Yeni Yüzümüzle, Yeni Temamızla ve Yeniliklerle Tekrar Karşınızdayız

Blog dünyasına ilk olarak Blix teması ile başlamıştım. Sonra kendi çizdiğim ve Erhan‘ın kodladığı janjanlı temamı kullandım. Janjanlı temayı değiştirmek ise uzun süre nasip olmadı nedense. Gerçi bunda benim ihmalkarlığım da oldu az da olsa. Sonrasında da biraz uğraşıp bir tema çizdim ve içime sinmeyen kısımlar olduğu için bu işin piri olan Cenk Akyıldız‘a başvurdum. Kendisi de kırmayıp isteğim doğrultusunda bu cıvıl cıvıl temayı çizdi.

Temayı kodlayan ise Hakan Demiray oldu. Kendisine birkaç gün sonra askere gidecek olmasına rağmen gece gündüz çalışıp temayı sadece iki günde koda döktüğü için buradan da teşekkür etmek istiyorum.

Gelelim yeni temanın işleyişine. Diğer temamdaki gibi üst resim kullanmak yerine güzel bir arkaplan ile işi bitirmek istedim. Ayrıca sloganımızı da metin olarak yayınlamak daha mantıklı geldi. RSS beslememize denizdeki çöp kutusundan ulaşma fikri çok hoş oldu aslında. Temaya genel olarak baktığımızda ise sosyal ağların kullanımı, paylaşımı ve takibine daha çok ağırlık verdim. Çünkü günümüz artık bunu gerektiriyor. Sosyal ağlarla ilgili olarak:

  • Temanın belki de en güzel özelliğidir ki; üst menüde yer alan ve yanında küçük bir baloncukda sayılarla ifade edilen “sosyal akışın” olmasıdır. Sosyal akış, Facebook, Twitter, Last.fm gibi kullandığım sosyal ağlar üzerindeki her güncellemeyi gösterecek olan bir sayfadır. Baloncukta yazan rakamlar ise siz ziyaretçilerimin gün içinde yaptığım güncellemerin sayısını gösteren hoş bir detaydır. Tabi sosyal akış sayfasına uğradığınızda sıfırlanıyor. Daha sonra geldiğinizde eğer var ise yeniden baloncukta güncelleme sayısı yazıyor. Sayfada da hangi servisten gelmişse onun ikonunu görmek mümkün. Bu sayfa altyapısı hakkında tek bildiğim Friend Feed API kullanılmasıdır.
  • Arama motorumuzun hemen altında sosyal ağ hesaplarıma verilen linkler mevcut.
  • Ayrıca yan kısımda “twitter” güncellemerini görebiliyorsunuz. Bu önceki temada alt kısımda kalıyordu ve biraz daha harap durumdaydı.

Bağlantı verdiğim sitelere resim kutucuğu ile gösterim yapıldı. Böyle hem temayı tamamlamış hem de daha anlaşılır hale geldi. Bazı kısımlarda Akax kullandık. Mesela eskisi gibi yorum yaptığımızda yeni sayfanın gelmesini beklemiyoruz. Yorumlardaki bir değişiklik de çok eskiden olduğu gibi avatar kullanımına izin veriyoruz.

Artık yazı düzenleri de belirli standartları yakalayacaktır. Mesela anasayfada yazıların yanında resimler standart boyutlara geldi. Ayrıca otomatik karakter sayısı atadığımız için her yazının belli bir kısmı gösterilecek anasayfada. Yazıları değişik platformlarda paylaşmak için de “bu yazıyı paylaş” butonuna gitmek yeterli olacaktır.

Eskiden olan şimdi ise yer vermediğimiz banner linkler var. Artık onları kullanmayacağım. Ayrıca Google Reklamları dışında bir reklam yayınlamayı da şimdilik düşünmüyorum.

Bundan böyle h-yaman.com’u aşağıdaki logo sayesinde gördüğünüz yerde tanıyabilirsiniz. Zaten Favicon da bu şekilde yapılandırıldı. Link vermek isteyen arkadaşlar bu resmi kullanabilirler ve tabi şu an verenler de güncelleyebilirler.

Bunların dışında ilerleyen günlerde kategorilerde ufak bir değişiklik yapacağım. Sayısını biraz azaltacağım. İçerik olarak da internet ve teknoloji ağırlıklı olacak. Zaten birkaç gün önce Bilal Çınarlı’nın da artık benimle birlikte blogda yazılarını paylaştığını duyurmuştum.

Eski temayı da birkaç gün sonra paylaşıma açacağım. Kişisel kodlarımı temizleyip en sade şeklini sizlere sunacağım. Benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Sözü sizlere bırakıp yeni temanın değerlendirmesini almak istiyorum.