2013 Yılına Hızlı Bir Bakış

Son günlerinin de hem siyasi hem de teknoloji anlamında hareketli geçirildiği bir yılı geride bırakıyoruz artık. Siyaseti çok sevmesem de ufak tefek noktalara değinmeden geçemeyeceğim; Gezi Parkı olayları, Diyarbakır buluşması ve şimdi de kaçakçılık operasyonu… Listeyi çok uzun tutabiliriz ancak bu kadarının yeterli olacağını düşünüyorum.

Biraz kendime dönmek gerekirse Haziran ayında yazı yazmayı bıraktım çok çeşitli nedenlerden dolayı. Uzun bir süre pek birşey yazmamıştım ki yeni temaya geçme kararı aldım. Bu süreçte değerli ağabey Bilal Çınarlı ile paslaştık. Sonra ücretli temanın uygun olacağını ön gördük. Ardından da Kasım ayında yeni dizayna geçip yazılarımı tekrar paylaşmaya başladım. 2013 yılında GalaxyS3, GalaxyS4 ve Note 3 kullandığım mobil cihazlar oldu. Halen de Note 3 ile devam ediyoruz. Sosyal medya kullanımına kendi işimle ilgili ağırlık verdim, sonuçları başarılı. Yani özetle bende pek bir icraat olmadı (:

[youtube id=”Lv-sY_z8MNs” width=”600″ height=”340″ position=”left”]

En çok ne aradık, trendler ve daha buna benzer yüzlerce bilgiyi Google Zeitgeist 2013‘de bizlerle paylaşıyor. 2013’ün fotoğraf albümü de bulunuyor. Buna göre biz en fazla e-okul, göbek eriten diyet, Güneşi Beklerken, Celal ile Ceren, abdest nasıl alınır, sarımsak çayı, Antalya, Müslüm Gürses, Yatcaz Kalkcaz aramalarını yaptık.

Facebook geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “yıla genel bakış” adında bir hizmet sunuyor. Beni çok merak eden var buradan alayım.

Yılın en popüler iOS uygulamaları ise sırasıyla:

Ücretsizler

Candy Crush Saga
YouTube
Temple Run 2
Vine
Google Maps
Snapchat
Instagram
Facebook
Pandora Radio
Despicable Me: Minion Rush

Ücretliler

Minecraft
Heads Up!
Temple Run: Oz
Angry Birds Star Wars
Plague Inc.
Afterlight
Free Music Download Pro — Mp3 Downloader
Bloons TD 5
Sleep Cycle alarm clock
Plants vs. Zombies

Youtube’da 2013’e hızlıca bakacak olursak sırasıyla şu videoları daha fazla izledik:

 1. Hande Yener- Ya ya ya
 2. Gitme Kal (Ragga Oktay feat.Yıldız Tilbe)
 3. Yatcaz Kalkcaz Ordayım (Gülşen)
 4. Yalın – Keyfi Yolunda, Aşkı Sonunda
 5. Zor Değil (Mabel Matiz)

Diğer videolara gözatmak için YouTube Rewind 2013 (Türkiye) kullanabilirsiniz.

Android: Kişiselleştirme İçin 5 Öneri

Android işletim sistemini üstün kılan özelliklerinden bir tanesi kişiselleştirmenin üst seviyede yapılabilmesidir. Duvarkağıdı, kilit ekranı, simgeler, arayüzler ve tabi ki “widget” dediğimiz küçük araçlar… Bu özellikler iOS7 ile gelmiş gibi görünse de Android’in bu noktada bir üstünlüğü söz konusu. iOS’un genel yapısı ile çok fazla oynama yapmak mümkün değilken Android içerisinde neredeyse tüm yapı ile oynamak mümkün. Bundan dolayı da hem görsellik anlamında hem de kullanabilirlik anlamında her kullanıcı kendi tarzını oluşturabiliyor.

Bu hafta kilit ekranları üzerinde kendi ihtiyacımdan dolayı biraz araştırma yaptım. Kilit ekranı bildirimlerinde iOS daha kullanışlı olsa da birkaç özelleştirme ile Android bu sorunun da üstesinden geliyor. Yazı içinde de bahsedeceğim Android 4.2 ile birlikte gelen “çoklu widget” desteği ile kilit ekranına yapılan eklemeler ile üstün kullanım imkanı sağlıyor. Şimdi hep birlikte özelleştirme ile ilgili notlarıma bakalım.

