WordPress Kategori İçerik Sayısının Alt Satıra İnmesi ve Çözümü

Eğer benim gibi kategorilerin yanında parantez içinde kategorilerin içinde ne kadar içerik bulunduğunu gösteriyorsanız her WordPress güncellemesinden sonra sıkıntı yaşamışsınız demektir. Sıkıntı derken, bu içerik sayıları bir alt satıra iniyor ve normal stilden ayrılarak farklı bir görüntü oluşturup temada bozulma meydana getiriyor. Bu sorunun çözümü bir dosya içinde yapılacak birkaç ufak değişikliğe bağlı. Yalnız şunun altını çizelim WordPress’in 2.7 sürümüne kadar farklı bir yol 2.7 sürümü de dahil sonraki sürümü 2.8 için farklı bir yol izleyeceğiz.

Continue reading

XML Ayrıştırma Hatası

Bloglarımı yeni sunucuya taşıyalıdan bu yana RSS beslemerinde problem varmış. Varmış diyorum çünkü RSS okuyuculara içerikler düştüğü için bir problem olmadığını sanıyordum. Hata “XML Ayrıştırma Hatası Line Number 2 Column1”  şeklindeydi. Kısa bir Google aramasından sonra hatanın bir boşluk yüzünden olduğunu öğrendim fakat hangi dosyada ve nasıl olacağı hakkında bir bilgi sahibi olamadım. Biraz daha kurcaladıktan sonra Friend Feed’e başlık açtım. Sağolsun Meriç Dağlı ve Turgay Temir bir hayli yardımcı olmaya çalıştılar fakat çözümü yine bulamadık. Sonrasında bu işin piridir, 1 bilenidir deyip Teakolik’e müracatta bulunduk. Kendisi bizzat inceleyip sorunu çözdü. Şu anda RSSlerde bir problem yok. Ha kendisine sorduk nasıl çözdün diye, o da bizi buraya tekrar yönlendirdi 🙂

Tuğba Özerk-Gidesim Geldi

Eskiye göre müzik paylaşımlarını daha az yapıyorum. Bunun sebebi de yasal haklar ve blogumun bir mp3 sitesi gibi algılanmasını istemediğimdendir. Son günlerde belki de dinlediğim en güzel şarkıyı bu yazımda sizlerle paylaşıyorum. Tuğba Özerk’in çıkardığı son albümünde yer alan Gidesim Geldi parası hem müzik olarak çok iyi, hem ritim olarak güzel hem de sözleri ile harika bir eser. Devamında şarkı sözlerine ulaşabilir bir nüshasını da dinleyebilirsiniz.

Continue reading

Çılgın Tedaş

Az önce Tedaş’a fatura yatırmaya gittim. Sırada bekleyenler, esneyenler, uyuyup horlayanların akustiğinin yanında çalışanların da klimasız bir ortamda çalışmanın verdiği olumsuzlukla olan manzarayı bir kenara bıraktım. Nedeni ise sıra numarasının yazılı olduğu fişti. Fişte tarih 22/01/2020 ve saat 22:30 olarak görünüyor sıra numaram 281 olmasına rağmen önümde bekleyen 284 kişinin olduğu yazılıydı. Hep söylemişimdir bu Tedaş çok çılgın kurum diye (: Fotoğrafını yazının devamında görebilirsiniz fişin.

Continue reading

Gnctrkcll Müzik Servisi

İnternette gün geçtikçe müzik servisleri artıyor şüphesiz. Bu adımı ilk atanlardan birisi Last.fm idi ve kendisi hala zirvedeki yerini koruyor. Ülkemizde ise musicopat başta olmak üzere birçok müzik servisi açıldı. TTnet de müzik portalı açarak müzik servislerinin önemini biraz daha vurgulamış oldu. Tabi bu gelişmeler yasal müzik açısından çok güzel. Çünkü hergün milyonlarca mp3 indiriliyor ve bunların neredeyse tamamı illegal olarak indiriliyor. Hele ki ülkemizde bu rakamlar çok daha yüksek. Her ne kadar saklasak da hepimizin indirdiği bir albüm veya bir parça mutlaka vardır. İşte bu yüzden müzikservislerinin sayısının yasal müzik için atılmış en büyük adımlardan. Bu müzik servislerine bir yenisi de Turkcell’in gnctrkcll tarifesinde bulunanlar için açıldı.

