2009 Değerlendirmesi ve 2010 Hedefleri

Yılın son günü yazmak isterdim aslında bu yazıyı ancak vakit yetersizliğinden dolayı unutulacağı için şimdiden yazmak daha iyi olacak. Hem sakin kafa ile yazılan yazılar daha delikanlı yazılar oluyor. Her yıl yaptığım gibi bu yılın da değerlendirmesini alıp önümüzdeki yılda neler yapmaya çalışacağımı size aktarmak isterim. Bunlara geçmeden önce de geçen yıl yazdığım 2009 hedeflerime bir göz atmanızı tavsiye ederim.

2009 yılı önceki yılları baz alırsak daha verimli geçti genel olarak. Geçen yıl koyduğum hedeflerden en önemlisi olan yeni temaya geçişi bu ay içinde tamamladık. Bu benim açımdan en önemli olanıydı. Çünkü uzun bir süredir aynı tasarım elbette insanı sıkıyor. Bir de eski temaya göre daha derli toplu, daha kullanışlı ve daha özellikli (bknz. sosyal akış sayfası) bir temaya ihtiyacım vardı. Bu da zaten oldu.

Hergün düzenli yazı girmek de hedeflerimdendi bu yıl için. İlk yarıda bunu sağlayamasam da ikinci yarı da büyük ölçüde sağladım. Özellikle yılın son çeyreği çok verimli geçti. Üstelik içerik olarak da eskiye nazaran daha farklı konuları ele almaya başladım. İçerik konusunda bir artım da yazı ekibine Bilal Çınarlı’yı katıp onunla birlikte içerikleri paylaşmak oldu. Kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.

Maalesef kendimi Facebook, Friendfeed, Twitter gibi sosyal ağlardan Messenger gibi ortamlardan dışlayamadım. Gerçi messenger kullanımını öncesine göre oldukça fazla oranda azalttım. Facebook ve diğer ağların kullanımı da artış gösterdi. Ancak Facebook kullanımımdan çok da rahatsız olmadığımı vurgulamak isterim. Çünkü blogumun da bu sosyal mecradan nasiplenmesi açısından önemli adımlar attım. Mesela bir grup kurdum ki güncel haberleri burada bulmak mümkün. Ayrıca gelen soruları da yanıtlayıp insanlara yardımcı olmaya çalıştım.

Hedeflerim arasında Ney ile ilgili bir blog kurmak da vardı. Konusu bu olmasa da içinde bulunduğum sektörle ilgili ve tüketici avantajlarını ön plana çıkaran elektrikli ev aletleri blogu BeyazBlog projesini hayata geçirdim. Uzun zamandır oraya da yazamıyorum ama herşey düzelecek.

Üzülerek söylemeliyim ki FriendFeed, Facebook bloglara çok büyük darbe vurdu. Önceden kaliteli içerikler ortaya çıkarken günümüzde durum çok değişti. Ayrıca ziyaretçilerin yorum bırakma alışkanlığında büyük sıkıntı var. Blog yerine diğer mecralarda yorumlar yapıyorlar ki bloglar açısından bu durum pek de iyi sayılmaz.

Gelelim 2010 hedeflerine;

İlk olarak içeriğimi “benim dünyam” kategorisi hariç hepsini internet teknolojileri, CSS, incelemeler, internetle ilgili derlemeler ve günlük açılan servislere, yazılımlara ve bunlara yakın konulara yoğunlaştıracağım. Kategorilerde bir düzenleme bugünlerde bile söz konusu.  Ayrıca daha sık yazı girme günde en az bir yazıyı paylaşma hedefine doğru gitmeye çalışacağız Bilal ile birlikte.

Kendi çizdiğim bir tema vardı h-yaman.com için. Bunu tema olarak ilk yarıda olmasa da ikinci yarıda dağıtacağım. Ayrıca bir önceki kullandığım temayı da paylaşıma açacağım zaten.

En önemli hedeflerden birisi; ziyaretçi sayısından çok gelen ziyaretçiden yorum almak olacak.