1- Duvarkağıdı

Zedge, başta olmak üzere yüzlerce duvarkağıdı olsa da ben en güzel duvarkağıdı aracının Google Görseller olduğunu düşünüyorum. Anahtar kelime türüne göre daha kolay duvarkağıdı bulunmasını sağlıyor. Sadece burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var; Full HD çözünürlüğe sahip yeni telefonlarda netliği yakalamak. Bunun için de arama kriterlerine 1080×1920 ibaresini eklemek faydalı olacaktır. Bu çözünürlükte indirilecek bir duvarkağıdı resmi mükemmel olacaktır.

Google Görsellerde yapılmış bir arama

2- Kilit Ekranı

Android 4.2 ile birlikte kilit ekranı üzerinde sadece resim değişikliği değil bunun yanında widget ayarlamarı da yapılabiliyor. Bu sayede kilit ekranında da bildirimleri almak mümkün oluyor. Duvarkağıdı notumdaki herşey kilit ekranı resmi için de geçerli.

Widget noktasında ise öncelikle nasıl yapıldığından kısaca bahsedeyim. Ayarlar’dan Ekran Kilidi ayarlarının olduğu seçeneğe gelip “çoklu widget” özelliğini aktif hale getiriyoruz. Ardından kilit ekranında saati sola veya sağa doğru kaydırıyoruz. Çıkacak olan “+” simgesine bastığımızda da cihazımızda kilit ekranında desteklenen widgetler listeleniyor. Buradan istediğimi seçip yerleştirebiliyoruz. Kilit ekranı widget desteğinin kullanımı ana ekran ile aynı.

Bildirimleri de alabilmek mümkün ancak bunun için iki ufak eklentiye ihtiyacımız olacak. DashClockWidget ve DashNotifier for DashClock eklentilerini indirdikten sonra kilit ekranında gerekli ayarlamaları da yaptıktan sonra bildirimlerimzi görebilmemiz mümkün.

dash

DashNotifier, saat görünümünü, tarih görünümünü değiştirebiliyor. Bununla birlikte gelen bildirimleri ister detayları ile istersek de detayları olmadan ana ekran üzerinde gösterebiliyor. Her uygulama için ikon özelliği bulunuyor böylece bildirimleri görmek daha da kolaylaşıyor. Ayrıca markaların kendi kilit ekranı uygulamalarının yapısını da bozmadan entegre edilebiliyor. Uygulamanın tek eksiği açık renkli bir arkaplan kullanılıyor ise zor görünüyor.

3- Launcher/Tema

Launcher, Android’de kullanıcı arayüzünü barındıran sistemin adı. Tema olarak da adlandırabiliriz aslında. Play Store’da yüzlerce launcher uygulamasını bulmak mümkün. Simgeleri, ana ekranı, ekran araçları, kilit ekranları ve daha fazla alanı kapsayan bir kişiselleştirmeyi ön plana çıkarıyor “launcher”.

launcher

Her üreticinin kendine uyarladığı arayüzler olabiliyor. Bunları da yine internet üzerinden bulup kendi telefonumuza yüklemek mümkün. Temelinde Android olduğu için hepsi birbirine benzeyen bu arayüzlerin en kullanışlı olanları ise Play Store’da sunulanlar oluyor.

Daha fazla esneklik ve daha fazla görselliği kullanıcıya sunuyor. Tabi bazıları da daha fazla pil tüketimini maalesef tetikliyor.  Şöyle birkaç tanesine göz atacak olursak:

Bu listede yer alan ya da almayan herhangi bir launcher kullamanız durumunda ise cihazınızda üretici tarafından hazırlanmış bir launcher özelliği var ise bunu kullanamayacağınızı ise önemle hatırlatmak isterim. Kaldırılması durumunda ise bu durum ile de karşılaşılmayacaktır.

