Google Task’ı birçoğumuz kullanıyor. Kendimden kıyas biçecek olursam hergün yapacaklarımı oradan takip ediyorum. Gerek sunduğu özellikler gerekse Gmail içinde sessiz sakin bir şekilde çalışması beni kendisine hayran bırakıyor. Ancak tek eksiği diğer “to do” servislerinin birer masaüstü aracı varken veya diğer koldaki rakipleri gibi masaüstü bir uygulama olarak çalıştırılamamasıydı. Adobe Air için hazırlanmış bir araç sayesinde şimdi onu da gerçekleştirebiliyoruz.

Uygulamızı buradan indiriyoruz ve Adobe Air ile çalıştırıyoruz. Kurulumu tamamlandıktan sonra masaüstüne gelen simgesinin yardımı ile açıyoruz. Google kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz. Burada şifre için içimize bir kurt düşmesine bir sebep yok. Çünkü tamamen Google altyapısı ile çalışıyor. Uygulamada; yeni görev ekleme, görevleri düzenleme özellikleri mevcut. Ayrıca silme işlemini de gerçekteştirebiliyoruz.

Eksiklik olarak da şunları söyleyelim ve yazımızı tamamlayalım: Pencere yapısında biraz değişiklik olması gerekiyor. Daha zarif bir biçimde sunulabilir. Mesela Google Analytics için sunulan uygulamada grafikler ve diğer öğeler göze çok hoş geliyordu. Bunda çok aşırı sadeliğe gidilmiş. Ayrıca aynı Gmail içindeki pozisyonundaki gibi çalışıp görevlerin yanlarında çentik ile yapılıp yapılmadığını görme imkanına sahip olmamız gerekiyor. Tüm bunlara rağmen şimdilik kullanmaya değer.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*