BeyazBlog için yeni yılda yeni bir tasarım, yeni ve daha sık yazıları da hedeflerim arasına koymamda sakınca yok. Hatta bazı hediyeler de vereceğim okurlara.

Benim söyleyeceklerim bu kadar. Sizlerin eklemek istediği şeyler varsa bilmekten mutlu olurum.

Yeni Yüzümüzle, Yeni Temamızla ve Yeniliklerle Tekrar Karşınızdayız

Blog dünyasına ilk olarak Blix teması ile başlamıştım. Sonra kendi çizdiğim ve Erhan‘ın kodladığı janjanlı temamı kullandım. Janjanlı temayı değiştirmek ise uzun süre nasip olmadı nedense. Gerçi bunda benim ihmalkarlığım da oldu az da olsa. Sonrasında da biraz uğraşıp bir tema çizdim ve içime sinmeyen kısımlar olduğu için bu işin piri olan Cenk Akyıldız‘a başvurdum. Kendisi de kırmayıp isteğim doğrultusunda bu cıvıl cıvıl temayı çizdi.

Temayı kodlayan ise Hakan Demiray oldu. Kendisine birkaç gün sonra askere gidecek olmasına rağmen gece gündüz çalışıp temayı sadece iki günde koda döktüğü için buradan da teşekkür etmek istiyorum.

Gelelim yeni temanın işleyişine. Diğer temamdaki gibi üst resim kullanmak yerine güzel bir arkaplan ile işi bitirmek istedim. Ayrıca sloganımızı da metin olarak yayınlamak daha mantıklı geldi. RSS beslememize denizdeki çöp kutusundan ulaşma fikri çok hoş oldu aslında. Temaya genel olarak baktığımızda ise sosyal ağların kullanımı, paylaşımı ve takibine daha çok ağırlık verdim. Çünkü günümüz artık bunu gerektiriyor. Sosyal ağlarla ilgili olarak:

  • Temanın belki de en güzel özelliğidir ki; üst menüde yer alan ve yanında küçük bir baloncukda sayılarla ifade edilen “sosyal akışın” olmasıdır. Sosyal akış, Facebook, Twitter, Last.fm gibi kullandığım sosyal ağlar üzerindeki her güncellemeyi gösterecek olan bir sayfadır. Baloncukta yazan rakamlar ise siz ziyaretçilerimin gün içinde yaptığım güncellemerin sayısını gösteren hoş bir detaydır. Tabi sosyal akış sayfasına uğradığınızda sıfırlanıyor. Daha sonra geldiğinizde eğer var ise yeniden baloncukta güncelleme sayısı yazıyor. Sayfada da hangi servisten gelmişse onun ikonunu görmek mümkün. Bu sayfa altyapısı hakkında tek bildiğim Friend Feed API kullanılmasıdır.
  • Arama motorumuzun hemen altında sosyal ağ hesaplarıma verilen linkler mevcut.
  • Ayrıca yan kısımda “twitter” güncellemerini görebiliyorsunuz. Bu önceki temada alt kısımda kalıyordu ve biraz daha harap durumdaydı.

Bağlantı verdiğim sitelere resim kutucuğu ile gösterim yapıldı. Böyle hem temayı tamamlamış hem de daha anlaşılır hale geldi. Bazı kısımlarda Akax kullandık. Mesela eskisi gibi yorum yaptığımızda yeni sayfanın gelmesini beklemiyoruz. Yorumlardaki bir değişiklik de çok eskiden olduğu gibi avatar kullanımına izin veriyoruz.

Artık yazı düzenleri de belirli standartları yakalayacaktır. Mesela anasayfada yazıların yanında resimler standart boyutlara geldi. Ayrıca otomatik karakter sayısı atadığımız için her yazının belli bir kısmı gösterilecek anasayfada. Yazıları değişik platformlarda paylaşmak için de “bu yazıyı paylaş” butonuna gitmek yeterli olacaktır.

Eskiden olan şimdi ise yer vermediğimiz banner linkler var. Artık onları kullanmayacağım. Ayrıca Google Reklamları dışında bir reklam yayınlamayı da şimdilik düşünmüyorum.

