Geçtiğimiz gün Google herkesin kullanımına açık bir dns hizmetini duyurdu. Yaptıkları açıklamaya göre bu interneti daha hızlı hale getirmek için yaptıkları çalışmalara katkı sağlayacakmış. Henüz beta aşamasında bulunan hizmetlerini 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS adreslerinden veriyorlar. Hizmet yeni başladığı için OpenDNS ile sahip olduğumuz gibi bir yönetim paneli ve gelişmiş kullanıcı arayüzü bulunmuyor. Sadece DNS adreslerini yazıp internette gezmeye başlıyorsunuz.

Google hizmetini açıkladığı gün, OpenDNS’in kurucus David Ulevitch Open DNS ile Google DNS’i karşılaştıran bir blog yazısı yayınladı. Yazısında ağırlıklı olarak Google neden Open DNS’e rakip olamaz üzerinde durdu ve kontrol panel ise veri kaydı ile bilgi saklama konularına değindi.

Gittikçe internet hayatımızın bir çok alanına el atmaya başlayan Google, ChromeOS’tan sonraki bu hamlesi ile Google = İnternet mottosunu bir adım daha ileri götürmüş oldu.

3 comments

Elbette her hizmet gibi gün geçtikce güzelleşecektir. Ancak şu da var ben mesela open dns’in panelini hiç kullanmıyorum. Sadece DNS adreslerini kullanıyorum. Benim gibi kullanıcılar sanırım Google’a daha fazla gideceklerdir. Bu projenin yapılmasındaki bir etken de ülkemizdeki gibi Google Servislerinin yasaklandığı ülkelerden erişim sağlamak da olabilir.

DNS yönetim paneli daha çok kurumsal firmaların kullandığı bir özellik. Yönetim panelinden kısıtlamalar yapılabildiği için sistem yöneticileri Open DNS’yi son zamanlarda daha çok tercih etmeye başladı.

Bir cevap yazın

*