Bundan yaklaşık bir ay önce Google Wave davetiyeleri yayılmaya başladı. Büyük bir heyecanla herkes kapıştı bu davetiyeleri. Kapışanlardan birisi de bendim. Aylarca bir bekleyiş ve ardından da davetiye usulü ile yayılması servisi bekleyenleri bir hayli heyecanlandırmıştı. Bu heyecana biraz da geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkan “Facebook’u tahtından edecek, Twitter’a rakip olacak, Friend Feed’i bitirecek” şeklindeki söylentiler sebep olmuştu. Nihayetinde servisin davetiyeleri büyük çoğunluğun eline ulaştı ve tablo beklenenin çok gerisinde kaldı.

Servisi ilk görenler “bu muydu” sorusunu sordular. Çünkü aylardır beklenen servis bu kadar basit ve kullanışsız olamazdı. Arkadaş listesindeki düzensizlik, servisin çok ağır çalışması ve videolarda görüntülenen birçok özelliğin henüz dahil edilmemesi hayal kırıklığına neden oldu. Her ne kadar araç ekleme, botlarla çalışma imkanı sağlasa da beklenenin çok gerisinde kaldı.

Burada Google’ın hatası davetiye sistemi ile servisi kullanıma açmış olmasıydı Bilal Çınarlı’nın da dediği gibi. Çünkü davetiye sistemi olunca insanlarda beklenti bir adım daha fazla oluyor. Ben kendimden örnek vermem gerekirse servise şu anda haftada sadece birkaç defa uğruyorum. Bunun nedeni de beklentilerimi karşılamamış olması.

Friendfeed, Facebook, Twitter ile şu anda kıyaslanma durumu söz konusu bile olamaz. Facebook ile zaten tür bakımından bir benzerlik göstermediği için rakibi de olması söz konusu değil. Aynı şekilde Twitter da bu durumda. Belki bir nebze Friend Feed ile kıyaslanabilir. Ancak bu durumda da Friendfeed’in çok çok gerisinde kalıyor. Çünkü Friend Feed’de herşey yerli yerinde yani daha derli toplu. Yorumlar, çalışma sistemi, hızı ve diğer yönleri ile ele alınca Friend Feed çok daha iyi durumda.

Birçok kişiye göreyse henüz test aşamasında olduğu için gözümüze bu şekilde geliyor. Halbuki Google’ın diğer servisleri de test aşamasındayken birçok türevine göre çok daha iyi durumdaydı. Yine servis içindeki yazışmalarda konuşulan bir diğer konu da Wave’in mail 2.0 mı olduğu konusu? Ancak servis mail’den çok foruma benziyor. Forum 2.0 desek sanki daha yerinde olacak.

Özet olarak Google Wave ilk günlerde bir dalgalanma yapsa da tutmadığını söyleyebiliriz. Birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı ve bu durum ciddi anlamda kan kaybettirdi. İlerleyen günlerde de bu durumun değişeceğini söylemek pek mümkün görünmüyor.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

10 comments

Gmail ilk çıktığında davetiye sistemi ilginç gelmişti ve davetiyemizi alıp kayıt olduğumuzda gerçekten de beklentilerimizin üzerinde gelmişti. Özellikle o sıralar yahoo ve hotmailin kendi sistemlerinde yaptıkları rezalet değişiklikler iyice popülerliğini arttırmıştı.

Wave için ise, bir kere wave kime rakip olacak? Twitter mı? Facebook mu? Friendfeed mi? Wave’in bu sitelere/uygulamalara özellik olarak rakip olacağı bir yanı yok. Daha çok geçmiş kayıtların tutulduğu bir chat odası kıvamında bir uygulama bana göre.

Bu sistem için davetiye olmamalıydı bence. Sonuçta ayrı bir dünyada yanlız kalıyormuşunuz hissine kapılıyorsunuz. Hani tüm tanıdıklarımız üe olabilse, onlarla birlikte keşfetsek daha güzel olurdu ( gerçi keşfedilecek neyi var 🙂 ) .. En kısa zamanda şu davetiye sistemi kalkmalı ve herkes alınmalı, ya da sağlam bi değişim içine girsin Google Wave …

İnsanların hayal kırıklığına uğramalarının sebeplerinden biri de bence henüz listelerinde pek kişi olmaması ve daha çok yeni bir sistem olduğu için birçok kimsenin henüz alışamaması. Herkes davetiyelerini alıp heyecanla Wave’e giriyor ama biraz kurcalıyor ama birlikte kullanacak birileri olmayınca servisin anlamı kalmıyor. Biraz süre geçtikten sonra, eksiklikler giderildikten sonra ve normal kayıtla üye alımına başlandıktan sonra daha çok daha verimli kullanılacaktır bence. 🙂 Bi’ de şu davetiye sistemi ile müthiş bir reklam yapıldı bu arada.

Gerçekten mail kutumda davetiyeyi gördüğümde heyecanlanmıştım ve büyük ilgiyle servisi karıştırdım.

İlk birkaç gün herkes oradaydı, sonra seyrekleşti, sonra yahoo meme gibi bağım neredeyse koptu. yerinde bir yazı olmuş. görüşlerinize katılıyorum.

Merhaba arkadaşlar.Ben de bu siteyi incelemek istiyorum fakat hiç davetiye bulamadım.Eğer elinde davetiyesi olan kişiler davetiye gönderirse minnettar kalırım.
berkeerguven@gmail.com

FriendFeed konusunda bir şey dikkatimi çekiyor. Özellikle yabancı bloglarda FriendFeed hiç popüler değil. Onlar Twitter’i daha fazla önemsiyorlar gibi. Mutlaka Twitter adreslerini belirtiyorlar.

Gmail’de davetiye sistemiyle giriş yapmıştı ve beklentileri fazlasıyla karşılamıştı ve karşılamaya da devam etmekte.Wave konusunda da mutlaka bir şeyler yapacaklardır.

Wave tam bir hayal kırıklığı oldu, temel nedeni de, bir paylaşım platformu, sosyal ağ olmasına rağmen listede hiç kimsenin olmaması 🙂
Diğer sosyal ağların kişi veritabanına geçişe izin vermeden de toparlaması zor. Şu durumda dağın dibine yapıldığı için uçak inemeyen havaalanından farksız…

Bir cevap yazın

*