Numara taşıma uygulaması hayata geçtikten sonra GSM operatörlerinde müthiş bir rekabetin başladığına hep birlikte şahit olduk. Önce Vodafone bir hayli bastırdı, ardından Turkcell reklamlarla ön planda olmayı başardı ama her iki operatör de Avea’nın yaptıkları karşısında şansız bir biçimde sağ şeritten gitmek zorunda kaldılar. Avea, ard arda yaptığı kampanya ve uygun tarifelerle numara taşınma uygulamasının şampiyonu oldu. Avea’nın numara taşırken en fazla Turkcell kullanıcılarını aldığunı, Vodafone’nin Turkcell kadar kaybı olmadığını da ek bilgi olarak burada paylaşalım.

Peki bu kadar müşteri çeken Avea gerçekten tarifeleri uygun mu? Diğer operatörlere göre ciddi manada bir kazanç getiriyor mu? Cevabımız kesinlikle evet.

Turkcell herkesin bildiği gibi en pahalı iletişim hizmetini sunan GSM operatörü. Türkiye’nin her köşesinde çektiğine, prestij olarak diğer markalardan daha önde geldiğine bir lafımız yok. Ancak görüştürme ücretleri ve yan hizmetleri çok pahalı.

Vodafone ise Turkcell’e göre bir derece daha uygun. Turkcell kullanıcılarına kıyasla görüşme ücretleri daha düşük bir seviyede.

Avea ise hem işyerleri hem de öğrencilere daha uygun tarifeler barındırıyor. Mesela işyerleri için sabit ücretli bir tarifesi var. Tarife dahilinde aylık 10 TL’lik sabit ücret ile Avea kurumsal hat sahipleri ve sabit telefonların tamamıyla 27 saate kadar ücretsiz konuşma hakkı var. Diyelim ki işyerimizde 10 çalışanımız var. Her çalışanımızda bir telefon olsa kendi içinde görüşme maliyeti aylık 100 TL (10 hat*10 TL). Yine sabit numaraları arama da ücretsiz olduğu için ekstra Telekom’a bir ücret ödemeye de gerek kalmıyor 🙂 Turkcell ile kıyaslandığında ise %26 ve üstünde bir kazanç sağlanıyor. Yine aynı tarifede diğer GSM operatörleri ile dakikası 24 kuruşa konuşmak mümkün. Hem şirket içi görüşmelerde hem de dışarı ile görüşmelerde müthiş bir kazanç var.

Öğrenciler için de en uygun tarife yine Avea’da. Avea’nın cep öğrenci tarifesi şu anda en iyi şartlara sahip. 150 kontör yüklediğiniz taktirde 100 kontörü de kendileri ikram ediyorlar. Bunun yanında Patlıcan üyeliği (ücretsiz) yapılırsa Avea içi 180 dk. ücretsiz konuşma süresi veriliyor. Ek olarak 39 kontör karşılığında ister her yöne 500 SMS isterseniz Avea içi 5000 (kız arkadaşı ya da erkek arkadaşı Avea hattında olanlara %100 tavsiye)  SMS hakkına sahip oluyorsunuz. Hediye ettikleri kontörleri göz önüne alırsak aslında SMS hakları da bedavaya gelmiş oluyor. Diğer operatörler arandığında ise dakikası 2 kontörden konuşmak mümkün.

Sanırım numara taşıma şampiyonunun neden Avea olduğu bu tarifelerle anlaşılmıştır 🙂 İyi iletişmeler, görüşmeler.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Turkcell yıllardır en iyi şebekeye sahip operator olarak bilinmesine karşı son dönemlerde yaptığı kampüscell ve süper tarife gibi ücretsiz konuşmayı arttıran kampanyalarından sonra şebekelerinin aslında hiçda yeterli olmadığını sürekli kesilen, şebeke problemi ile kapanan, karşı tarafın anlaşılmasını engelleyecek kadar kötü bağlantılarıylada göstermiş oldu. Avea kampanya ve tarifeleri ile rakiplerinin uzak ara önüne geçti. Yalnız avea şuanda her yöne sınırsız kampanyasına geçici süreyle ara verdi, Açıklamaya http://tinyurl.com/avea-sinirsiz buradan ulaşabilirsiniz.

Avea’nın müşteri hizmetleri yok neye yarar ki 🙂 Adamları illaki aricaksın, yoksa yardımcı olmuyorlar maille filan.

Bir cevap yazın

*