 

 

 

4- Widget

Android’i Android yapan, iOS’tan kullanıcıları en fazla çeken özelliği widgetlar, masaüstü bilgisayar mantığındaki gibi uygulamaların kullanıcıya anlık bilgi akışını sağlayabildiği bir kısayol, bir araç aslında. Hava durumundan takvime takvimden el fenerine el fenerinden hızlı aramalara, gazetelere, sosyal ağlara kadar aklımıza gelebilecek her uygulamanın bir widget’ı var. Kesinlikle Android’de daha hızlı işlem yapmayı veya bilgi almayı sağlıyor.

wpid-Screenshot_2013-12-14-17-44-52.png

5- Klasör Düzeni

Küçüklüğümden bu yana ev içerisinde olmasa da elektronik cihazlarımda ve arşivlemelerimde düzenli biri olmaya gayret etmişimdir. Android gerek ana ekranda gerekse menü içerisinde uygulamaları klasörlerin içerisinde toplamaya izin veriyor. Çok önemli bir özellik gibi görünmese de çoğu zaman hayat kurtarıcı bir yapısı vardır. Uygulamalara daha hızlı erişim, kalabalık yapmama gibi. Menümü tek ekrandan takip ettiğimi söyleyebilirim kendi telefonumda.

wpid-Screenshot_2013-12-14-17-44-36.png

WebFonter: Web Yazı Tipini Sayfada Denemek İçin Basit Çözüm

Bir internet sayfasının tasarımı tamamlayan en önemli şartı font tipidir. Font tipi aynı zamanda sayfa kullanımının da en önemli parçasıdır. Gerek tasarımcılar için gerekse geliştiriciler için de bir o kadar yorucu olabiliyor o kadar font içinde en doğru olanı seçip kullanmak. Google Fontlar ile bu sorunu büyük ölçüde çözse de fontların kendi sayfamızda nasıl duracağını kestirmek zor oluyor. Burada da imdada WebFonter yetişiyor.

WebFonter, yazı tiplerini istediğimiz herhangi bir sayfada deneme imkanını bize sunuyor. Google Chrome için bir de eklentisi bulunan servisi kullanımı da oldukça kolay. Font ailesini seçtikten sonra tipini ve hangi alanlarda kullanılması gerektiğini seçiyoruz. Ardından boyut ayarlarını tamamlıyoruz. Hepsi bu kadar.

fontshop

[alert-note] Eğer Webfonter’ı yer işaretlerine eklemek isterseniz bu linke tıklamanız yeterli [/alert-note]

Google Play Store Uygulamaları Masaüstüne Nasıl İndirilir?

Android kullanıcıları olarak hergün binlerce uygulamayı eski adıyla Android Market’den yeni adıyla Google Play Store’dan keyifle telefon ve tabletlerimize indiriyoruz. Bazı zamanlarda ise APK formatında bu uygulamalara ihtiyaç duyabiliyoruz. Bunu telefon üzerinde yapan uygulamalar olsa da bilgisayardan yapmak biraz uğraştırıcı olabiliyor.

Google Play Store içinde yer alan uygulamalardan herhangi birine APK formatında bilgisayarımıza indirmek istediğimiz zaman APK Downloader sayfasına gitmek yeterli olacak. Burda üç adımla indirme işlemimizi güvenli bir biçimde gerçekleştireceğiz.

apk-downloader

 1. Adres kutusuna Google Play Store uygulama adresini giriyoruz
 2. Generate Download Link düğmesine basıyoruz
 3. Yeşil renkli indirme düğmesine basıyoruz.

Yeni Google Maps ve Özellikleri

Adres ararken köşe başındaki bakkallara ya da mahalle sakinlerinden bilgi aldığımız dönemler yerini navigasyonlara, bu işin de kişisel kullanımda atası olan Google Maps’e bıraktı. Google Maps de alt yapı, kullanıcı arayüzü derken sistemle ilgili birçok gelişmeyi bizlere yansıttı. Google Maps şu sıralarda arka planda yeni Google Maps ile uğraşırken birtakım yeni özellikleri de bizlere sunmaya hazırlanıyor.

google maps yeni guzergah

 • İlk versiyona göre yürüyüş, toplu taşıma ve araç dışında; hava yolu, bisiklet ve feribot seçenekleri de yol tariflerine eklenmiş
 • Bir hedefe birden fazla varış yeri eklemek mümkün
 • Ev ve iş yeri konumları gösteriliyor (oturum açılınca)
 • Yol tarifinde mesafe zamanı da artık gösteriliyor
 • Aramalar daha akıllı hale geldi; Alanya Yemek yazınca bilgi kartları ortaya çıkıyor
 • Arama yapılan yerle ilgili alt kısımda fotoğraflar bulunuyor. Fotoğrafın üzerine gelince hangi konuma ait olduğunu bir ok işareti ile belirtiyor.
 • Daha hızlı adres bulmak için sokak görünümünde eğer bir yola tıklanırsa o yolun bulunduğu cadde ve sokak ile ilgili bilgi kartı gösteriliyor
 • Ayrıca o yerle ilgili sokak görünümü var ise bunlar da görünüyor.
 • Daha hızlı ve her seçenek tek menüden yerleri değiştirilerek kullanılabiliyor.