Bundan böyle h-yaman.com’u aşağıdaki logo sayesinde gördüğünüz yerde tanıyabilirsiniz. Zaten Favicon da bu şekilde yapılandırıldı. Link vermek isteyen arkadaşlar bu resmi kullanabilirler ve tabi şu an verenler de güncelleyebilirler.

Bunların dışında ilerleyen günlerde kategorilerde ufak bir değişiklik yapacağım. Sayısını biraz azaltacağım. İçerik olarak da internet ve teknoloji ağırlıklı olacak. Zaten birkaç gün önce Bilal Çınarlı’nın da artık benimle birlikte blogda yazılarını paylaştığını duyurmuştum.

Eski temayı da birkaç gün sonra paylaşıma açacağım. Kişisel kodlarımı temizleyip en sade şeklini sizlere sunacağım. Benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Sözü sizlere bırakıp yeni temanın değerlendirmesini almak istiyorum.

Bugün ikinci bir “Merhaba Dünya” yazısı yazıldı

Herkese merhaba,

Bir kısmınız beni tanıyordur, bir kısmınız ile de yeni tanışacağız. Hamdi dün twitterda bir süprizden bahsetti, o süprizin bir kısmı benim (kendimle alakalı kısa bir tanıtım yazdım tabi ki), kalan kısmını ise twitter, facebook gibi mecralardan Hamdi’yi takip edenleriniz tahmin edecektir belki, bir aksilik olmazsa yıl başı itibariyle sitede tasarım değişikliğinden, kapsam ve işleyiş değişikliğine kadar bir dizi yeni düzenlememiz olacak.

Continue reading

h-yaman.com Facebook Grubu

Ne zamandır kurmayı planladığım Facebook grubunu nihayet açmış bulunuyorum. Grubumuzun aile salona yoktur, klimalı zaten değildir. Bunun yanında üstün hizmetlerimiz olacak gibi de görünmüyor. Ancak diğer ziyaretçilerle iki lafın belini kırmak, yaptığımız paylaşımları görmek bunun yanında sosyal olmak amaçlarından dolayı bir geçerken uğramak isterseniz buradan buyurabilirsinz. Son olarak çay servisimiz de yoktur 🙂

İletişim Bölümü Yeniden Aktif

Uzun zamandır blogumla derinlemesine bir ilgilenememiştim. Gerek yazı olarak gerekse eksikleriyle. Uzun zamandır iletişim bölümünden mesaj almıyordum. Önce pek umursamadım ama sonra baktım ki işin içinde bi tuhaflık var. Dün nihayet fırsat bulup test ettim ve gördüm ki kullanıcıya e-posta gönderildi diyen iletişim formu bana ulaştırmıyor mesajları. Hemen eklentiyi değiştirdim ve aktif hale getirdim. Şu anda çalışır vaziyette. Eğer bana son 3 ay içinde iletişim bölümünden mesaj attınız ve cevap vermediysem benden kaynaklanmıyor. Oluşan hata için affınıza sığınır, tekrar mesajlarınızı beklediğimi söylemek isterim.

h-yaman.com 3 Yaşında

Acısıyla, tatlısıyla, bayramıyla, üzüntüsüyle, sıkıntısıyla, sevinciyle ama en çok güzellikleriyle 3 yılı geride bıraktık. Ziyaret edene etmeyene, acı kahvemizi içme babında bir uğrayana olmadı yorum yazana, yazmayana, RSS listesine ekeyene, eklemeyene, Facebook güzellerine, Twitter ahalisine, WordPress’e, Google’a, host sponsorum Taha’ya, tam bu yazıyı yazarken arayan dişicana, bu yazıya yorumlarını bırakanların cümelesinin herbirine, monitörün üstünde kendini park halinde bırakıp sevgilisini düşünen sineğe, 29 Mart seçimlerinin muhtar adaylarına, hatta Obama’ya bile teşekkürü bir borç bilirim. Kanal frekansınızla oynamayın, birbirinden güzel değişiklerle karşınızda olmaya devam edeceğim 🙂