Blog dünyasına ilk olarak Blix teması ile başlamıştım. Sonra kendi çizdiğim ve Erhan‘ın kodladığı janjanlı temamı kullandım. Janjanlı temayı değiştirmek ise uzun süre nasip olmadı nedense. Gerçi bunda benim ihmalkarlığım da oldu az da olsa. Sonrasında da biraz uğraşıp bir tema çizdim ve içime sinmeyen kısımlar olduğu için bu işin piri olan Cenk Akyıldız‘a başvurdum. Kendisi de kırmayıp isteğim doğrultusunda bu cıvıl cıvıl temayı çizdi.

Temayı kodlayan ise Hakan Demiray oldu. Kendisine birkaç gün sonra askere gidecek olmasına rağmen gece gündüz çalışıp temayı sadece iki günde koda döktüğü için buradan da teşekkür etmek istiyorum.

Gelelim yeni temanın işleyişine. Diğer temamdaki gibi üst resim kullanmak yerine güzel bir arkaplan ile işi bitirmek istedim. Ayrıca sloganımızı da metin olarak yayınlamak daha mantıklı geldi. RSS beslememize denizdeki çöp kutusundan ulaşma fikri çok hoş oldu aslında. Temaya genel olarak baktığımızda ise sosyal ağların kullanımı, paylaşımı ve takibine daha çok ağırlık verdim. Çünkü günümüz artık bunu gerektiriyor. Sosyal ağlarla ilgili olarak:

  • Temanın belki de en güzel özelliğidir ki; üst menüde yer alan ve yanında küçük bir baloncukda sayılarla ifade edilen “sosyal akışın” olmasıdır. Sosyal akış, Facebook, Twitter, Last.fm gibi kullandığım sosyal ağlar üzerindeki her güncellemeyi gösterecek olan bir sayfadır. Baloncukta yazan rakamlar ise siz ziyaretçilerimin gün içinde yaptığım güncellemerin sayısını gösteren hoş bir detaydır. Tabi sosyal akış sayfasına uğradığınızda sıfırlanıyor. Daha sonra geldiğinizde eğer var ise yeniden baloncukta güncelleme sayısı yazıyor. Sayfada da hangi servisten gelmişse onun ikonunu görmek mümkün. Bu sayfa altyapısı hakkında tek bildiğim Friend Feed API kullanılmasıdır.
  • Arama motorumuzun hemen altında sosyal ağ hesaplarıma verilen linkler mevcut.
  • Ayrıca yan kısımda “twitter” güncellemerini görebiliyorsunuz. Bu önceki temada alt kısımda kalıyordu ve biraz daha harap durumdaydı.

Bağlantı verdiğim sitelere resim kutucuğu ile gösterim yapıldı. Böyle hem temayı tamamlamış hem de daha anlaşılır hale geldi. Bazı kısımlarda Akax kullandık. Mesela eskisi gibi yorum yaptığımızda yeni sayfanın gelmesini beklemiyoruz. Yorumlardaki bir değişiklik de çok eskiden olduğu gibi avatar kullanımına izin veriyoruz.

Artık yazı düzenleri de belirli standartları yakalayacaktır. Mesela anasayfada yazıların yanında resimler standart boyutlara geldi. Ayrıca otomatik karakter sayısı atadığımız için her yazının belli bir kısmı gösterilecek anasayfada. Yazıları değişik platformlarda paylaşmak için de “bu yazıyı paylaş” butonuna gitmek yeterli olacaktır.

Eskiden olan şimdi ise yer vermediğimiz banner linkler var. Artık onları kullanmayacağım. Ayrıca Google Reklamları dışında bir reklam yayınlamayı da şimdilik düşünmüyorum.

Bundan böyle h-yaman.com’u aşağıdaki logo sayesinde gördüğünüz yerde tanıyabilirsiniz. Zaten Favicon da bu şekilde yapılandırıldı. Link vermek isteyen arkadaşlar bu resmi kullanabilirler ve tabi şu an verenler de güncelleyebilirler.

Bunların dışında ilerleyen günlerde kategorilerde ufak bir değişiklik yapacağım. Sayısını biraz azaltacağım. İçerik olarak da internet ve teknoloji ağırlıklı olacak. Zaten birkaç gün önce Bilal Çınarlı’nın da artık benimle birlikte blogda yazılarını paylaştığını duyurmuştum.