Yeni Kişiselleştirilmiş Yerleştirme (Embed)

maps embedSağ alt köşede bulunan Ayarlar menüsünden “Haritayı paylaş ve yerleştir” kısmından ulaşacağımız yeni paylaşım bölümü oldukça işe yarar durumda. Kullanımda ise tıklama yardımı ile o noktanın bağlantı adresi ya da yerleştirme kodu alınabiliyor.

Yerleştirme küçük, büyük, orta ve özel boy seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Eskiye göre çok daha kullanışlı, çok daha yapılandırması kolay ve paylaşımı rahat yerleştirme ve payla seçenekleri bulunuyor. Aşağıda bir örneğine bakabiliriz.

 

 

 

 

 

Google Maps’ın bu yenilik ile birlikte en büyük amaçlarından birisi Google+ yardımı ile de beraber oylamalara, yorumlara göre harita konumuyla ilgili bilgi kartının daha fazla bilgiyle donatılmasıdır. Yani kendi deyişleriyle de “kullandıkça gelişen” bir yapıya sahip olmasıdır. Şimdili test sürümünü kullanmak isterseniz sizi buradan alayım.

 

Websense Engeline Takılan Sayfanız Nasıl Kurtarılır?

Güvenlik zaafiyetinden dolayı Google Chrome ve Yandex filtreleri tarafından zararlı olarak algılanıp engellenen internet sayfalarımızın nasıl kurtulacağını birkaç gün önce sizlerle paylaşmıştım. Yazımda anlattığım maddelerde alınması gereken tedbirlerden uzunca bahsettim. Sadece Websense filtresini pas geçmiştim çünkü onunla ilgili bir çalışma yapmamıştım. Sonuçlanınca onuda sizlerle paylaşmak istedim. Önce birkaç maddede neden Websense filtresine takılabileceğimize bakalım:

websense-nyt-logo-365x207

 • Bugüne kadar düzgün içerikler bile paylaşmış olsak  bir tane içeriğin “şaka/öylesine” dahi olması
 • Şifre kırma, hack vb. başlıklı içerikler
 • Trojan vb. saldırıların sonucunda bu şekilde zararlı öğeler barındırmak

 

 

 

 

Eğer bu sebeplerden dolayı engellemeye maruz kalınıyorsa öncelikli yapılması gereken ilk şey bu içeriklerin temizlenmesi. Benim MSN şifreleri ile ilgili 2006 yılında “şaka” mahiyetinde paylaştığım bir link vardı. Hemen hemen en büyük ziyaretçi de bu başlıktan geliyordu arama motorlarından. Ancak bu tarzda engellemeler ile karşılaşınca deyim yerindeyse gözünün yaşına bakmadan sildim. Buna benzer birkaç içeriği ki bunların içinde ebeveyn filtreleri ile ilgili birkaç yazım da vardı, sildim. Tabi amaç düzgün içerik değilse farklı düşünülebilir ancak ben temiz olmayı tercih ediyorum. Temizlik yapıldıktan sonra ise  suggest@websense.com adresine engellemenin bulunduğu sayfanın adresini ve bunun Websense tarafından engellendiğini tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini, iletişim bilgilerini içeren bir e-posta gönderiyoruz.

Sistem için kayda alındığını gördüğümüz bir e-posta alacağız hemen. Bu e-postada moderatörlerin sisteyi tekrar gözden geçireceğini bunun biraz zaman alabileceğini ve referans numarası bizlerle paylaşılıyor. İncelemenin yapıldığını içeren e-posta ise biraz zaman alıyor. Ben 14 saat sonra cevap alabildim ve bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum. Gelen e-posta ise şöyleydi:

Hello,

The site you submitted has been reviewed and assigned the following category:

https://www.h-yaman.com/ – Information Technology

Categorization updates should be reflected in the next scheduled database publication, and will be available shortly to Real-Time Updates subscribers.

