Sinema programlarına mutlaka hayatımızda bir defa bakmışızdır. Dergi, gazete gibi yayın organlarından ziyade artık internet bu konuda üstad sayılabilir. Sinemaya gitmeden önce gösterim zamanlarını, hangi sinemada oynadığını ve daha birçok bilgiyi elimizin altındaki oyuncaklardan (telefon, pad, bilgisayar) bakıp bilgi alıyoruz. “Gelecek” programı da yine internetten fevkalade öğreniyoruz.

Türkçe yayın yapan onlarca sinema sitesi var. Ancak gelecek programları çok detaylı inceleyen başlı başına servisler de eksikti. Bu eksiği ise Ali Bahşişoğlu önderliğinde Pekyakinda.net ile kapattık.

Pekyakinda.net, projenin başlangıcından beri haberdar olduğum işlevselliği bir yana tasarımına da hayran kaldığım bir servis. Servis ile sinemada gösterime yakın zamanda girecek olan filmlerle ilgili yönetmen, yapımcı, slogan ve kısa özet bilgilerini bulabiliyoruz.

Bunların dışında HD olarak izleyebileceğimiz fragmanlar, film hakkında yapılan yorumlar, site içi yapılan oylamaya göre puanları da görmek mümkün. Ayrıca vizyondakiler kısmında şu an gösterimde olan filmleri görebiliyoruz.

Servisin sunduğu en güzel hizmetlerden birisi de ücretsiz üye olarak filmleri beğenmenin yanında gösterime girdiği anda bizi haberdar eden bir sistemin bulunuyor olması. Eğer istersek Facebook hesabımızla da üye olabiliyoruz servise. Bu oldukça hoş durmuş aslında.

Tabi her yeni servis gibi eksik yanları kısıtlı sayıda mevcut. Vizyondaki filmler için sinema/seans bilgileri bulunsa (il/ilçe bazlı) daha iyi olacak. Ayrıca hatırlatma şu an sadece görebildiğim kadarıyla e-posta üzerinden yapılıyor. İleri zamanlarda SMS yoluyla da bu sağlanırsa asil duruşuna bonkörlüğünü de ekleyecektir servis. Bir de üye olurken e-posta onayı yerine spam engelleyici bir kod vs. sistem kullanarak işlemi uzatmadan daha kısa sürede işlem gerçekleştirilebilir.

Yabancı servislere ağırlık versem de blogumda Türkçe servisleri tanıtmak daha çok hoşuma gidiyor. Emeklerinden dolayı Ali’ye teşekkür eder yayın hayatında başarılar dilerim.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

8 comments

aç kapa olayını çok beğendim. çok güzel bir tasarım olmuş. tebrikler.

Friendfeed üzerinde, proje daha çalışma aşamasında iken görüyorduk. Gördüğüm kadarıyla üstünde çok büyük bir emek var. Umarım meyvesini verir. 🙂

Sitenin tasarımı gayet hoş.
Takip etme bakımından bir rss sistemine veya gadgetlere ihtiyacı var sanırım.
Üyelik bölümüne koydukları 300×250 reklam alanı şuan için pek hoş gözükmüyor siteyi biryerlere getirene kadar bunları meydana çıkartmamalıydılar.
Ayrıca iletişim bölümü herzaman aktif olmalıdır.

Güzel site olur umarım..

Bir cevap yazın

*