Sinemayı Pekyakın’dan Takip Edin

Sinema programlarına mutlaka hayatımızda bir defa bakmışızdır. Dergi, gazete gibi yayın organlarından ziyade artık internet bu konuda üstad sayılabilir. Sinemaya gitmeden önce gösterim zamanlarını, hangi sinemada oynadığını ve daha birçok bilgiyi elimizin altındaki oyuncaklardan (telefon, pad, bilgisayar) bakıp bilgi alıyoruz. “Gelecek” programı da yine internetten fevkalade öğreniyoruz.

Türkçe yayın yapan onlarca sinema sitesi var. Ancak gelecek programları çok detaylı inceleyen başlı başına servisler de eksikti. Bu eksiği ise Ali Bahşişoğlu önderliğinde Pekyakinda.net ile kapattık.

Pekyakinda.net, projenin başlangıcından beri haberdar olduğum işlevselliği bir yana tasarımına da hayran kaldığım bir servis. Servis ile sinemada gösterime yakın zamanda girecek olan filmlerle ilgili yönetmen, yapımcı, slogan ve kısa özet bilgilerini bulabiliyoruz.

Bunların dışında HD olarak izleyebileceğimiz fragmanlar, film hakkında yapılan yorumlar, site içi yapılan oylamaya göre puanları da görmek mümkün. Ayrıca vizyondakiler kısmında şu an gösterimde olan filmleri görebiliyoruz.

Servisin sunduğu en güzel hizmetlerden birisi de ücretsiz üye olarak filmleri beğenmenin yanında gösterime girdiği anda bizi haberdar eden bir sistemin bulunuyor olması. Eğer istersek Facebook hesabımızla da üye olabiliyoruz servise. Bu oldukça hoş durmuş aslında.

Tabi her yeni servis gibi eksik yanları kısıtlı sayıda mevcut. Vizyondaki filmler için sinema/seans bilgileri bulunsa (il/ilçe bazlı) daha iyi olacak. Ayrıca hatırlatma şu an sadece görebildiğim kadarıyla e-posta üzerinden yapılıyor. İleri zamanlarda SMS yoluyla da bu sağlanırsa asil duruşuna bonkörlüğünü de ekleyecektir servis. Bir de üye olurken e-posta onayı yerine spam engelleyici bir kod vs. sistem kullanarak işlemi uzatmadan daha kısa sürede işlem gerçekleştirilebilir.

Yabancı servislere ağırlık versem de blogumda Türkçe servisleri tanıtmak daha çok hoşuma gidiyor. Emeklerinden dolayı Ali’ye teşekkür eder yayın hayatında başarılar dilerim.

Ay Lav Yu Film Fragmanı

Ne zaman çıkacağını bilmesem de dün bir film fragmanı izledim. Fragman, Sinan Çetin’in yapımcılığını üstlendiği yönetmenliğini de Sermiyan Midyat’ın yaptığı Ay Lav Yu isimli filme ait. Film 2009 yapımı. Film “aşk her yerde yazıldığı gibi okunur” temasıyla ön plana çıkıyor. Henüz bir tane fragman yayınlandı ve fragman kısa olmasına rağmen güldürmeye yetiyor. Filmin fragmanını izlemek ve detaylarını okumak için şuraya bir uğramak yeterli.

Pars Kiraz Operasyonu

Pazar günü yapılabilecek en iyi şey nedir deseler sanırım cevap verenlerin büyük çoğunluğu sinemaya gitmek cevabını verecektir. Evet biz de Eren ile seriyi bozmayıp yine sinemanın yolunu tuttuk pazar pazar. Bu sefer gideceğimiz film belliydi “Pars”. Her ne kadar Alanya’daki gösterimde olan sinema salonumuz bizim evin oturma odasından farksız olsa da filmin güzelliği bu açığı kapattı 😀 Filmin konusu şöyledir(alıntı):

“istanbul`un en tanınmış Narkotik Başkomiseri Ertuğrul bey, büyük bir operasyonu yürütürken ilginç bir yeraltı bağlantısı ile karşılaşır. Ancak bu sırrı çözemeden, ailesinin gözü önünde eşiyle birlikte öldürülür. intikamını almak ise, tam 15 yıl sonra PARS lakaplı oğlu Attilla`yakalacaktır.