Thank you for your inquiry,

Elisabeth
Websense Labs

Sabah kontrol ettiğimizde ise engelin kalktığını gördük. Böylece anladım ki Bilal Çınarlı’nın da deyimiyle “liseli” yazıları yazıp kendi ayağımıza kurşun sıkmanın bir anlamı yok.

Mobil İşletim Sistemi Pazarında Bizi Neler Bekliyor?

2006 yılında Nokia’nın 6630 model efsane telefonunu aldığımda Symbian işletim sisteminin harika olduğunu düşünürdüm. Her ihtiyacıma karşılık veriyordu çünkü. Sonraki yıllarda ise arka arkaya çıkan akıllı telefonlar bu efsaneyi yok etti. Tekerlek o kadar hızlı döndü ve dönmeye devam ediyor ki nereye gideceği hakkında hiçbirimizin tahmini yok. Şimdi ise yıl 2013 ve değişik akıllı telefonlar için işletim sistemlerini konuşuyoruz. Muhtemelen 2014’te de arka arkaya çıkan yeni sistemleri tanıtıyor olacağız, test edeceğiz. Bizleri neler beklediğine ise beraber bir göz atalım.

Ocak ayında, çıkacak olan Ubuntu Mobile sürümünün ortalığı biraz karıştıracağından bahsetmiştim. Nexus cihazlar için bir sürümü çıkan Ubuntu henüz çok bir hareket göstermese de en büyük paylardan birini alacağını düşünüyorum. Kullanım rahatlığı, masaüstü platformlarla senkronize çalışma özelliği ve Ubuntu’nun masaüstü işletim sistemlerinde sunduğu avantajları seven potansiyel kullanıcı sayısını göz önünde bulundurursak iddialı olacaktır. Ubuntu’nun arayüz albenisi de üst düzeyde. Ne Android kadar karışık ne de iOS kadar basit, tam ikisinin ortasında… Bunun yanında HTML5 desteğinin olması uygulama geliştiricilerine de cazip geliyor.

phone-photo-hero

[alert-note] Ubuntu’yu indirip denemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. [/alert-note]

Android’in en büyük destekçisi Samsung uzun süredir üzerinde çalıştığı işletim sistemi Tizen ile atağa kalkmaya hazırlanıyor. Tizen hakkında çok çeşitli söylentiler var. Samsung’un telefonlarında kendi işletim sistemini kullanacağını açıklayan birçok dedikoduya şahit olduk. Hem Android hem Tizen ile yola devam edeceğini söyleyenler de var. Ancak en gerçeğini geçtiğimiz günlerde Samsung genel sekreterinin Firefox OS ile işbirliği yapabileceğini söylemesi ile duyduk. Her iki işletim sistemi de aynı Ubuntu gibi HTML5 destekli olması büyük avantaj sağlıyor. Yani Javascript, HTML5 ve CSS bilgisi olan herkes uygulama geliştirebilecek.

-FF-OS

Tizen ayrıca 36 tane yeni üye ile desteklendiğini duyurmuştu. Bu üyeler; Panasonic, Sharp, TrendMicro, Konami, eBay, McAfee gibi listeyi uzatabileceğim büyük markalardan oluşuyor.  Benim tahminime göre ise zaten Linux tabanlı olan Android’i sevdiren bir marka olarak ön plana çıkan Samsung’un görsellik ve detay anlamında çok fazla değişiklik göstermeyen Tizen’e müşterilerini ikna etmesi çok da zor olmayacak. Ayrıca Firefox OS ile gücüne güç katabilirse pastadan büyük bir dilim alacak.

Bir diğer sağlayacağı fayda ise uygulamaların daha stabil çalışması olacak. Aynı iOS gibi yazılım sadece bir cihaz için oluşturulacak. Android için en büyük handikap yazılımın değişik marka ve modeldeki yüzlerce cihaz için üretilmesiydi. Haliyle bir cihazda düzgün çalışan bir uygulama bir diğer cihazda hatalar verip farklılıklar gösterebiliyordu. Böylece tizen bunun da önüne geçmiş olacak.

