ses ve hareket efektleri eşliğinde arka arkaya dizip milletin mesaj kutusunu şişirmeniz için icat edilmemiştir.
 35. Bor, toryum, nomium ve diğer bir ton garip elementin tonlarcasının üzerinde oturduğumuz doğru olsa bile, onlar yer altında para etmiyor; siz mesaj gönderdikçe de yerden çıkarılmıyorlar. bana değil, jeologlara falan gönderin, ne bileyim!
 36. Time dergisinin anketini önemsediğiniz kadar ailenizi, eşinizi, dostunuzu önemseseniz, kimsenin bir derdi kalmaz kanımca!
 37. Gönderdiğiniz ‘dostluk’ mesajlarının adres satırındaki 1500 dostunuzdan biri olmak bana kendimi hiç bir şekilde ‘özel’ hissettirmiyor, bu böyle biline!
 38. Göbekten uçurtma bin tane komplo teorisi gönderiyorsunuz, kaynak sorunca küsüyorsunuz! olmuyo ama böyle…
 39. Danone’ler çocuğunuzu geri zekalı yapmaz..
 40. iletilerin konu kısmında ne kadar FW FW FW FW iLT iLT iLT iLT FW var ise o kadar ayıp ettiniz.
 41. O Forward ettiğiniz mesajların adres satırında gördüğünüz binlerce dostunuzun mail adresleri var ya, hah! Onları Worm virüsler, trojenler ve email hunter programlarda görüyor ve arşivliyor. Ondan sonra, Yaa ben bu eposta adresimle hiçbir yere kayıt da olmadım bana neden SPAM mailler geliyor yine 5bin tane yaa deyip kalırsınız.

Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır (:

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

geçenlerde bu resimdeki sen misin? diye bir mesaj gelmişti msnden anında yedim ve tıkladım al sana msn virüsü 🙂 tüm arkadaşları uyarıyorum bu tür mesajlara aldanmayın

adres değiştirmeye gerek yok sanırsam format atarak kurtulunuyor.Hesaba değil bilgisayara giriyor o virüs

Bir cevap yazın

*