Artık her türlü programın internete taşındığını görebiliyoruz. işletim sistemleri, ofis yazılımları, graafik yazılımları… Bunlar oldukça da işlerimiz kolaylaşıyor. Herhangibir yere gittiğimizde o programı bu programı aramak yerine internet tabanlı programımızı kullanıp hem zamandan tasarruf etmiş oluyoruz hem de teknolojiyi kullanmış oluyoruz. Bu makalemizde ise bir grafik düzenleme-oluşturma programını inceleyeceğiz. Tabi ki internet tabanlı bir program. Programın alt yapısında Flash kullanılmış ki çok başarılı olmuş. Program katmanlarla yani “layer” ile çalışmanıza izin veriyor. Çeşitli efektleri içinde barındırıyor. Daha birçok özelliği bulunan bu programı daha detaylı inceleyelim.

Fauxto isimli programa şuradan ulaştıktan sonra sayfanın yüklenmesini bekliyoruz. Yüklenme işlmenin ardından aynı diğer grafik editörlerinin arayüzüne benzeyen bir ekran karşımıza çıkıyor.ilk önce yukarıda menüler, sol tarafta çizim, seçim, kesim, boyama işlemlerini yapmamızı sağlayan araç çubuğu, ortada çalışma sayfası, altında seçili olan araç ile ilgili özellikleri, sağ tarafta resim özellikleri altında renk paleti onun altında da layer yani katmanlar penceresi bulunuyor.

ilk önce menülerden “File” ile başlayalım. File menüsü altındaki “New” yeni bir çalışma alanı açmanızı sağlar. Bu komutdan sonra ekrana ufak bir pencere geliyor ve burada çalışma alanımızın enini ve boyunu değerlendirmemizi sağlıyor. “Open” komutunda bilgisayarımızdan istediğimiz dosyayı açıp düzenlememize imkan sağlıyor. “Open Remote” komutu ise internet adresini girdiğiniz bir resmi açıyor. Yapmanız gereken adres ile ilgili kısma resmin linkini yazmanız. “Save” kaydetme, “Close” ile de çıkış işlemlerini yapabiliyorsunuz. ikinci menuden yani “image” menüsünden resmi boyutlandırma, renk ayarını düzenleme, kırpma işlemlerini yapabiliyorsunuz. “Layer” menüsü katmanları yönetmenize imkan veren menüdür. “Filter” menüsünde ise resme uygulayabileceğiniz efektleri barındırıyor.

Sol taraftaki araç çubuğu resme uygulayacağınız işleme uygun olan araçları barındırıyor. Örneğin boyama işlmei yapacaksanız fırçayı alabiliyorsunuz, gradient boyama için gradient aracını seçiyorsunuz.Sağ taraftaki renk paletinden ise istediğiniz çalışmak istediğiniz rengi seçebiliyorsunuz. Ayrıca renk paleti seçtiğiniz rengin kodunu da verdiği için css ya da html ile çalışırken size kolaylık sağlayabilir. Layer penceresinde ise katman ekleyip, çıkarabiliyoruz. Katmanların yerlerini değiştirebiliyoruz. Yani bilgisayarımızda kurulu bir grafik programında katmanları nasıl yönetiyorsak burada da aynı işlemi yapabiliyoruz.

Gördüğünüz gibi internetin ucu bucağı yok. Hergün yeni bir site, servis açılıyor bizlerin hizmetine. Şöyle bakıyorum da bazen internet eskiden neydi şimdi ne? Eskiden sadece bir lükstü ama şimdi bağımlılık yapan bambaşka bir gezegen :).

Fauxto’ya ışınlan

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

idealler yıldızlar gibidir, onları tutmak mümkün olmaz ama karanlık gecelerde yolumuza onlar rehberlik ederler.
( FRANSA )

Hayallerimiz ve ideallerimiz hiç tükenmesin

Çalışın arkadaşlar çalışın 🙂

eyy web 2.0 sen nelere kadirsin.. gerçekten bunları görmek çok değişik bir duygu 🙂

Bir cevap yazın

*