Geçen hafta perşembe akşamı İlker Abi’den (kendisi mahallemizin atom karıncası olmadı efsane bilgisayarcısıdır) güzel bir teklif aldım. Teklif elinde dijital bir uydu kartının olduğu ve çok cüz’i bir fiyata verebileceği yönündeydi. Teklif cazip gelince denemekte fayda olduğunu düşündüm. Ekipmanlarımı tabi bu esnada kontrol ettim.

Ekipman dediğim çanak anten ve LNB’den ibaret idi. Normalde evimizde D-Smart kullanıyoruz ve çanaktaki LNB’de çift çıkış vardı. Sadece eve gelecek bir kablo ve kablonun bir ucunu LNB’ye diğer ucunu da bilgisayara takacağım karta bağlayacak F-Connector (metal bir nesne) gerekiyordu. Hepsini temin ettim ve kartı kasaya monte ettim.

Skystar-2 Technisat modelinde bir uydu kartıydı bu. RS-232’den çalışan bir uzaktan kumanda ve RS-232 portuna bağlanan kumanda alıcısı da yanındaydı. Az kullanılmış bir kart olmasına rağmen orjinal kutusunda gelen cd maalesef yoktu. Ben de internetten indirip kurdum sürücüsünü.

Sürücü ile birlikte gelen dosyada Sky View isimli program yer alıyordu. Ancak Sky View ile herhangibir sonuca ulaşamadım. Önce LNB’yi tanıtmada sorun yaşadım sonra dakanalları bulmada… Bu konu ile ilgili yüzlerce forum ise Google aramalarında karşıma çıktığı için şanslıydım. Birçok forumda ProgDVB ismindeki programın adı geçiyordu. Program ücretsiz olmasının yanında Türçe idi ve benim aradığım ihtiyaçlara cevap veriyordu. En azından hazır uydu listelerini forumlarda bolca buldum.

Tabi önce ProgDVB’de de sorun yaşadım. Sorun derken bazı kanalları bulamadım (atv, showtv gibi).  Daha sonra buradan hazır uydu listesini indirip kurdum. Bu işlemin neticesinde Show TV hariç bütün kanalları izleyebiliyorum. Show TV ise şimdilik genç tabiri ile “yalan oldu”. Frekanslarını güncelledim, tekrar arattım ama nafile.

Bir diğer mevzu da şifreli kanalların izlenmesiydi. Şifreli kanal derken bol x’li kanallardan bahsetmiyorum elbette. Evimizde tek çanak olduğu için mecburen Turksat üzerindeki kanalları izleyebiliyorum. Bu da arama sonuçlarında şu anda D-Smart üzerinde izlenebilen Animal Planet, Discovery Channel gibi kanalların çıkmasını sağlıyor. Bunları çözebilmek için de S2Emu denilen eklentiyi ProgDVB içine entegre etmek gerekiyor. Öyle de yaptım ancak şifre çözülmedi. Tabi ben bunu şuna bağlıyorum; bir seferinde Digiturk için çalıştığım zamanlarda bir seminerde şifre algoritmasının 3 dakikada bir değiştiği yönünde duyumlarım olmuştu. Aydın Doğan o kadar yatırım yaptı ve herhalde kolay kolay çözülmeş şifreler.

Şifre sevdasından da vazgeçip başka konulara yönlendim. Mesela sevdiğim dizi veya programları MPEG formatında kayıt altına alıyorum. Görüntü kalitesi oldukça iyi. Onun yanında “uydudan download” dedikleri bir olay varmış. Onu henüz denemedim.

Her yönü ile iyi oldu benim için. Ekranın bir köşesinde sevdiğim programı izleme zevki bambaşka birşey. Hadi onu bıraktım tam ekran görüntü moduna alıp yatağa uzanıp uzaktan kumandayla o kanal senin bu kanal benim zaplamak ise bambaşka bir zevk 😀

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Çok güzel anlatmışsın bu işi yapacak olanlar bunları kesin okur. 🙂 Sen bu konularda bilgilisin sana bir soru sorayım. Yeni çıkan telefonlarda tv gösterip, istediğin yayını kaydedebiliyormuşsun. Böyle birşey varmı? varsa hangi telefonlarda biliyorsan söylermisin?

Ben de mi alsam ne? Canım çekti bak şimdi 😛 Neyse abim, hayırlı olsun…

Aynı marka tv kartını kullanıyoruz sadece Progdvb yerine DvbDream kullanıyorum. Dijital tv kartı almamdaki birinci etken istediğim programı dvd kalitesinde kayıt edebilmek, ikincisi de uydudan download yapıp film arşivi yapmaktı. Fakat uydu download işi hiç düşündüğüm gibi değilmiş meğer. Download edilen içeriğin video dosyası, müzik ya da program olduğunu görebiliyorsunuz fakat videonun içeriğini göremiyorsunuz. Vizyon film beklerken bir de bakmışsınız harddiskiniz cocuk istismarı içeren onlarca görüntüyle dolmuş. Bu yüzden uydu download işine çabuk son verdim. Tv kartlarıyla ilgili yazımda bundan bahsetmiştim blogumda.

@TazeBlog; yorum için teşekkürler. Telefon hakkımda tek bildiğim çakma Nokia telefonlar vardı sağından anten çıkıyor acayip birşey. Ama kayıt var mıdır yok mudur bilmiyorum.

@Mert; eğer düşüncen varsa ve uygun fiyata bulursan HD uyumlu bir kart al.

@ferdem; DvbDream’da LNB sorunu yaşadığım için kullanamadım. Download hakkında verdiğin bilgi için teşekkürler.

Bir aralar bende çok uğraştım araştırınca neler var neler 🙂 program için önerim ProgDVB powerinstall modifiye edilmiş komple bir paket gerekli eklentiler ve softcam key güncelleme programları kodekler vb. otomatik kuruluyor ayrıca diğer araçlar kança download programlarıda kuruluyor uydudan download çok hızlı fakat şansınıza ne gelirse 🙂

Bir cevap yazın

*