Bu gelişmeler ama öyle ama böyle bir şekilde Android’i etkileyecek. Belki söyleyeceğim şey şimdilik bir “uydurma” olarak kalabilir ancak belki beş yıl sonra Android Nexus ve Motorola cihazlar tarafından tercih edilen bir işletim sistemi olabilir. Tizen gibi diğer markalar da kendi yazılımlarını geliştirebilirler ve bu anlamda Android’i tek başına bırakabilirler. Tabi Android sadece telefon, tablet değil akıllı televizyon, akıllı saat, akıllı gözlük ve diğer akıllı cihazları için de kullanıldığı için bir avantajı olacak ama yine de kan kaybı yaşayabilir. Bu söylediklerim tabi ki Google’ın atacağı adımlar ile daha değişik bir pozisyona gelebilir. Hatırlarsak bir zamanlar Nokia gereken adımı atmadığı için Symbian ile birlikte neredeyse silinmişti. Google benzer bir hata yapar mı bilinmez tabi.

android

Yeniden piyasaya tutunma çabasında olan Windows Mobile ise Nokia ile yaptığı işbirliği ile hayat buldu ve yaralarını kısmen de olsa sardı. Özellikle kurumsal anlamda ciddi çalışmaları olan Windows Mobile son zaman diliminde kişisel kullanıma da önem verdiği için Nokia’nın güçlü fotoğraf çekim özelliğine sahip cihazları ve bunun yanında yenilenen kullanıcı arayüzü ile farklı bir kullanım deneyimini kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Yine de hızlı gelişen bu piyasada şu anki konumunun çok ötesine geçemeyeceğini tahmin ediyorum.

Apple tarafına geldiğimde ise biraz daha büyüme görülebilir. Linux tabanlı işletim sistemlerinin kendi aralarındaki kavga ve rekabetten yorgun düşeceklerinden dolayı yine kazanan, işin içinden sıyrılıp giden iOS olacak gibi görünüyor. Hem işin kaynağını yiyecek hem de büyüme rakamlarını elde edecek. Tizen gibi tek cihaz için tek işletim sistemi mantığını en baştan beri kanıksayan yapısı ile tecrübesini birleştirince sadece akıllı telefon değil, tablet, saat vb. cihazlarda da liderliği göğüsleyebilir. Zaten şu anki ekonomik segment ürün çalışmaları ile tabanını oluşturdu.

ios

Toparlayacak olursak 2014 ve sonrasında mobil işletim sistemleri arasındaki rekabet daha da kızışacak. Pastaya elbette yeni giren rakipler olacaktır. Her ne kadar şu anda Android işletim sistemi ile flört halinde olan bir Facebook görsek de bir süre sonra pastadan payını almak isteyen bir Facebook ile karşılaşabiliriz. Şimdilik Android cihazlar kullanıyorum ve destekliyorum ancak önümüzdeki günlerde Ubuntu, Tizen gibi farklı sistemlere avantajlarına göre ben de geçebilirim (: Bu yüzden hiçbirinin garantisi yok, görüşmek ümidiyle…

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Videolarını İndirme

Paylaşım siteleri artınca içerik toplama huyumuz da bir hayli gelişti. Beş yıl öncesinde bilgisayarın D sürücüsüne yapılan mp3 arşivleri veya kiralanan korsan film cdlerinin alınan kopya arşivleri yerini şimdilerde paylaşım sitelerinin içeriklerini indirme servislerine bıraktı. Youtube açıldıktan kısa bir süre sonra “youtube video indirme” anahtar kelimeleri bir deyim oldu diyebilirim. Ben bile nasibimi aldım bazı yazılarımla

Youtube ve diğer video servisleri yetmiyormuş gibi Facebook geldi ardında. Milyonlarca Fecebook servisi, indirme aracı, yedekleme eklentileri derken çöplüğe döndü yine her yer. Sonrasında ise Facebook gerek sistem yapısındaki değişiklikler ile gerekse gizlilik ayarları ile bu servislerin birçoğunu kullanılamaz hale getirdi. Yine de huylu huyundan vazgeçmedi ve Facebook videolarını indirmek için bazı araçları bizlere sundu.

Downvids

downvids

Aynı zamanda Youtube videolarını indirmeye de yarayan araç Facebook videolarının adreslerini yazmamız ile birlikte indirmemize olanak sağlıyor. Video linkini ise şu şekilde alma gerekiyor:

https://www.facebook.com/photo.php?v=1015097786275377

Güzel bir de Android uygulamasına sahip. Uygulamanın geliştiricisi ise Muhammed Demircioğlu.