Zaman zaman incelediğimiz bir web sayfasını kaydetmek isteriz. Kaydetme işlemi esnasında ise ne resimlerin kaybolmasını isteriz ne de sayfadaki bilgilerde bir eksiklik olmasın isteriz. Hatta bazen bu sayfalar döküman niteliğinde olduğu için bir şekilde arşivlemek isteriz. Ancak HTML formatında arşivlemek biraz zahmetli ve sonrası içinde ideal bir çözüm olmuyor.

Ben, bu tür içerikleri arşivlerken PDF formatının efsane olduğundan yanayım. Hem resimler, metinler ve bağlantılar çıkıyor hem de arşivim düzgün duruyor. Gereksiz resim klasörlerinden arınmış, tertemiz bir arşive sahip oluyorum. Önceden PDF işlemini yaparken çeşitli yazılımlardan yararlanıyordum. Sonrasında gelişen internet servislerinden faydalanmaya başladım.

Birkaç gün önce gözüme bu türde çarpan bir servis ise hem kullanım basitliği hem de işlevselliği ile çok hoşuma gitti. HTML-PDF Converter servisinde bulunan URL satırına PDF formatına çevirmek istediğimiz internet sayfasının adresini yazıp “Make PDF” butonuna basıp beklemek yeterli oluyor. Ajax kullanıldığı için ilerleme göze çarpmıyor. Çeviri yapılan sayfanın içindeki resim ve diğer içeriklerin durumuna göre süre uzayıp kısalabiliyor. h-yaman.com’un anasayfasını çevirmesi 12 saniye sürüyor. Tabi bunda internet bağlantı hızının da etkisi var. Çeviri işleminden sonra bilgisayarımıza dosyayı kaydediyor.

Tekrar söylemem gerekirse; hem kullanıcıları karşıladığı basit arayüz ve basit kullanım ile sınıfının en iyi servislerinden birisi.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

Güzel bir paylaşım olmuş internetten not, ders takip eden öğrenciler için çok yararlı olabilir. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

*