Google, geçtiğimiz aylarda link kısaltma servisi olan Goo.gl‘ı duyurmuştu. Ancak açıldığı zaman sadece API desteği ile dış araçlara destek veriyordu. Kendi içinde ise herhangi bir link kısaltma aracının olmaması tabi ki servisin hızlı yayılmasına biraz engel olsa da artık bomba gibi özelliklerle diğer benzer servislerden kendini ayırt edebilecek durumda.

Google kullanıcı adı ve parolası ile giriş yaptıktan sonra bizi link kısaltma formu karşılayacaktır. Kutucuğa kısaltmak istediğimiz linki yazıyoruz. Daha sonraki girişlerde alt kısımda önceden kısalttığımız linklerin listesi ve tıklanma sayıları yer alıyor. Listeyi günlük, haftalık, aylık, yıllık olarak da almak mümkün.

Linkler ile ilgili detaylara tıkladığımızda ise oluşturulma zamanı, tıklanma sayıları, yine zamana göre istatistik dağılımlarını alabiliyoruz. Bunların yanında tıklamaların hangi ülkeden, hangi tarayıcı ile ve hangi işletim sistemi ile yapıldığının bilgileri de yer almakta. Kısacası çok detaylı istatistik bilgileri vererek diğer servislerden farkını gösteriyor.

Eminim ki bundan sonra en fazla tercih edilen link kısaltma servisi olarak bizlere hizmet verecek Goo.gl. Açıkcası bu kadar detaylı istatistik verilerinin kullanılması birçok geliştiricinin de iştahını kabartacaktır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Sayfaları gezerken bu yazıya rastladım ve facebook da paylaşayım dedim. Çektiği url /page/2 oldu. Tekil yazı da ise sorun yok. Ama sayfalardayken başlık ve linki almıyor. Bildireyim dedim.

Bir cevap yazın

*