Eski temayı da birkaç gün sonra paylaşıma açacağım. Kişisel kodlarımı temizleyip en sade şeklini sizlere sunacağım. Benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Sözü sizlere bırakıp yeni temanın değerlendirmesini almak istiyorum.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

39 comments

Merhaba Hamdi, yeni tasarım harika olmuş. Sosyal akış olayına bayıldım. Faviconda çok hoş. Hayırlı olsun. Allah utandırmasın 🙂

Yeni temanız hayırlı olsun.

Yorum formunun yenilenmesi bence daha iyi olur. Gmail, Facebook ve Twitter hesabı kullananlar direk yorum katabilmeli diye düşünüyorum.

Üyelik sistemimiz olmadığı için, daha doğrusu yorum yapabilmek için üye olma gibi kriterler getirmediğimiz için gerek duymadık.

Süper bir tema olmuş Hamdi. Akvaryum fikrine fena halde bayıldım; bir biçimde kanına girip senden almayı planlıyorum 🙂

Hamdi tekrar güle güle kullan. Yeni tema gerçekten benim içinde çalışırken keyif verici bir iş oldu 😉 Güle güle kazasız belasız kullan 🙂

Hamdi yeni yüzün çok iyi olmuş. Derinlik hissi vermesi gerçekten çok başarılı… Emeği geçen arkadaşların eline sağlık 😉

Güle güle kullan yawrum 😀 Teman harbiden çok güzel oldu 😉 Zamanla geliştirir ve şu ankinden de işlevli hale getirirsin zaten 😉

Çok güzel olmuş yeni teman. Özellikle şu denize atılmış kutudan rssye ulaşma fikri hoşuma gitti, hoş olmuş. Süper olmuş be ne diyeyim ki 😀

Yeni tema çok güzel olmış tebrikler.
Yukarıdaki kuşu twitter kuşuna dönse üstüne gelince son twiti gösterse tıklanınca da twitter hesabına gitse diye de enteresan bir fikir de vermiş olayım.

Blogunun eski tasarımıda çok güzel di bu tasarımda renk seçimin benim ile aynı sayılır :))

Eski temayı bana gönder Blogger için çevireyim ardından beraber yayımlarız 🙂

@TeknoMobi, bir nefes alayım hemen dağıtcaz onu zaten. İçinden çıkarmam gereken kodlar var.

Blogun kuyruğu eğri mi ne (: düzeltmek lazım bir ara 🙂

Sosyal akışı anasayfanın gözde yerlerinden biryere sıkıştırma ihtimalin yokmuydu ? İkincisi, arşiv sayfası uzayıp gitmiş. Arşivi aylara bölüp tıklayınca açılıp kapanan bir düzenek olsaymış iyi olurdu.

Genel olarak güzel bir tasarıma sahip. Çizenide az çok tanıyoruz zaten. Hayırlı uğurlu olsun.

Kardeşim mükemmel bir tema olmuş. Hayırlı olsun. Ayrıca çizenin ve kodlayanın da ellerine sağlık. Güle güle yazman dileğiyle…

Çok teşekkür ederim Erhan, senin bu günlükte çok emeğin var. Senin sayende başladım zaten 🙂

Yeni temanız hayırlı ve uğurlu olsun, iyi günler de yazmanız dileği ile 🙂 …

Ancak denizde ki çöp şeklinde ki “rss” ikonunu beğenmedim, denizleri kirletelim diyorsunuz sanki 😛

Tatlı bir tema olmuş 2010 yakışır pişey olmuş güle güle yıprat yeni gelişmiş temalara…

@Kalpsiz, çok teşekkür ederim blogunda yer verdiğin ve ayrıca gelip burada fikrini belirttiğin için.

Hamdi Bey, yeni temanız hayırlı olsun.
Güle güle kullanın.
Gerçekten bakınca şöyle insanın içini açıyor, rahat bir nefes aldırıyor.

Temanız hayırlı olsun, sosyal akış bölümüde dillere destan bende istiyorum 🙂

Hayırlı uğurlu olsun Hamdi, çok beğendim, ellerinize sağlık. Footer’a biraz daha çalışılması lazım, özellikle “h-yaman.com” yazısı genel tasarıma kıyasla çok sönük kalmış.

İyi günlerde kullan.
Sevgiler

Eski temanızı paylaştığınızı yazmışsınız aradım bulamadım maalesef. Göremedim mi yoksa paylaşmadınız mı acaba?

henüz yayınlamadım, kendi kullandığım kodları çıkarıyorum ve birkaç hatası var onları gideriyorum, yoğunluktan dolayı ara ara bakmak durumundayım. Biter bitmez yayınlayacağım.

Hamdi,

sosyal akışı nasıl yaptığınla ilgili bir ders benzeri bir yazı hazırlamayı düşünür müsün?

Bir cevap yazın

*