Bir önceki yazımda bir internet sayfasını PDF formatına dönüştürmekten bahsetmiştim. Bu yazımda da  PDF dosyalarımızı, herhangibir yazılımı bilgisayarımıza kurmadan, basit yoldan, düzenlememize izin veren çevrimiçi bir servis olan PDFVue‘den bahsedeceğim.

PDFVue, henüz beta aşamasında olan bir servis ancak kullanıcılarına oldukça güzel hizmet veriyor. PDFVue‘nin anasayfasına ulaştığımızda bizi basit bir arayüz ve düzenleme işlemine nasıl başlayacağımızı anlatan küçük bir resim ile bizi karşılıyor.

PDFVue, kullanım mantığı olarak önce dosyayı servise yükleyip sonrasında üzerinde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra yeniden bilgisayarımıza kaydetme şeklinde çalışıyor.

Bilgisayarımızda bulunan, düzenlemek istediğimiz PDF dosyamızı PDFVue‘ye yüklemek için anasayfanın üst kısmında bulunan araç çubuğu üzerinden sarı simgeli “upload” butonuna tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencereden dosyamızı seçiyoruz. Bunun yanında güzel bir özelliktir ki; dünya simgeli butona tıklayıp internet üzerindeki bir PDF dosyasını da içeri aktarma yapabiliyoruz.

Yükleme işleminin ardından yapmak yazı rengi, büyüklüğü gibi ayarlamaları yapabiliyoruz. Ayrıca kendimiz notlar ekleyebiliyoruz. Form öğeleri de eklememize izin veren servis yan kısımda yapılan işlemleri katman şeklinde gösterdiği için yapılan bir işlemi devreden çıkartabiliyoruz.

Dosyamız üzerinde değişiklikler yaptıktan sonra “Download” butonuna bastığımız taktirde dosyayı bilgisayarımıza indirmeye imkan veriliyor. Araç çubuğu üzerindeki insan figürlü simgeye tıkladığımız zaman ise dosyamızı arkadaşlarımızla paylaşmamız için bağlantıyı ekranımıza getiriyor. Benim örnek dosyama buradan ulaşabilirsiniz. Bu özelliği ile PDF dosyalarının paylaşılması için de kullanabileceğimizi aklımıza getirmek lazım.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bir cevap yazın

*