Bu yazımızda şöyle kısa bir haber turu yapalım bilgisayar dünyasından. ilk olarak yazılım devi Microsoft ile başlayalım. Microsoft birkaç ay önce çıkardığı internet Explorer7’nin Türkçe sürümünü yayınladı. Yükleyecek arkadaşlar için bir uyarı yapayım, tarayıcı kurmanız için Windows Xp Service Pack 2’nin bilgisayarınızda kurulmuş olması lazım. Dosya sadece 14 MB boyutunda. Yüklemek için şuraya uğramanız yeterli.

Her bilgi için başvurduğumuz elektronik kütüphaneler olan Wikipedi için arama motoru yayınlandı. Wikiseek adı ile yayına başlayan arama motoru sadece Wikilerin içinde arama yapıyor. Şu anda beta olsa da oldukça yoğun ilgi görmüşe benziyor wikipedi kullanıcıları tarafından. Wikiseek‘i şuradan görebilirsiniz.

Bloglarımızda altyapı olarak kullandığımız WordPress’in yakın zaman önce çıkan 2.0.6 sürümündeki PHP kod açıkları nedeninden dolayı akabinde 2.0.7 yayınlandı. 2.0.7 WordPress-TR ekibi tarafından hemen Türkçe sürüm olarak dağıtılmaya başlandı. Şuradan daha detaylı bilgiye ve yeni sürüme ulaşabilirsiniz. WordPress ile ilgili tek yenilik bu değil. Usta yazar Hakan Demiray 🙂 muhteşem bir dönüş yaparak sayfa sayaç eklentisinin yeni sürümünü duyurdu. Kendisinin söylediğine göre sunucu zaman farkından dolayı okunma tarihindeki enteresanlık kalkmış :). Şuradan ona da ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin en meşhur ve en büyük ücretsiz blog servisi “Blogcu” yenilendi. Yenilenen sürümü ile daha çok etiket ve kanal sistemlerini ön planda tutmaya çalışmış. Ayrıca Blogcu şu anda Türkiye’nin günlük en fazla ziyaret edilen 13. sitesi durumunda.

Milliyet gazetesi geçtiğimiz 2006 yılı içinde blog hizmetini başlatmıştı. Geçtiğimiz günlerde de bloggerları ile bir buluşma günü düzenledi. Aynı şekilde Erhan Yakut’un önderliğinde Ankara’da bizler de buluşmayı düşünüyoruz. Tarih şu an için kesin değil ancak yarı yıl tatilinin arkasından yapılacağı kesin.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*