Atilla, gerçekleştirdiği operasyonlardan birinde, arkası da sağlam olan bir mayfa babasına çatar. Birtakım politik oyunlarla pasif göreve atanan PARS için bu daha başlangıçtır. Diğer yanda kardeşini de uyuşturuya kurban veren Pars için, intikamdan başka bir çözüm yoktur.

Bu intikam yolunda Narkotik Teşkilatının da desteğini arkasına alan Pars, Hollanda, Yunanistan, Monako, istanbul dörtgeninde intikamını almak için tüm azmiyle savaşacaktır. En büyük desteği de yardımcısı Asena sağlayacaktır.”

Continue reading

Zincirbozan

Dün için evvel zaman önce Eren ile sinemaya gitme kararı almıştık. Nihayetinde gittik de. Yeni gelen filmleri pek takip etmediğim için tercihi Eren’e bırakıp “Zincirbozan” filmine gittik. Filmin içeriği şöyle yer açıklanıyor:

“Türkiye“nin yakın tarihindeki en çalkantılı dönemi olan 1979-1983 yıllarını anlatan politik film Zincirbozan’ın senaryosu, gazeteci Avni Özgürel tarafından yazıldı. Yönetmenliğini Atıl inaç“ın, görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki“nin üstlendiği Zincirbozan“da filmin ana karakterleri dönemin önemli siyasi ve askeri figürleri.Filmde, Bülent Emin Yarar Bülent Ecevit“i, Haldun Boysan Süleyman Demirel“i, Suavi Eren Kenan Evren“i, Suna Selen Rahşan Ecevit“i, Ayşe Tunaboylu Nazmiye Demirel“i canlandırıyor.Gazeteci Abdi ipekçi suikastı ile başlayarak, 12 Eylül 1980 askeri müdahalesine kadar tırmanan terör olaylarını, bu olaylarla başa çıkmaya çalışan siyaseti, ordunun yönetime el koymasını, siyasi liderlerin sürgüne gönderilişlerini ve o süreçte yaşananları konu alan Zincirbozan, dönemi pek bilinmeyen yönleriyle yansıtıyor.Film adını, 12 Eylül sonrasında bazı siyasilerin mecburi ikamete tabi tutulduğu, Çanakkale’deki Zincirbozan askeri tesislerinden alıyor”

Continue reading

Yuvaya Döndüm

Bir haftalık aradan sonra yeniden bilgisayarımın başına geçebildim sonunda. iş sebebi ile şehir dışına çıkacağımı bir hafta önce duyurmuştum ve ben yokken birkaç makalem yayınlandı. Her zaman olduğu gibi yine yayın danışmanın Cem site ile ilgilendi. Ben yokken site birkaç saldırı almış ki en üzücü nokta bu oldu benim için. Acaba birilerinin damarına mı bastım yoksa meyve veren ağaç taşlanıyor mu? Umarım bir daha olmaz. Şimdi dönelim bana :D. Bilgisayarsız bir hafta çok anlamsızdı benim için. Günde sadece 2 saat internet imkanı vardı ki o kadarcık zamanda MSN’de mi konuşacaksın, siteye mi gireceksin e-postaları mı okuyacaksın… Geçen haftanın benim için tek güzel yanı Kurtlar Vadisi Terör’ün başlamış olması. Her yaşıtım gibi ben de Kurtlar Vadisi’ni keyifle izlerim. Bilgisayarımın başına geçtiğimde şöyle sanal alemdeki kıpraşmalara göz attım. Oldukça fazla gelişme yaşanmış ben yokken. Gittim geldim fakat değişmeyen bir şey var. O da internet hızı. Giderken bıraktığım internet kağnı gibiydi, geldim yine aynı :). Bugün pazar olmasına rağmen oldukça erken kalktım. Birazdan kahvaltı için hazırlanacağım çünkü ev ahalisinden kimsecikler yok :). Şöyle bir melemen mi yapsam diye düşünüyorum ama bir taraftan da üşeniyorum. Kahvaltıya çağıracak olan bir dişican veya kişican varsa tekliflerini kabul edebilirim. Haa unutmadan; geçenlerde Cinealanya ile ortak bir çalışmamız vardı hatırlarsanız. Sitemi referans göstererek Cinealanya üyeliği gerçekleştiren ziyaretçilerimiz bedava bilet almaya hak kazanacaktı. Maalesef sitemden sadece bir kişi gidip üye olmuş ve bedava bilete hak kazanmış. Gönül isterdi ki daha fazla kişiye bilet dağıtabilseydik. Neyse bir dahakine inşallah diyorum. Detayını şuracıktan inceleyebilirsiniz. Bugün eğer Yağız efendi satış yapmazsa uzun uzun zaman önce gittiğim sinemaya tekrar gideceğim arkasından da bi yemek fasılı yapabiliriz :D. Özlemişim ablamı, sitemi, günlük yazmayı, bilgisayarımı, yavaş internet bağlantımı, Ferrari 360 Spider maket arabamı, yani kısacası yaşantımı. Yuvaya döndüm, mutluyum 😀

