Uyanık kaldığım süre boyunca müzik dinleyen birisi olarak elimin altında hali hazırda birşeyler bulunması gerekiyor. 2009 ve öncesinde korsanın cirit attığı zamanlarda belki benim de hatalarım olmuştu. Lakin korsan hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça, emek hırsızlığını sevmediğim için hep legal yollardan bir arayış içinde oldum. Fizy’nin Turkcell’in kucağına oturmadan önceki zamanlarında; kusura bakmayın bu konuda Fizy sahiplerine çok kızgın ve kırıgınım ücretli sürümünü bile kullandım. Daha öncesine giderek Last.fm de kullandım.

Yıllar geçti, internet hızları arttı, servisler coştu, ücretli servislerin ücretleri makul seviyelere geldi derken artık illegal hiçbir oluşumla uğraşma zorunluluğu hissetmiyorum. Elimin altında müziklerin olabileceği arayışlar içindeydim. Bir yılı geçkin bir zamandır Spotify’nin ücretli sürümünü kullanıyorum. Birçok alternatifine rağmen Spotify tercihimin nedenlerini de sizlerle paylaşmak istedim.

  1. Android, Apple, Windows işletim sistemlerinin tamamında sorunsuz çalışabiliyor.
  2. Ücretli paketinde sınırsız çalma listesi oluşturma
  3. Aynı anda cihazlarımın birinde şarkı çalarken bir diğer cihazımdan kumanda edebilme. Örneğin akıllı Android TV’de müzik çalarken müdahale etmek istediğimde telefon ya da bilgisayarımdan istediğim dokunuşu yapabiliyorum veya Windows bilgisayarımda müzik çalarken uzandığım yerden telefona kaldığım yerden devam ettirerek aktarabiliyorum.
  4. Çevrimdışı çalışma özelliği ile istediğim çalma listesi ya da şarkılarını internetim olmadan da dinleyebiliyorum.
  5. Ses kalitesi düşük, orta, yüksek olarak belirlenebiliyor ki kota aşımları için çok güzel bir hamle
  6. Aradığım müziklerin çoğunluğunu buluyorum. Yeni çıkan albümlerde de telif anlaşmasına göre bazen çıkar çıkmaz bazen birkaç gün sonra ekleniyor.
  7. Diğer kullanıcıların çalma listelerini takip edebiliyorum.
  8. Spotify’in kendi hazırladığı ve önerdiği çalma listeleri mükemmel.
  9. Premium hesapta reklam yok.
  10. Aylık 9,99 TL ücret ödeyerek kocaman bir müzik kütüphanesine sahip olabiliyorum.

 

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Spotify dünyada en çok kullanılan bir uygulama olmakla birlikte bu işin ehli diyebiliriz. Teşekkürler paylaşımınız için. İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

*