İnternette gün geçtikçe müzik servisleri artıyor şüphesiz. Bu adımı ilk atanlardan birisi Last.fm idi ve kendisi hala zirvedeki yerini koruyor. Ülkemizde ise musicopat başta olmak üzere birçok müzik servisi açıldı. TTnet de müzik portalı açarak müzik servislerinin önemini biraz daha vurgulamış oldu. Tabi bu gelişmeler yasal müzik açısından çok güzel. Çünkü hergün milyonlarca mp3 indiriliyor ve bunların neredeyse tamamı illegal olarak indiriliyor. Hele ki ülkemizde bu rakamlar çok daha yüksek. Her ne kadar saklasak da hepimizin indirdiği bir albüm veya bir parça mutlaka vardır. İşte bu yüzden müzikservislerinin sayısının yasal müzik için atılmış en büyük adımlardan. Bu müzik servislerine bir yenisi de Turkcell’in gnctrkcll tarifesinde bulunanlar için açıldı.

gnctrkcll müzik servisinin sadece Turkcell’in Genç Turkrcell abonelerine hizmet verdiğini hatırlatalım öncelikle. Telefon numarası ve süper şifre ile giriş yapılabilen servis şu anda ücretsiz. Oldukça geniş bir arşive de sahip.

Servis işleyiş olarak diğer müzik servislerindeki gibi. Yani şarkı listeleri oluşturup beğendiğimiz müzikleri bu şarkı listelerine ekleyebiliyoruz. Ayrıca parça listelerimizi arkadaşlarımızla paylaşabiliyor. Müzik çalıcısı oldukça başarılı hem görsel olarak hem de işlev olarak.

Popüler albümler, yeni albümler gibi kısım kısım olşturulan sekmeler de oldukça başarılı. Albüm, sanatçı veya şarkı ismine göre arama seçenekleri de mevcut. Sadece müzik servisi olarak değil sanki müzik portalı gibi de düşünüldüğü için sanatçılarla ilgili haberler veya müzik haberleri de serviste yerini alıyor.

Tasarım olarak da oldukça başarılı. Arayüzü kullanıcıya zor anlar yaşatmıyor en azından. Renk seçimi servisin adına uygun olarak seçilmiş ve yine aynı doğrultuda tasarım ile güçlendirilmiş. Yani kısaca oldukça başarılı ve kullanışlı olmuş.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

gnc play içerisinde umduklarımı bulamadım.ttnet müzik üyesi olarak haliyle beklentilerim yüksek.fazla müzik seçeneği sevdiğim parçayı indirebilme özelliği falan aradım doğal olarak.o nedenle ttnet müzikten başkasıbeni paklamaz…

Emeğe saygılı müzik adresi bir tek TTNet var galiba.hem yasal hem de adamlar mü-yap’a üyeler

Hangi şarkıcı nerede söylüyor.Gir TTNet Müziğe öğren.

ben ttnet müzik üyesiyim arkadaşlar.evet ttnet müzikte şarkıları yasal olarak bilgisayarlarınıza indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

*