Continue reading

Farkına Vardıklarım

Dün balkonda çay içeriken fark ettim mahallemiz sanki Türkiye’nin dört bir yanına elektrik dağıtımı yapıyorcasına direkler ve tellerle dolu. Tüm mahalle ve sokaklarda tellerin yer altına alınıp bizim mahellemizin es geçilmesini tüm uzuvlarımla kınadım. Asıl fark ettiğim ise bu direklerin herbirinin dibi mesken olarak kullanılıyor. Marketçi fazla gelen eşyalarını direğin dibine koymuş. Arka sokakta gördüm teyzeler çamaşır sermek için kullanıyorlar. Aslında bunlar çok fonksiyonlu olup metal ve beton türleri mevcut.

Continue reading

Google Translator Toolkit

Bundan birkaç hafta önce Google Translate servisi ile birçok dilde hizmet vermeye başladı. Bunların arasında Türkçe de vardı ve tabi bu Türk kullanıcıları için iyi bir gelişmeydi. İlk başta her ne kadar bir sözlükten öteye gitmese de gün geçtikçe daha da iyileşecektir çeviriler. Geçtiğimiz günlerde Translate servisi için ufak bir araç yayınlanmış ve bilgisayara kurularak çeviri işleminin daha kolay yapılması sağlanıyordu. Şimdi ise bu sistemin hem çevrimiçi çalışan hem de daha fazla özelliğe sahip olan ufak bir web aracı kullanıcılara hizmet vermeye başladı.

Continue reading

Bloguma Google Friend Connect Aparatı Ekledim

Blogumuz sosyal olsun, ağlara girsin, web 2.0 muhabbetinde göbek atsın, hani bizi kim takip ediyor kim takip etmiyor bilelim (tabi ki şaka), olmadı cümlemiz daha kolay ulaşalım, connect dedikleri olayı yapalım diye Google Friend Connect kutusu ekledik. Bu kutu tip box olmadığı gibi adisyon da kesmiyoruz. Girmek çıkmak serbest olup ücret talep etmiyoruz. Tabi eklenen kişiler yüzümüzde gülümseme sebebidir. Karşılık beklemiyoruz, siz de beklemeyiniz. Biz zaten kendiz gördüğümüz siteleri hemen “Join” yapıyoruz. Eh bu kadar laf yeter ekleyiniz 🙂

Sözde Diyet

Kimi görsem rejimdeyim diyor. Bu vatandaşları nerede görsem birşeyler yiyor ve içiyorlar. Hele ki dişican grubu tam evlere şenlik. Rejim menüsüne birebir uyup evlerde yapılan günlerde tabakta ufak kırıntı bile bırakmıyorlar. Sonra da aslında ben şişman değilim de kemiğim kalın da sinek üstüme işedide vs. gibi acayip bahaneler buluyorlar. Durmadan yiyerek monitörüm gibi “wide” bir görünüme sahip oluyorlar. Yiyorsun madem inkar etme. O kocaman vücut herhalde kemikten değildir.

Continue reading

WordPress İçin Yazı İçinde Not Alanları Oluşturmak

WordPress blogumuzda yazılar yazarken bazıyerlerin not olarak aktarılmasını diğer kısımlara göre daha farklı görünümde olup dikkat çekmesini isteriz. Bunun için çözümlerden birisi özel bir span tanımlayıp bu kısmı span ile yazmaktır. Ancak bu her zaman çözüm olmuyor. Bunun yerine özel bir not kodu oluşturup, not alanını CSS ile kendimize göre ayarlayarak daha basit bir şekilde yapabiliriz.

Continue reading