Yağmur Bir Gün Daha

Yağmurlu bir Alanya sabahıyla merhaba efem. Öncelikle bir hatırlatmayla yazıma başlamak istiyorum. Arkadaşlar burası bir arkadaşlık sitesi değildir. Yani yorumlarınızı yazarken kızlarla tanışmak istediğinizi yazıp en altına da msn’im şu diye adresinizi yazmayınız. Siz de farkındasınızdır ki bu yorumlarınıza h-yaman ambargo koymaktadır. Göstereceğiniz ilgi için şimdiden teşekkür ederim. Efem çevrenizde gördüğünüz anda sinirinizi yükselten, her gördüğünüzde içinizden binbir düşüncenin geçtiği insanlar var mı? Ben kendi adıma cevaplayayım; benim var. Mesela buradaki sinemaların sahibi. Adamı gördüğüm zaman dövme isteği uyanıyor içimde. Acaba diyorum sorun bende mi? Yok değil. Çünkü kime sorduysam hemen küfürü yapıştırıyor arkasından :D. Dün Cinealanya’nın kurucularından Serkan abi ile Pizza keyfini yaşadıktan sonra sinema sitelerini geziyorduk. Buradaki o sinemanın sitesine de baktık, bakmaz olaydım. Karnımız ağrıdı gülmekten :). Alanya’da iki şubeli bir sinemasınız, sinemaya ilgi büyük, sizden başka sadece bir tane sinema var ki o da çok uzak ve siz tutup MS Word’de site yapıyorsunuz. Mucks (alnından öpme şeysi) diyorum başka birşey demiyorum. Büyük ihtimalle bu siteyi orda çalışanlardan biri yapmıştır ama insan azıcık paraya kıyıp adam akıllı bir site yaptırır değil mi? Ya da hiç olmasın madem. Şimdi sinema sahibine neden kızdığımı az çok anlamışsınızdır herhalde :).

Continue reading

Cinealanya ile Sinema Kültürü

Haftaiçi her gün iş güç yüzünden koşuşturmacalar başlar, yoğun ve hareketli saatler geçiririz. Ancak haftasonları bu yorgunluğu bir nebze üzerimizden atmak için birebirdir. Özellikle pazar günleri geç vakte kadar uyur ve genelde öğle vakitlerinde hoş bir kahvaltı yaparsınız. Azıcık internet meraklısıysanız da kahvaltıdan sonra ilk iş mutlaka sörf yapmaktır. Sörf yaptınız, oyun oynadınız yani bir şekilde vakit geçirdiniz. Peki böyle nereye kadar? Mutlaka dışarıya çıkarsınız, arkadaşlarınızla buluşursunuz… Tabi ki sinemaya da gidersiniz. Tamam sinemaya da gideceksiniz tamam da hangi filme? Hangi seansa? Bu tür bilgileri ya gazete sayfalarını didik didik arayarak ya da sinemalara telefondan ulaşarak alabilirdik şimdiye kadar. Ancak artık hayatımızın her alanına giren internet bu mevzuda da yapıyor güzelliğini. Bu makalemde, kısa bir süre önce tanıştığım ve taktir ettiğim Serkan ve Mehmet Abi’nin ortak çalışması ile internete kazandırdıkları Cinealanya’yı tanıtacağım sizlere.

Continue reading