Bazen kullandığımız RSS okuma servisi/programı dışında başka bir program ya da servise ihtiyaç duyabiliyoruz. Veya mevcut RSS okuyucumuzun içindeki takip listemizi alıp başka bir yerde kullanmak üzere dışarı çıkartmak isteyebiliyoruz. Bu tür durumlarda birçok servis dışarı dosya çıkartma “export” seçeneği sunuyor. Google Reader‘da bu durumu basit bir link ile çözüme kavuşturabiliyoruz.

Öncelikle kullandığımız internet tarayıcısında Google hesabımıza girip aktif duruma getirmiş olmamız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra adres çubuğuna aşağıdaki adresi kopyalayıp adrese gidiyoruz:

http://www.google.com/reader/public/subscriptions/user/USERID/label/FOLDER

Adrese gittiğimiz taktirde dosya kaydetme ekranı karşımıza geliyor. Servis XML uzantılı takip listemizi bize veriyor. Aslında gereksiz gibi görünse de yeri geldiğinde çok önemli bir bilgi olabiliyor.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

Bir zamanlar aklımda bunun paylaşımı ile ilgili bir mim dalgası oluşturmak vardı ama vazgeçtim, bakıyordum reader hesabıma sayılı yazı oluyordu. Aslında böyle bir mim başlatsak fena da olmaz diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

*