Eğer benim gibi kategorilerin yanında parantez içinde kategorilerin içinde ne kadar içerik bulunduğunu gösteriyorsanız her WordPress güncellemesinden sonra sıkıntı yaşamışsınız demektir. Sıkıntı derken, bu içerik sayıları bir alt satıra iniyor ve normal stilden ayrılarak farklı bir görüntü oluşturup temada bozulma meydana getiriyor. Bu sorunun çözümü bir dosya içinde yapılacak birkaç ufak değişikliğe bağlı. Yalnız şunun altını çizelim WordPress’in 2.7 sürümüne kadar farklı bir yol 2.7 sürümü de dahil sonraki sürümü 2.8 için farklı bir yol izleyeceğiz.

WordPress 2.7 öncesi sürümler için:

Öncelikle WordPress’in bulunduğu dizin altındaki wp-includes dizinine giriyoruz ve “classes.php” dosyasını düzenlemek üzere açıyoruz.
Önce aşağıdaki satırı buluyoruz:

$link .= $cat_name .</a>;

Bulduğumuz bu kodu silip yerine aşağıdaki kodu yazıyoruz:

$link .= $cat_name;

Bu satırı değiştirdikten sonra aşağıdaki sıtırı bulup:

if ( isset($current_category) && $current_category )

Hemen üstüne şu kodu ekliyoruz:

$link .=</a>;

Bu kadar (:
Wordpress 2.7 ve sonraki sürümler için:

Yine wp-includes altında “classes.php” dosyasını düzenlemek için açıyoruz.
Yine aynı ilk koddaki satırı bulup gereken kod ile değiştiriyoruz. Ancak ikinci kodu yazdığımız taktirde hata verecektir. Eğer eklemezsek ya da başka bir işlem yapmazsak kategori bölümünü düzgün göstermeyeceği gibi bir sonraki bölümün başlığını da etkileyecektir. Bunun için temamızın “sidebar.php” dosyasını açıp kategori bölümü ile ilgili kodların bitimine:

</a>

Tagini ekliyoruz. Problem büyük ihtimalle çözülecektir. Eğer problem yaşarsanız yorumlar kısmından veya “İletişim” sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Eskiden indirdiğim bazı temalarda bu saçmasapanlık vardı; bir türlü çözemiyordum. Ufak ama bir o kadar da yararlı bir bilgi :))

Bunun tema ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Eğer temada kodlar düzgünse her wp sürümünde sorunsuzca çalışır 🙂

Bir cevap yazın

*